Budowa domu pasywnego. O czym należy pamiętać, aby spełniał standardy

Budowa domu pasywnego. O czym należy pamiętać, aby spełniał standardy?

Moda na ekologię i oszczędzanie energii elektrycznej spowodowała wzrost zainteresowania budową domów pasywnych. Nie tylko deweloperzy, ale również inwestorzy prywatni coraz śmielej sięgają po takie projekty. Jednak, aby dom pasywny spełniał standardy trzeba zrealizować szereg wymogów dotyczących współczynnika przenikania ciepła, a także maksymalnego zniwelowania mostków termicznych. W jaki sposób można to osiągnąć? 

Odpowiedni projekt bryły i dachu 

Aby budynek spełniał restrykcyjne normy dotyczące rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania nie przekraczającego 15 kWh/m2, a także energii pierwotnej w wysokości 120 kWh/m2 należy rozpocząć od odpowiedniego projektu. Przede wszystkim budynek musi mieć plan prostokąta. Wykluczone są tu balkony i inne uskoki, które powodowałyby powstawanie niepotrzebnych strat ciepła. Ważna jest również struktura dachu, który powinien być jednospadowy, ewentualnie dwuspadowy. Oczywiście istotne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji ścian. Powinny mieć one współczynnik przenikania ciepła o wartości bliskiej 0,12 W/m2K. Taki parametr można zapewnić stosując albo bardzo gruby materiał izolacyjny, albo taki, który przystosowany jest do budownictwa pasywnego. Można tu wymienić choćby specjalistyczne pianki pur, a także styropian grafitowy.     

Zastosowanie wąskiej i stabilnej stolarki okiennej i drzwiowej   

W przypadku domu pasywnego określone są również wymogi dotyczące stolarki okiennej i drzwiowej. Profile powinny być dość cienkie, a jednocześnie odpowiednio zaizolowane. Doskonale sprawdzają się tu profile stalowe, dostępne u dystrybutora Koenigstahl, które charakteryzują się nie tylko precyzją wykonania, ale również lekkością konstrukcji, przy zachowaniu stabilności i właściwych parametrów. Profile Jansen wykonane są ze stali szlachetnej i stali ocynkowanej, dlatego posiadają również wysoki współczynnik ochrony przeciwpożarowej. Precyzyjnie wykonane spawy i zachowanie odpowiednich dystansów przy szkleniu dwuszybowym lub trzyszybowym umożliwia zniwelowanie ilości uciekającego ciepła do minimum. Przede wszystkim takie rozwiązania można stosować nie tylko do stolarki okiennej o standardowych rozmiarach, ale również do szklenia całych fasad budynków pasywnych, szczególnie od strony południowej. Oczywiście konieczne jest tu zastosowanie również rolet zewnętrznych ograniczających nagrzewanie się wnętrza w okresie letnim, a także stanowiących dodatkową ochronę przed ucieczkami ciepła w okresie zimowym.      

Budowa domu pasywnego wiąże się również z koniecznością wyboru odpowiedniego systemu ogrzewania. Najlepiej sprawdzają się pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, zapewniające energooszczędność, przy zachowaniu komfortu. W domach pasywnych niezbędne jest również zastosowanie wentylacji mechanicznej zamiast grawitacyjnej. Wszystko to sprawia, że zyskuje się w pełni energooszczędny dom, spełniający najwyższe standardy.    

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij