Co to jest CNC

Co to jest CNC?

Operator maszyn CNC, kurs na operatora CNC, toczenie CNC, frezowanie CNC – to są wszystko frazy, z którymi spotykamy się na co dzień. Spotykamy się z tym w Internecie, w ogłoszeniach o pracę czy w telewizji. Ale co to w zasadzie jest CNC?

Operator maszyn CNC, kurs na operatora CNC, toczenie CNC, frezowanie CNC – to są wszystko frazy, z którymi spotykamy się na co dzień. Spotykamy się z tym w Internecie, w ogłoszeniach o pracę czy w telewizji. Ale co to w zasadzie jest CNC?

Fakt, definicję CNC można znaleźć w encyklopedii, ale jest to zwykle suche, niewiele mówiące hasło. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Otóż CNC (Computerized Numerical Control w tłumaczeniu: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych), czyli inaczej rzecz ujmując, są to obrabiarki sterowane numerycznie. Można przy ich pomocy niemal dowolnie i precyzyjnie obrabiać różne materiały od metalu, poprzez tworzywa sztuczne na drewnie kończąc.

CNC sam w sobie nie jest programem, jest to skrót opisujący technologię komputerowego (cyfrowego) sterowania obrabiarkami, przy pomocy których można obrabiać w zasadzie każdy rodzaj materiału – wszystko, co da się tylko obrobić. Zaleta ta sprawia, że CNC, można wykorzystać niemal w każdej branży.

Obróbka CNC, toczenie CNC, frezowanie CNC

Nie byłoby współczesnego przemysłu bez technologii CNC: to zdanie jest w stanie potwierdzić każdy, kto pracował w firmach, które zajmują się tworzeniem nowoczesnych materiałów na potrzeby motoryzacji, medycyny, mebli, technologii komputerowych, branży zbrojeniowej czy przemyśle kosmicznym. Dzięki obróbce CNC można tworzyć niezwykle precyzyjne materiały. Wprawdzie zakłady z branży obróbki CNC znajdują się w większości regionów naszego kraju, to najwięcej jest ich w Wielkopolsce, a w szczególności takich miastach jak Poznań, Jarocin czy Leszno.

Obróbka CNC dzieli się na frezowanie CNC oraz toczenie CNC

Frezowanie CNC

Jest to specyficzny rodzaj obróbki niemal dowolnego materiału – najczęściej wykonanego z metalu. Proces frezowania CNC polega w dużym uproszczeniu na tym, że narzędzie wykonuje ruch obrotowy – natomiast frezowany przedmiot wykonuje ruch posuwowy. Wysoki stopień precyzji możliwy jest do osiągnięcia dzięki sterowaniu numerycznemu.

Toczenie CNC

Z kolei toczenie CNC polega w obróbce z wykorzystaniem noża tokarskiego, który przesuwa się równolegle lub prostopadle do osi obrotu przedmiotu. Sam przedmiot wprawiony jest w ruch obrotowy. Jest to metoda, którą wykorzystuje się, aby uzyskać przedmiot o kulistym lub walcowatym kształcie.

Na czym polega praca operatora CNC i ile można na tym zarobić?

Operator CNC to po prostu specjalista, który zajmuje się wytwarzaniem przedmiotów z wykorzystaniem obrabiarek CNC, które uprzednio są przez niego zaprogramowane, z wykorzystaniem mikrokomputera. W związku z tym, że aby pracować w tej branży, trzeba mieć zwykle wykształcenie wyższe techniczne. Jest to wymagająca praca zarówno pod względem posiadania specjalistycznej z zakresu programowania oraz budowy maszyn. Nic zatem dziwnego, że operator CNC jest w stanie zarobić dużo powyżej średniej krajowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij