Co musisz wiedzieć przed zakupem szlifierki

Co musisz wiedzieć przed zakupem szlifierki

Remont domowy zazwyczaj nie obejdzie się bez kilku niezbędnych narzędzi. Jednym z nich jest szlifierka, która służy do końcowej obróbki materiałów. Nadając finalny kształt sprawia, że obrabiana powierzchnia staje sie płaska i gładka. Najczęściej spotykane w przypadku prac amatorskich są szlifierki kątowe. W dużych zakładach produkcyjnych do profesjonalnej obróbki wykorzystuje się głównie szlifierki taśmowe. Czym się różnią i co musisz wiedzieć o szlifierkach przed zakupem? Aby odpowiedzieć na to pytanie zaczniemy od podziału dostępnych na rynku szlifierek.

Rodzaje szlifierek

  • Szlifierka taśmowa – Wykorzystywane głównie w dużych zakładach produkcyjnych, ale znajdą miejsce również w warsztatach stolarskich. Przeznaczona do bardziej wymagających zadań, przez co jest kojarzona raczej jako maszyna dla profesjonalistów. Służy do obróbki dużych powierzchni drewnianych. Konieczne będzie dokupienie odpowiednich tarczy, w zależności do materiału, jaki chcemy poddać obróbce. Do najważniejszych parametrów, które odpowiadają za szybkość i dokładność pracy należą prędkość przesuwu oraz wymiar taśmy.

  • Szlifierka mimośrodowa – Zastosowanie elastycznego talerza w tym urządzeniu sprawia, że jest ona w stanie poradzić sobie zarówno z powierzchniami płaskimi, jak i wklęsłymi. Świetnie poradzi sobie również w przypadku metali. Głównymi parametrami odpowiadającymi za wydajność tego typu szlifierki jest mimośrodowść, średnia tarczy oraz liczba oscylacji.

  • Szlifierka oscylacyjna – Służy do szlifowania materiałów o powierzchniach płaskich, jak i lekko zaokrąglonych. Dlatego też, wykorzystuje się ją głównie do obróbki drzwi oraz mebli. Należy zwrócic uwagę na parametry takie jak wymiar stopy oraz liczba oscylacji.

  • Szlifierka delta – Przeznaczona do pracy w trudno dostępnych miejscach jak szczeliny czy też narożniki. Za wydajność tej szlifierki odpowiada średnia oscylacji, która waha się między 1-2 mm.

  • Szlifierka kątowa – Inaczej zwana 'kątówką’. Wykorzystywana do obróbki metali, betonu oraz ceramiki. Sprawdzi się jako narzędzie do polerki, ale tylko w przypadku ustawienia niskich obrotów. Najważniejszy parametr, który wpływa na efektywność pracy to średnica tarczy. To na niej będziemy bazować opisując różne specyfikacje tego urządzenia.

Czym zasilane są szlifierki

Omówimy teraz kwestie napędu stosowanego w wymienionych powyżej rodzajach szlifierek. Ze względu na stosowany typ zasilania wyróżniamy:

  • Szlifierki zasilane elektrycznie (podłączane bezpośrednio do źródła prądu)

  • Szlifierki zasilane pneumatycznie (sprężone powietrze)

  • Szlifierki zasilane hydraulicznie (pompa wodna)

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Na koniec warto zwrócić uwagę czy szlifierka posiada różne dodatkowe opcje. Najczęściej spotykanym dodatkiem, dzięki któremu zadbamy o higienę i bezpieczeństwo pracy jest system odsysania pyłu. Jeżeli zależy nam na polerowaniu za pomocą szlifierki to powinna być wyposażona w system regulacji prędkości. W utrzymaniu stabilnej pracy bardzo pomaga system antywibracyjny.

Profesjonalne szlifierki znajdą Państwo w ofercie firmy: http://www.stuermer-maszyny.pl/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij