Chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Decydując się na zakup mieszkania czy domu możemy podzielić rynek nieruchomości na dwa rodzaje – pierwotny oraz wtórny. Pierwszy z nich obejmuje lokale oddane do sprzedaży przez deweloperów. Są one nowe i dotychczas niezamieszkałe. Natomiast drugi rodzaj to mieszkania, w których już ktoś mieszkał. I tak jak w pierwszym przypadku dostajemy puste mieszkanie, które należy urządzić od zera, tak tutaj aranżacja mieszkania jest już gotowa. Dopinając wszelkich formalności związanych z bankami, urzędami czy notariuszem, możemy tak naprawdę od razu wprowadzić się do zakupionej nieruchomości. Natomiast wszystko to zależy tak naprawdę od Ciebie. W zależności od tego czy kupujesz mieszkanie dla siebie czy z przeznaczeniem na wynajem, może okazać się, że bez chociażby lekkich poprawek się nie obędzie. Oprócz tego istnieje wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę. Zestawiając swoje wymagania z proponowaną ofertą, musimy również sprawdzić mieszkanie pod kilkoma aspektami, tak by inwestycja nie okazała się naszym największym życiowym błędem.

Jak wybrać mieszkanie?

Korzystając z licznych stron służących do publikacji, a tym samym przeglądania ofert sprzedaży mieszkań, musimy dokładnie weryfikować informacje w nich zawarte. Po pierwsze, powinniśmy sprawdzić lokalizację, która dla wielu z nas będzie stanowiła kluczowy czynnik determinujący finalną decyzję. Czy jest to miejsce, z którego łatwo i szybko dotrzesz do pracy. A jeśli będziesz chciał mieszkanie wynająć, zastanów się czy grupa docelowa, do której chcesz dotrzeć będzie zachęcona czy to samą okolicą czy skomunikowaniem z resztą miasta. Drugi element, to wyposażenie. Czy meble zostaną wyniesione, czy zostają w lokalu? Czy wygląd łazienki oraz kuchni spełnia Twoje oczekiwania? Są to pomieszczenia, gdzie najtrudniej jest wprowadzić zmiany, ponieważ wiążą się z czasem i kosztami. Pamiętaj, że aranżacja mieszkania nie powinna przysporzyć Ci zbyt obciążających wydatków. Sprawdź również typ budynku, wysokość czynszu, ponieważ wpłynie to na Twoje koszty stałe.

Co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Ogłoszenie sprzedaży zawiera jedynie podstawowe informacje, które z łatwością możemy zweryfikować udając się do danego mieszkania. Natomiast oprócz tego, że zarówno lokalizacja, jak samo mieszkanie będzie nam odpowiadać, należy zweryfikować niezwykle ważne kwestie. Mogą one zadecydować o tym czy przysłowiowo nie wyrzucimy pieniędzy w błoto. Przed podpisaniem umowy z dotychczasowym właścicielem, zadaj mu kilka ważnych pytań. Po pierwsze, dowiedz się czy w mieszkaniu nikt nie jest aktualnie zameldowany. Po drugie, czy lokal nie jest obciążony jakimikolwiek zaległościami z tytułu czynszu. Co więcej, nie wahaj się zażądać dowodu na to, że nie istnieją żadne zobowiązania finansowe związane między innymi z podatkiem od nieruchomości. Jeżeli wiesz już, że mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, poproś o okazanie stanu prawnego, który zostanie pisemnie przez sprzedającego potwierdzony, np. w formie aktu notarialnego.

Jak wygląda cały proces?

W zależności od tego jak wygląda Twoja sytuacja finansowa, możesz kupić mieszkanie za gotówkę lub rozważyć zaciągniecie kredytu hipotecznego. Po podjęciu tej decyzji, czeka Cię jeszcze kilka kroków, które dzielą Cię od stania się pełnoprawnym właścicielem. Po pierwsze, tak jak już zostało to wspomniane, sprawdź stan prawny lokalu. Po drugie, podpisz ze sprzedającym umowę przedwstępną lub rezerwacyjną równocześnie wpłacając zadatek. Może być to niezbędny dokument dla banku, z którym potencjalnie będziesz podpisywał umowę hipoteczną. Po trzecie, podpisz umowę przenoszącą własność. Pamiętaj, że musi być to sporządzone w formie aktu notarialnego w obecności obydwu stron.

Tomasz Wierzbicki

Tomasz Wierzbicki

Ekspert w zakresie narzędzi i technologii budowlanych, z bogatym doświadczeniem w doradztwie technicznym. Regularnie testuje nowości rynkowe, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach branżowych czasopism. Hobbystycznie zajmuje się majsterkowaniem i renowacją starych mebli.

Artykuły: 141

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *