Operator maszyn CNC, kurs na operatora CNC, toczenie CNC, frezowanie CNC – to są wszystko frazy, z którymi spotykamy się na co dzień. Spotykamy się z tym w Internecie, w ogłoszeniach o pracę czy w telewizji. Ale co to w zasadzie jest CNC?

Operator maszyn CNC, kurs na operatora CNC, toczenie CNC, frezowanie CNC – to są wszystko frazy, z którymi spotykamy się na co dzień. Spotykamy się z tym w Internecie, w ogłoszeniach o pracę czy w telewizji. Ale co to w zasadzie jest CNC?

Fakt, definicję CNC można znaleźć w encyklopedii, ale jest to zwykle suche, niewiele mówiące hasło. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Otóż CNC (Computerized Numerical Control w tłumaczeniu: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych), czyli inaczej rzecz ujmując, są to obrabiarki sterowane numerycznie. Można przy ich pomocy niemal dowolnie i precyzyjnie obrabiać różne materiały od metalu, poprzez tworzywa sztuczne na drewnie kończąc.

CNC sam w sobie nie jest programem, jest to skrót opisujący technologię komputerowego (cyfrowego) sterowania obrabiarkami, przy pomocy których można obrabiać w zasadzie każdy rodzaj materiału – wszystko, co da się tylko obrobić. Zaleta ta sprawia, że CNC, można wykorzystać niemal w każdej branży.

Obróbka CNC, toczenie CNC, frezowanie CNC

Nie byłoby współczesnego przemysłu bez technologii CNC: to zdanie jest w stanie potwierdzić każdy, kto pracował w firmach, które zajmują się tworzeniem nowoczesnych materiałów na potrzeby motoryzacji, medycyny, mebli, technologii komputerowych, branży zbrojeniowej czy przemyśle kosmicznym. Dzięki obróbce CNC można tworzyć niezwykle precyzyjne materiały. Wprawdzie zakłady z branży obróbki CNC znajdują się w większości regionów naszego kraju, to najwięcej jest ich w Wielkopolsce, a w szczególności takich miastach jak Poznań, Jarocin czy Leszno.

Obróbka CNC dzieli się na frezowanie CNC oraz toczenie CNC

Frezowanie CNC

Jest to specyficzny rodzaj obróbki niemal dowolnego materiału – najczęściej wykonanego z metalu. Proces frezowania CNC polega w dużym uproszczeniu na tym, że narzędzie wykonuje ruch obrotowy – natomiast frezowany przedmiot wykonuje ruch posuwowy. Wysoki stopień precyzji możliwy jest do osiągnięcia dzięki sterowaniu numerycznemu.

Toczenie CNC

Z kolei toczenie CNC polega w obróbce z wykorzystaniem noża tokarskiego, który przesuwa się równolegle lub prostopadle do osi obrotu przedmiotu. Sam przedmiot wprawiony jest w ruch obrotowy. Jest to metoda, którą wykorzystuje się, aby uzyskać przedmiot o kulistym lub walcowatym kształcie.

Na czym polega praca operatora CNC i ile można na tym zarobić?

Operator CNC to po prostu specjalista, który zajmuje się wytwarzaniem przedmiotów z wykorzystaniem obrabiarek CNC, które uprzednio są przez niego zaprogramowane, z wykorzystaniem mikrokomputera. W związku z tym, że aby pracować w tej branży, trzeba mieć zwykle wykształcenie wyższe techniczne. Jest to wymagająca praca zarówno pod względem posiadania specjalistycznej z zakresu programowania oraz budowy maszyn. Nic zatem dziwnego, że operator CNC jest w stanie zarobić dużo powyżej średniej krajowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ