Co warto wiedzieć o kłódkach? – rodzaje, materiały, zastosowanie

Co warto wiedzieć o kłódkach? – rodzaje, materiały, zastosowanie

Z pewnością, każdy z nas miał niejednokrotnie w swoim życiu styczność z jakąkolwiek kłódką. Te stosunkowo małe zabezpieczenia są niezwykle przydatne w różnych dziedzinach życia i stanowią nieodłączny element wielu garażów, bram czy drzwi. Ochrona mienia przy użyciu takiego asortymentu jest niezwykle tania, ale i skuteczna. Konstrukcja kłódek uniemożliwia złodziejowi łatwe przepiłowanie, a dobór takiego zabezpieczenia powinien być kreowany względem faktycznego przeznaczenia.

Jakie rodzaje kłódek znajdują się obecnie na rynku?

Ilość kategorii w kontekście doboru kłódek nie jest zbytnio obszerna. Przez wzgląd na podstawową charakterystykę i mechanizm działania, rozróżnia się jedynie trzy typy takich produktów:

Kłódki pałąkowe

Próbując odtworzyć sobie w głowie wizualizację kłódek, z pewnością na pierwszą myśl przychodzą właśnie odmiany pałąkowe. To standardowy mechanizm wyposażony w dobrze każdemu znane „ucho” do zamykania. W zależności od zapotrzebowania, wybiera się z oferty mniejsze lub większe rodzaje. Dużą rolę odgrywa tutaj również masa i oczywiście materiał wykonania.

Kłódki trzpieniowe

Mówi się, że te rodzaje kłódek są najsolidniejszymi i przeznaczonymi wyłącznie do najbardziej wyspecjalizowanych zadań produktami. Występowanie „ucha” również jest w tym przypadku zauważalne. Sęk w tym, że ma ono kształt prosty i jest wbudowane w sam trzpień. Taka konstrukcja jest przez ekspertów uznawana za niezwykle solidną i niemającą sobie równych w kwestii ochrony mienia.

Kłódki szyfrowe

Ostatnią formą są kłódki szyfrowe. Wyglądem mogą być one zbliżone zarówno do odmian pałąkowych, jak i trzpieniowych. Różnica polega jednak na tym, że w ich przypadku obecność klucza na nic się zda. Chcąc odblokować taką kłódkę, należy znać specjalny kod, który wystarczy wykręcić na tarczach obrotowych produktu.

mężczyzna oglądający kłódki

Materiał kłódek – co warto wiedzieć?

Zaraz po typie konstrukcji, najważniejszą cechą przy wyborze kłódki jest jej materiał. Trzeba przyznać, że słaba jakość materiałów takich jak np. aluminium, może w łatwy sposób ulec nawet przy korzystaniu z najprostszych narzędzi. Tego typu kłódki zaleca się stosować w miejscach, w których jakakolwiek próba majsterkowania przy nich, zostanie przez kogoś zauważona. Przykładem mogą być tutaj szafki w klubach fitness.

Do ochrony mienia w obszarze niemonitorowanym i niepilnowanym, warto zdecydować się na wyroby wykonane ze stali czy też mosiądzu. Te ostatnie w szczególności zagwarantują najmocniejsze zabezpieczenie i nie dopuszczą do przerwania. Zazwyczaj kłódki o najwyższym poziomie ochrony posiadają jeszcze dodatkowe zabezpieczenia w postaci np. stalowych płaszczy.

Czy za kłódkę należy przepłacać?

Na to pytanie należy odpowiedzieć w prosty sposób. Wysoka cena kłódki nigdy nie bierze się z przypadku. Zawsze jest wprost proporcjonalna do jakości samego wyrobu i stopnia zabezpieczenia. Kłódkę powinniśmy dobierać w zależności od zapotrzebowania. Do błahych celów nie jest konieczne kupowanie zbyt zaawansowanych wyrobów, a wystarczą jedynie najprostsze rozwiązania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij