Nie ma jednego wiertła do każdego materiału, a więc przed kupnem musimy wiedzieć, w czym konkretnie będziemy wiercić. Jeśli są to wiertła do betonu, to koniecznie powinniśmy pamiętać, czym powinny się charakteryzować. Sprawdźmy to!
Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste – idziemy do sklepu, prosimy o wiertło do betonu, a gdy już dostaniemy odpowiednie, kupujemy. Tylko że jak tak zrobimy, to nie mam żadnej pewności, czy wybrany model będzie właściwy. Tym bardziej, jak zamawiamy wiertło przez internet, może nas skusić niska cena, aż zapomnimy o najważniejszych pytaniach. A jak one brzmią?
Jaki typ uchwytu wiertarskiego mamy w swojej wiertarce?
To pierwsza wątpliwość, jaka powinna się pojawić, gdy planujemy kupić wiertło. Po prostu są różne rodzaje elektronarzędzi i nie do wszystkich dane mocowanie będzie pasować. Przykładowo, do wiertarek z uchwytem szybkomocującym pasują wiertła walcowe (określane też jako cylindryczne). Młotowiertarki i młoty udarowe zaś mają zupełnie inny uchwyt, jak SDS-Max, więc tu typ walcowy nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Jaki rozmiar wiertła do betonu?
To kolejne ważne pytanie, które trzeba sobie zadać, by wybrać odpowiednio. Ich średnica przeważnie wynosi od 3 do 32 milimetrów, mimo to zdarzają się o większym rozmiarze. Równie istotna jest długość wiertła, która decyduje o tym, jak głęboki otwór uda się wykonać w betonie.
Z jakiego materiału zostało wykonane?
Bardzo istotna kwestia, ponieważ od tego zależy, jaka będzie jego wytrzymałość i jak długo będzie nam służyć. Najczęściej wiertła do betonu produkowane są ze stali narzędziowej lub z węglików spiekanych. Zdarzają się też tak zwane wiertła łączone, co oznacza, że rdzeń i uchwyt stworzone są ze stali, a w części roboczej zaś nalutowane są węgliki spiekane. Jaki jednak rodzaj wytrzyma najcięższą pracę? Zdecydowanie najlepsze są wiertła tytanowo-węglowe, przeznaczone do zadań specjalnych.
Jaki kształt ma takie wiertło?
Zdradzają je dwa znaki rozpoznawcze: masywny kształt i spirala z pojedynczym rowkiem. Część robocza musi być oczywiście bardzo twarda, szeroka, ale i głęboko osadzona, dzięki czemu nadaje się do pracy w nawet najtrudniejszym do skruszenia betonie.
Jak widać, by wybrać dobrze, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jak odpowiemy sobie na te pytania – sprawdzimy uchwyt wiertarski, rozmiar i kształt wiertła oraz z jakiego materiału zostało wykonane, to możemy być pewni, że będziemy zadowoleni z zakupu.