Elewacja na długie lata

Fasada obiektu lub też innego budynku, zawsze stanowi zadbanie o estetykę. Niestety wraz z upływem lat elewacja staje się coraz bardziej zniszczona, zaczynają pojawiać się zacieki, plamy, a także uszkodzenia, które bardzo mocno wpływają na ogólny stan techniczny całości. Elewacja w praktycznym wymiarze, pełni kilka podstawowych funkcji.

Chodzi tu przede wszystkim o nadanie określonej formy budynkowi, dzięki czemu prezentuje się on zdecydowanie lepiej, na tle wielu innych podobnych domów. Elewacja bardzo często jest unikalna, więc nadaje to niepowtarzalnego charakteru. Oczywiście dobrze zastosowana elewacja ma również za zadanie ocieplić cały budynek, a jednocześnie zabezpieczyć go przed poważnymi zagrożeniami, wynikającymi z działania pogody. Czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, grad oraz słońce, są w stanie naruszyć strukturę całego budynku.

Trwałość budynku

Elewacja ma tu na celu zabezpieczenie całości budynku, dzięki czemu nie ulegnie on zniszczeniu. Gdybyśmy postąpili nierozważnie i wybrali złą elewację, to bylibyśmy zmuszeni do kosztownego remontu całego budynku.

Dobrze wykonana elewacja jest w stanie chronić bezpośrednio przed uszkodzeniami mechanicznymi, nawet jeśli użyta jest duża siła. Elewację nie wolno przygotowywać niestarannie, ponieważ wtedy całość nie da nam aktywnej ochrony przez wiele lat. Każdy element elewacji powinien być wykonany poprawnie, przy użyciu właściwego materiału. Na elewacji nie powinniśmy oszczędzać, lepiej zapłacić więcej pieniędzy, ale mieć pewność, że całość będzie spełniała swoją funkcję właściwe. Jeśli wykonujemy skomplikowane prace termoizolacyjne, zawsze posługujmy się materiałem od jednego producenta, nigdy nie mieszajmy materiału, ponieważ elewacja w takich wypadkach może być w jednym miejscu lepsza, a w drugim gorsza.

Izolacja budynku za pomocą systemu

Nowoczesne materiały izolacyjne to przede wszystkim kompletne systemy, które pozwalają nam dzisiaj uzyskać nie tylko wysokie parametry izolacyjne, ale także w ramach tego wszystkiego otrzymujemy zwiększoną odporność całego materiału, co jest przydatne, ponieważ powierzchnia budynku jest chroniona między innymi przed aktami wandalizmu. Pamiętajmy, że elewacja nie może pozostać zanieczyszczona, wszystkie plamy, zacieki oraz inne pozostałości należy ładnie usunąć, zanim wykonamy malowanie i tynkowanie powierzchni.

Z czasem na elewacji, zaczną się pojawiać różne naloty organiczne. Mogą to być glony, porosty grzyby pleśniowe czy też popularne mchy, które bardzo często po latach pojawiają się na elewacji. Całość należy jak najszybciej usunąć, ponieważ stanowi to poważne zagrożenie dla budynku. Prawidłowo tego typu zagrożenia, usuwa się przy wykorzystaniu preparatów chemicznych, a po spryskaniu budynku, najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniową i zmyć nalot. W niektórych przypadkach zabieg trzeba powtórzyć minimum dwukrotnie, ale wtedy będziemy mieć pewność, że na elewacji nie pozostały już żadne ślady. Jeśli na elewacji osadza się kurz czy lekki bród, wtedy bez problemu całość usuniemy za pomocą zwykłej wody z dodatkiem detergentu, nie warto wykorzystywać inne środki.

Odświeżyć formułę

Elewację raz na kilkanaście lat trzeba odświeżyć, jest to szczególnie ważne w momencie, gdy podejmiemy decyzję, że chcemy docieplić poszczególne ściany budynku. Bez renowacji elewacji, nie powinniśmy nawet przystępować do takich czynności.

Pamiętajmy, że dobrze wykonana elewacja to dzisiaj podstawa i każda osoba budująca dom, musi zadbać o tak ważny szczegół.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *