Segmenty i domy wolnostojące - zalety i wady

Segmenty i domy wolnostojące – zalety i wady

Segmenty to coraz popularniejsza forma zabudowy, która znacznie rozszerza możliwości zakupu własnego lokum przez osoby o ograniczonych zasobach finansowych. Jest kompromisem pomiędzy mieszkaniem w zbiorowym budownictwie a wolnostojącym domem. Jakie są wady i zalety domów szeregowych, a jakie domów wolnostojących? Na które z nich warto się zdecydować?

Czym różni się dom szeregowy od wolnostojącego?

Domy szeregowe, segmentowe czy też po prostu – segmenty swoim wyglądem przypominają ciasną zabudowę miejską, a w szczególności kamienice lokowane wokół rynków. Różnica polega na tym, że nie tylko wszystkie są takie same, ale też połączone jedną wspólną ścianą z sąsiednim modułem. Takie rozwiązanie ma zarówno dobre, jak i złe strony. Do pierwszych można zaliczyć znacznie mniejsze wykorzystanie materiałów budowlanych, a w efekcie również niższe koszty budowy. Drugie – to znaczne ograniczenia architektoniczne oraz bardzo duże podobieństwo poszczególnych segmentów. Oczywiście, w większości sytuacji, istnieje możliwość indywidualnych zmian zarówno w konstrukcji budynku, jak i w wykończeniu elewacji czy wyłożeniu dachu. Niestety, ze względu na dostępność tylko dwóch zewnętrznych ścian, własną aranżację trzeba ograniczyć do koloru farby elewacyjnej czy wielkości balkonu. Często zdarza się też, że segmenty budowane w zamkniętych osiedlach nie mogą być poddane zmianom zewnętrznym, ze względu na konieczność zachowania jednolitego stylu osiedla. Jednym słowem – kupując dom szeregowy inwestor z jednej strony jest właścicielem własnego budynku, a z drugiej – musi się pogodzić z wieloma ograniczeniami typowymi dla zbiorowego budownictwa.

Segmenty i ich najważniejsze atuty

Budownictwo szeregowe jest doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które potrzebują znacznie więcej przestrzeni mieszkalnej i lepszej organizacji wnętrza, a jednocześnie nie mogą sobie pozwolić na dom wolnostojący. Segmenty mają zarówno wady, jak i zalety, jednak są formą, która dla wielu osób stanowi krok do przodu w dziedzinie organizacji własnej przestrzeni życiowej. Często też są rozwiązaniem wielu codziennych problemów, jak np. zachowanie intymności czy oddzielenie dorastających dzieci od rodziców.

Minimum dwie kondygnacje

Domy szeregowe charakteryzują się piętrową budową, co oznacza, że mają minimum dwie kondygnacje. Do standardów należy też stawianie segmentów na wąskiej działce, ale rozbudowanych do góry, na dwa pietra. Takie konstrukcje mają zwolenników i przeciwników. Z jednej strony pozwalają na wyraźnie oddzielenie od siebie różnych stref mieszkania. Z drugiej – są nieskończoną kombinacją schodów, które dla wielu osób mogą być poważnym ograniczeniem w przemieszczaniu się.

Duża powierzchnia mieszkalna na małej działce

W przypadku budownictwa mieszkaniowego najistotniejszym czynnikiem cenotwórczym jest działka. W miastach, takich jak Warszawa, ceny gruntów są bardzo wysokie, dlatego koszt budowy domu znacznie wzrasta wraz z powierzchnią terenu, jaki zajmuje. Samodzielny dom z działką jest znacznie droższy niż dwupiętrowy segment o takiej samej powierzchni. Z tego powodu, jest on znacznie lepszym rozwiązaniem dla tych osób, które potrzebują przestrzeni i wielu pomieszczeń do dyspozycji, a zakup domu jest poza ich zasięgiem.

Prywatny ogródek

Pomimo stosunkowo niewielkiej działki segment gwarantuje dostęp do terenu, na którym można urządzić własny ogródek. Ponieważ znajduje się on zarówno z przodu, jak i z tyłu segmentu, umożliwia urządzenie atrakcyjnej zielonej „wizytówki” od strony frontowej, jak i bardziej intymnego terenu rekreacyjnego, a nawet uprawowego po drugiej stronie. To również doskonała okazja do realizowania ogrodniczego hobby czy obcowania z naturą i spędzania czasu na powietrzu. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że wolnostojący dom z działką zazwyczaj jest otoczony sporym terenem. Jego zagospodarowanie i pielęgnacja wymagają czasu oraz nakładów finansowych. Tym pierwszym często nie dysponują osoby aktywne zawodowo. Drugie mogą być ograniczeniem dla każdego.

Cieplejszy dom, niższe rachunki za ogrzewanie

Jednym z niewątpliwych atutów, jaki wyróżnia domy szeregowe, jest znacznie wyższy komfort termiczny bez dużych nakładów na ogrzewanie. Wspólne ściany i znajdujące się na nimi mieszkania stanowią skuteczną izolację przed stratami ciepła. Ponadto sąsiednie domy dodatkowo ogrzewają wnętrze akumulowanym w nich ciepłem, które gromadzi się podczas gotowania, pieczenia czy korzystania z gorących kąpieli. Im węższa i wyższa konstrukcja budynku, tym niższe są koszty jego eksploatacji.

Domy wolnostojące – powody, dla których warto je wybrać

Chociaż segmenty mają wiele zalet, dla wielu osób są równoznaczne z dużym kompromisem, jaki muszą podjąć, rezygnując na ich rzecz z domu wolnostojącego. Dlatego Ci inwestorzy, który marzą o pełnej niezależności i możliwości samodzielnego decydowania o każdym aspekcie eksploatacji własnego domu, z pewnością wybiorą budynek wolnostojący z działką. Taki dom, chociaż znacznie droższy od segmentu oraz wymagający większych nakładów na utrzymanie, ma też kilka cech, dla których warto w niego zainwestować.

Dostęp światła dziennego

Elementem, który w szczególności wyróżnia domy wolnostojące, są cztery dostępne ściany zewnętrzne. Stwarzają one znacznie więcej możliwości w zakresie montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki tego dzienne światło może się znaleźć w każdym pomieszczeniu, w tym również w łazience czy garderobie. Okna to również możliwość nieograniczonej wentylacji wnętrza budynku, a to z kolei zapobiega gromadzeniu się wilgoci i stwarza bardziej komfortowe warunki. Również drzwi można montować w dowolnym miejscu, zapewniając np. niezależne wyjście z określonej strefy domu.

Brak sąsiadów za ścianą

Niezależność, jaką zapewniają domy wolnostojące, wiąże się z wieloma korzyściami. Można do nich zaliczyć zarówno większą intymność wnętrza czy brak konieczności zachowania ciszy nocnej po określonej godzinie. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest też możliwość nieograniczonego przeprowadzania remontów, przebudów czy innowacji bez wpływu na komfort innych mieszkańców. Podczas, gdy w segmencie zmiana pokrycia dachu czy rozbudowa balkonu są problemem dla sąsiadów, dom wolnostojący nie stwarza takich ograniczeń. Jeśli pozwala na to teren działki, można go też dalej rozbudowywać, np. dodając kolejne piętro czy garaż.

Wybór dewelopera – kwestia ważna niezależnie od typu domu

Zarówno wolnostojący dom z działają jak i segment pod Warszawą mają swoje dobre i złe strony. Wybór właściwego rozwiązania zależnie od wielu czynników, takich jak osobiste preferencje, wiek i sprawność mieszkańców, możliwości finansowe czy ich potrzeby. Bez względu na to jednak, jaką opcję wybierze inwestor, zawsze najważniejszym aspektem tego wyboru jest deweloper. To on bowiem decyduje o każdym etapie realizacji inwestycji, począwszy od wyboru innowacyjnego projektu, przez zastosowanie materiały po jakość wykonania czy lokalizację. Warszawa to miasto, w którym realizuje swoje inwestycje firma deweloperska HDK Invest. Za jej wyborem przemawiają doskonałe opinie klientów, którzy już dziś cieszą się komfortem domów i segmentów w budowanych przed tego dewelopera osiedlach. Nowoczesne budynki pod Warszawą łączą w sobie funkcjonalność wnętrz i innowacyjnymi technologiami, dzięki którym są nie tylko komfortowe, ale i tanie w eksploatacji oraz trwałe na lata. HDK Invest to firma deweloperska, z którą warto podjąć współpracę.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *