Czym kierować się przy wyborze wiertarki? Praktyczne porady

Wiertarka to niewątpliwie jedno z najważniejszych urządzeń w warsztacie domowym. Nie może jej zabraknąć w żadnym domu. Wyobrażacie sobie jakikolwiek remont lub majsterkowanie bez wiertarki właśnie. Jednak kiedy zatrzymujemy się przed sklepowym regałem, nie wiemy, jaki model będzie dla nas najlepszy.

Dlatego warto przeanalizować parametry techniczne i zdecydować się na to urządzenie, które posłuży nam przez długie lata. Warto też podkreślić, iż inwestycja ta szybko nam się zwróci.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE?

Minęły już czasy, kiedy wiertarka służyła jedynie do wiercenia pojedynczych otworów albo ich serii. Nowoczesne urządzenia to zdecydowanie większe możliwości. Można je wykorzystywać na różne sposoby. Dlatego warto zaznajomić się z ich funkcjami i możliwościami, które są rezultatem ich konstrukcji. Jeśli chcemy kupić naprawdę dobry sprzęt musimy zaznajomić się z wiedzą na ich temat.

CO DLA MAJSTERKOWICZA, A CO DLA PROFESJONALISTY?

Ogromna ilość wiertarek, które są dostępne na rynku może wprowadzić nas w niemałą konsternację. W jaki więc sposób wybrać urządzenie odpowiednie dla naszych potrzeb? Przede wszystkim musimy postawić sobie najważniejsze pytanie: z jaką częstotliwością i do jakich zadań będziemy wiertarkę wykorzystywać?

Jeżeli jesteśmy profesjonalistami i wiertarka będzie nam służyła przede wszystkim do prac ciężkich przez kilka godzin codziennie, będziemy potrzebować całkowicie innego sprzętu, niż w przypadku, kiedy majsterkujemy w domu od czasu do czasu. Majsterkowiczowi wystarczy dużo mniej profesjonalny sprzęt, który jest także bardziej przystępny cenowo i co oczywiste łatwiejszy w obsłudze.

Ze standardowymi pracami domowymi w zupełności powinniśmy sobie poradzić posiadając wiertarkę o mocy 500 W. Jeśli natomiast wiertarka jest przez nas używana często, ponieważ akurat przeprowadzamy remont, konieczny będzie zakup urządzenia mocniejszego, bardziej zaawansowanego o większej mocy.

WAŻNE PARAMETRY

Podczas zakupu sprzętu musimy przede wszystkim skupić uwagę na najistotniejszych cechach urządzenia. Chodzi tu głównie o jakość jego wykonania, długość przewodu, którym jest zasilany, a także spasowanie konkretnych części. Warto podpytać troszkę sprzedawcę, np. o materiał, z którego wiertarka została wykonana, a także jej łożyska i przekładnie, bowiem to one właśnie mają największy wpływ na to, jak trwałe będzie urządzenie i jak długo nam posłuży.

Ważne, by przekładnie były wykonane ze stali najlepszego gatunku, ponieważ tylko gwarantuje długotrwałe używanie wiertarki. Dobrze, jeśli narzędzia posiadają regulację kierunku, a także prędkości obrotów.

Każdy model wiertarki jest inny. Możemy wybrać sprzęt z kluczykowym uchwytem albo szybkomocującym. Ta z uchwytem kluczykowym potrzebuje do poprawnego zamontowania wierteł specjalnego kluczyka, który oczywiście otrzymamy wraz z zakupionym sprzętem.

Dzięki niemu możliwe będzie silne zaciśnięcie wiertła, choć niestety nie możemy stwierdzić, iż jest on wygodny. Zdecydowanie prościej wygląda sprawa w uchwytem szybkomocującym. W takim modelu prosto i sprawie zamontujemy wiertła bez potrzeby wykorzystania w tym celu dodatkowych narzędzi.

PODSUMOWANIE

Wybór odpowiedniej wiertarki jest rozległym tematem. Należy zawsze pamiętać o dostosowaniu jej do swoich indywidualnych potrzeb. Budowa i aranżacje naszego domu to kwestia niezwykle ważna. W tym przypadku wielokrotnie będziemy potrzebowali sprawnego, dobrej jakości sprzętu. Wiertarka jest tutaj niezbędnym minimum, dlatego dopilnujmy tego, by kupić model dobrej jakości, który posłuży nam długie lata.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij