Brama automatyczna, czy manualna – która lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Automatyka to niewątpliwy znak naszych czasów. Coraz częściej też wkracza do naszych domów, np. pod postacią nowoczesnej bramy garażowej, na którą chętnie się decydujemy, Jednak z powodu wysokich kosztów automatów, nadal największą popularnością cieszą się bramy otwierane ręcznie.

BRAMA GARAŻOWA MANUALNA

Przewaga bramy manualnej nad automatyczną dotyczy głównie sfery finansowej. Jej montaż nie potrzebuje doprowadzenia zasilania dla elektrycznej instalacji oraz zakupu napędu, akumulatorów, czy fotokomórki.

Niestety bramy także są ulubionymi szczególnie dla włamywaczy, który dużo łatwiej sforsują manualną niż automatyczną, dlatego jeśli już zdecydowaliśmy się na bramę ręczną wyposażmy ją w system antywłamaniowy.

Manualna brama garażowa będzie najodpowiedniejsza, kiedy garaż używany jest przez nad od święta.

RODZAJE BRAM MANUALNYCH

Kiedy zdecydowaliśmy się na zamontowanie bramy manualnej, wybierzmy jej konkretny model. Do wyboru mamy segmentowy, rozwierany, bądź uchylny.

Najpopularniejsze bramy manualne, które instalujemy to modele rozwieralne. Ich koszt to niecałe 900 zł. Warto jednak pamiętać o tym, iż im większe są jej skrzydła, tym ciężej będzie je nam otworzyć.

Do najlepszych bram manualnych zalicza się modele segmentowe (ich koszt oscyluje w granicy 2 tyś. zł), a także uchylne (koszt to zwykle około 1 tyś. zł).

Na cenę konkretnej bramy składa się kilka czynników, m.in. sposób jej otwierania, ale także to, czy jest ona ocieplana oraz materiał, z jakiego została wykonana i jej wykończenie. Droższe są również bramy wykonywane specjalnie na nasze zamówienie.

BRAMA GARAŻOWA AUTOMATYCZNA

Ten rodzaj bramy sprawdzi się w każdej sytuacji, są jednak takie, w których jej zakup jest praktycznie niezbędny, np. kiedy wyjeżdżamy z garażu bezpośrednio na ruchliwą jezdnię. Pozostawienie na niej samochodu, by móc zamknąć bramę nie wchodzi w ogóle w grę, ponieważ narażany wtedy siebie i innych poruszających się po niej na niebezpieczeństwo.

Jednak nie tylko wyżej wspomniane osoby docenią komfort, z jakim wiąże się korzystanie z tego rodzaju bramy. Także ci, którzy korzystają z samochodu każdego dnia, szczególnie jesienią i zimą, odczuwają zalety płynące z posiadania tego typu bramy. Choć przyznać trzeba, iż w porównaniu z bramą otwieraną ręcznie, koszt zamontowania bramy automatycznej jest dużo wyższy.

Elektryczny napęd najczęściej uruchamiamy za pomocą kluczyka, zamka kodowego, przyciskiem lub pilotem. Szczególnie ta ostatnia możliwość jest chwalona – w pilocie takim może znajdować się fabrycznie zamontowany kod (to tańsze rozwiązanie), a także kod, który można zmieniać (opcja droższa). Cena pilota oscyluje w granicach od około 55 do 200 zł.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla zwolenników bram automatycznych będzie zakup bramy wraz z napędem: najtańsze modele segmentowe to koszt ok. 2 tyś, zł, zaś uchylne to ok. 1000 zł.

Oczywiście można zakupić osobno napęd, wtedy jego koszt wynosić będzie ok. 700 zł (cena uzależniona jest od rozmiaru, ciężaru bramy i tego jak szybko się ona otwiera). Jednak oddzielny zakup nie kalkuluje się, ponieważ napęd kupiony oddzielnie jest droższy o 20-30 procent od tego kupionego w pakiecie w bramą.

Sama budowa i aranżacje, jakie planujemy stworzyć dla naszego nowo powstałego domu to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto również rozważyć inne kwestie, jak zaprojektowanie ogrodu, wybór oświetlenia, zakup bramy garażowej, itp. Bez względu na to, jakie decyzje podejmiemy, starajmy się zawsze podchodzić do problemów zadaniowo i bez większych emocji. Pozwoli nam to podjąć najlepsze z możliwych decyzje.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij