Czy warto inwestować w garaże na wynajem?

Wynajem nieruchomości dla wielu osób stanowi doskonały pomysł na osiąganie dochodu w długiej perspektywie czasu. Ogromną popularnością cieszy się zakup w celach inwestycyjnych mieszkań lub domów. Co jednak z garażami? Czy ich kupno w celu późniejszego wynajmu jest dobrym pomysłem na ulokowanie posiadanych środków?

Gdzie znaleźć oferty sprzedaży garaży na wynajem?

Nasze życie przeniosło się w dużym stopniu do sieci i to właśnie tam najlepiej szukać ofert nieruchomości na sprzedaż. Sporą popularnością cieszą się serwisy ogłoszeniowe, zarówno związane stricte z obiektami budowlanymi, jak i ogólnotematyczne, dlatego garaże do wynajęcia sprawdź na Sprzedajemy. Dobrym pomysłem jest także przejrzenie lokalnych grup w social mediach, jak i facebookowego Marketplace. Anonse mogą pojawiać się także bezpośrednio na budynku. Oferty sprzedaży garaży, zwłaszcza przez osoby starsze, mogą być przekazywane innymi tradycyjnymi drogami, np. na tablicach ogłoszeń w budynkach wielorodzinnych, które zamieszkują oraz w sklepach i na słupach w okolicy.

Czy garaż na wynajem to dobra inwestycja? Dlaczego?

Eksperci uważają, że zakup garażu w celach inwestycyjnych jest doskonałym pomysłem na ulokowanie posiadanego kapitału. Wynika to z wielu powodów, jednak wśród najważniejszych wymieniane są stosunkowo wysoka kwota zwrotu (około 5% – 10% rocznie), a także wciąż rosnący popyt na tego typu obiekty budowlane, związany z powiększającą się liczbą samochodów. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w dużych miastach i aglomeracjach, dlatego właśnie tam najbardziej opłaca się kupować garaże na wynajem. Dodatkowo warto podkreślić, że ofertą garażów na wynajem zainteresowani są nie tylko posiadacze wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych, ale i majsterkowicze oraz hobbiści, którzy w tego typu obiektach tworzą swoje pracownie. W porównaniu z wynajmem mieszkań lub domów garaże są mniej kłopotliwe – rzadziej w ich przypadkach dochodzi do poważnych uszkodzeń z winy najemcy. Dużo prościej także o egzekwowanie należności lub o eksmisję, gdy nieuiszczany jest czynsz. Wszelkie przepisy związane z wynajem garaży określone są na podstawie Kodeksu Cywilnego, a nie mniej korzystnej dla wynajmujących Ustawy o ochronie praw lokatorów. Dodatkowo wejście na rynek wymaga mniejszego nakładu kosztów niż mieszkań czy lokali użytkowych.

Warto jednak podkreślić, że mimo sporych plusów działalności związanej z wynajem garaży, ma ona także pewne minusy. Zalicza się do nich niezwykle wysoki podatek do nieruchomości z własną księgą wieczystą. Podczas zakupu miejsca garażowego w wielorodzinnych budynkach nie wolno zapominać o dodatkowych kosztach związanych z utrzymaniem części wspólnych. Warto także zaznaczyć, że polski rynek garaży jest jeszcze nieco niestabilny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając garaż na wynajem?

Opłacalność inwestycji w garaż na wynajem uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Pierwszym z ważniejszych jest lokalizacja obiektu – jak wspomniano wcześniej, w większych miastach istnieje szansa szybszego oraz droższego wynajmu garażu. Związane jest to z dużym zapotrzebowaniem na miejsca parkingowe. Ważne są także droga dojazdowa oraz powierzchnia lokalu, a co za tym idzie możliwość zaaranżowania w nim miejsca do przechowywania narzędzi i wyposażenia samochodu oraz przeprowadzenia drobnych prac. Standardowe wymiary to 3 m x 5 m. Ważne są także wysokość bramy wjazdowej oraz budowli, tak aby mieściły się w nim nie tylko motocykle oraz samochody osobowe, ale i vany. Na koniec warto podkreślić, że kolejnym ważnym czynnikiem jest materiał, z którego wybudowano garaż. Opłacalne są zarówno tzw. blaszaki, jak i murowane obiekty – ich dodatkowym atutem z pewnością będą izolacja oraz ocieplenie. Istotne bywa oświetlenie w obiekcie. Ciekawym rozwiązaniem są garaże z własnym kanałem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij