Sposoby na wykorzystanie energii odnawialnej w domu

Sposoby na wykorzystanie energii odnawialnej w domu

Korzystanie z energii odnawialnej to połączenie trzech najważniejszych współcześnie wartości: ekonomii, komfortu oraz ekologii. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie energii odnawialnej. Poniżej postaramy się przedstawić podstawowe możliwości i wyjaśnimy zalety każdej z nich.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wykorzystać w swoim domu energię słoneczną,
  • jakie jest zastosowanie w budynku energii z gruntu lub powietrza,
  • jakie urządzenia przyczyniają się do oszczędności energii.

Na etapie projektu domu warto zastanowić się, jakie źródła energii będą w nim wykorzystywane i jak można przystosować do nich budynek. Pozwoli to uzyskać długoterminowe oszczędności, a dzięki dostępnym dofinansowaniom inwestycja może zwrócić się w bardzo szybkim czasie. Dowiedz się więcej o sposobach wykorzystywania energii odnawialnej w domu – to się opłaca!

Energia słoneczna – do produkcji energii elektrycznej i cieplnej

Głównym i najprężniej rozwijającym się sposobem wykorzystania energii słonecznej jest produkcja energii elektrycznej. Obecnie energia elektryczna jest wykorzystywana głównie przez większość urządzeń w gospodarstwie domowym, ale może również posłużyć do ogrzewania budynków przy pomocy pompy ciepła. To rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska naturalnego, a także pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie.

Zużycie prądu jest uzależnione od ilości mieszkańców, sposobu wykorzystania energii, rodzaju ogrzewania i wielkości budynku. Uzysk energii zależy zaś od nasłonecznienia i jakości oraz ilości paneli. W okresie letnim, gdy uzysk jest największy, nadwyżka energetyczna przekazywana jest do sieci elektrycznej. Dzięki systemowi opustów 80% oddanej energii można pobrać bezpłatnie w ciągu całego roku. Większe wykorzystanie energii (większa autokonsumpcja) z paneli fotowoltaicznych bez oddawania do sieci zwiększy opłacalność inwestycji. Warto mieć na uwadze, że fotowoltaika zabezpiecza przed zmianami cen energii elektrycznej w przyszłości.

System instalacji fotowoltaicznej jest bezobsługowy. Przy projektowaniu domu wykorzystującego powyższe rozwiązania należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość i kształt połaci dachowej skierowanej w południową stronę oraz kwestię jej zacienienia np. przez wysokie drzewa. To na niej najkorzystniej jest umieścić panele fotowoltaiczne.

Sposoby na wykorzystanie energii odnawialnej w domu

System auroPOWER Vaillant, składający się z modułów fotowoltaicznych, falownika oraz niezbędnych akcesoriów montażowych, zapewni wystarczającą moc większości domów jednorodzinnych ogrzewanych i chłodzonych przy pomocy pompy ciepła.

Energia słoneczna może być także wykorzystana do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to sprawdza się w budynkach, gdzie jest mniej miejsca na kolektory oraz występuje większy pobór ciepłej wody. Ciekawym rozwiązaniem jest system Drainback, (dostępny w systemie solarnym auroSTEP), w którym pompa obiegowa tłocząca płyn do kolektorów uruchamia się dopiero w momencie, gdy jest możliwość odbioru ciepła od kolektora. W tym układzie płyn solarny nie jest narażony na przegrzanie, a pompa obiegowa nie pracuje w niekorzystnych warunkach.

Energia z otoczenia – gruntowa lub powietrzna pompa ciepła

Najwyższy poziom komfortu cieplnego w budynku przy zachowaniu wysokich standardów ekologicznych można uzyskać dzięki wykorzystaniu energii zgromadzonej w gruncie lub powietrzu. Do transportu tej energii do budynku stosuje się pompę ciepła, która wymaga jedynie zasilania elektrycznego.

Pompa ciepła – w odróżnieniu od kotłów gazowych oraz stałopalnych – nie korzysta z nieodnawialnych źródeł energii. Pompa ciepła Vaillant aroTHERM w połączeniu z systemem fotowoltaicznym auroPOWER dzięki zasilaniu wyłącznie odnawialnymi źródłami energii ogranicza koszt ogrzania budynku zimą oraz chłodzenia latem do możliwego minimum, przy zerowej emisji pyłów.

Zasada działania pompy ciepła nie jest skomplikowana i dzieli się na 3 obiegi. W pierwszym obiegu przy użyciu niezamarzającej cieczy jest pobierane ciepło z otoczenia, co umożliwia różnica temperatur pomiędzy cieczą a otoczeniem. Kolejnym etapem jest podniesienie temperatury czynnika chłodniczego przy pomocy sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie, przez co temperatura jest znacznie wyższa i sięga ponad 50°C. Następnie sprężony czynnik chłodniczy o wysokiej temperaturze przy pomocy wymiennika (skraplacza) oddaje ciepło do instalacji i trafia na zawór rozprężny, który zmniejsza jego ciśnienie i temperaturę. Schłodzony czynnik pod niskim cieśnieniem ponownie pobiera ciepło z otoczenia.

Inne urządzenia wspomagające oszczędność energii

Uzupełnieniem systemu z pompą ciepła jest rekuperacja recoVAIR VAR wspomagająca wentylację mechaniczną oraz posiadająca wymiennik ciepła, w którym następuje odzysk energii. Powietrze wywiewane podgrzewa zimą powietrze nawiewane, w wyniku czego straty energii są bardzo małe w porównaniu z typową wentylacją grawitacyjną. Nieświeże powietrze nie miesza się z nawiewanym, które wcześniej zostało przefiltrowane. Zapewnia to czystość i świeżość przez cały czas.

Sposoby na wykorzystanie energii odnawialnej w domu

Wszystkimi urządzeniami z oferty Vaillant korzystającymi z odnawialnych źródeł można sterować za pomocą jednego regulatora. Niewielki regulator multiMATIC VRC 700 dzięki aplikacji internetowej daje natychmiastowy dostęp do wszystkich parametrów urządzeń, co sprawia, że sterowanie jest niezwykle wygodne.

Połączenie ze sobą 3 systemów – rekuperacji, fotwoltaiki i pompy ciepła – daje możliwość stworzenia budynku, w którym produkowana energia jest równa energii zużytej. Dom, w którym zastosowano pompę ciepła, ma również inne zalety, np. możliwość rezygnacji z komina, pomieszczenia do składowania opału oraz osobnego pomieszczenia na kotłownię. Warto jednak pamiętać, że systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii, jak wszystkie inne urządzenia, wymagają okresowych przeglądów technicznych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij