Wynajem nieruchomości dla wielu osób stanowi doskonały pomysł na osiąganie dochodu w długiej perspektywie czasu. Ogromną popularnością cieszy się zakup w celach inwestycyjnych mieszkań lub domów. Co jednak z garażami? Czy ich kupno w celu późniejszego wynajmu jest dobrym pomysłem na ulokowanie posiadanych środków?
Gdzie znaleźć oferty sprzedaży garaży na wynajem?
Nasze życie przeniosło się w dużym stopniu do sieci i to właśnie tam najlepiej szukać ofert nieruchomości na sprzedaż. Sporą popularnością cieszą się serwisy ogłoszeniowe, zarówno związane stricte z obiektami budowlanymi, jak i ogólnotematyczne, dlatego garaże do wynajęcia sprawdź na Sprzedajemy. Dobrym pomysłem jest także przejrzenie lokalnych grup w social mediach, jak i facebookowego Marketplace. Anonse mogą pojawiać się także bezpośrednio na budynku. Oferty sprzedaży garaży, zwłaszcza przez osoby starsze, mogą być przekazywane innymi tradycyjnymi drogami, np. na tablicach ogłoszeń w budynkach wielorodzinnych, które zamieszkują oraz w sklepach i na słupach w okolicy.
Czy garaż na wynajem to dobra inwestycja? Dlaczego?
Eksperci uważają, że zakup garażu w celach inwestycyjnych jest doskonałym pomysłem na ulokowanie posiadanego kapitału. Wynika to z wielu powodów, jednak wśród najważniejszych wymieniane są stosunkowo wysoka kwota zwrotu (około 5% – 10% rocznie), a także wciąż rosnący popyt na tego typu obiekty budowlane, związany z powiększającą się liczbą samochodów. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w dużych miastach i aglomeracjach, dlatego właśnie tam najbardziej opłaca się kupować garaże na wynajem. Dodatkowo warto podkreślić, że ofertą garażów na wynajem zainteresowani są nie tylko posiadacze wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych, ale i majsterkowicze oraz hobbiści, którzy w tego typu obiektach tworzą swoje pracownie. W porównaniu z wynajmem mieszkań lub domów garaże są mniej kłopotliwe – rzadziej w ich przypadkach dochodzi do poważnych uszkodzeń z winy najemcy. Dużo prościej także o egzekwowanie należności lub o eksmisję, gdy nieuiszczany jest czynsz. Wszelkie przepisy związane z wynajem garaży określone są na podstawie Kodeksu Cywilnego, a nie mniej korzystnej dla wynajmujących Ustawy o ochronie praw lokatorów. Dodatkowo wejście na rynek wymaga mniejszego nakładu kosztów niż mieszkań czy lokali użytkowych.
Warto jednak podkreślić, że mimo sporych plusów działalności związanej z wynajem garaży, ma ona także pewne minusy. Zalicza się do nich niezwykle wysoki podatek do nieruchomości z własną księgą wieczystą. Podczas zakupu miejsca garażowego w wielorodzinnych budynkach nie wolno zapominać o dodatkowych kosztach związanych z utrzymaniem części wspólnych. Warto także zaznaczyć, że polski rynek garaży jest jeszcze nieco niestabilny.
Na co zwrócić uwagę, wybierając garaż na wynajem?
Opłacalność inwestycji w garaż na wynajem uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Pierwszym z ważniejszych jest lokalizacja obiektu – jak wspomniano wcześniej, w większych miastach istnieje szansa szybszego oraz droższego wynajmu garażu. Związane jest to z dużym zapotrzebowaniem na miejsca parkingowe. Ważne są także droga dojazdowa oraz powierzchnia lokalu, a co za tym idzie możliwość zaaranżowania w nim miejsca do przechowywania narzędzi i wyposażenia samochodu oraz przeprowadzenia drobnych prac. Standardowe wymiary to 3 m x 5 m. Ważne są także wysokość bramy wjazdowej oraz budowli, tak aby mieściły się w nim nie tylko motocykle oraz samochody osobowe, ale i vany. Na koniec warto podkreślić, że kolejnym ważnym czynnikiem jest materiał, z którego wybudowano garaż. Opłacalne są zarówno tzw. blaszaki, jak i murowane obiekty – ich dodatkowym atutem z pewnością będą izolacja oraz ocieplenie. Istotne bywa oświetlenie w obiekcie. Ciekawym rozwiązaniem są garaże z własnym kanałem.