grzejnik-idealny-do-domu-czyli-jaki

Grzejnik idealny do domu… czyli jaki?

Stoisz przed wymianą grzejników w domu. Czy wiesz, na jaki model powinieneś się zdecydować? Wybierz taki kaloryfer, który będzie łatwy w montażu, tani w użytkowaniu, a także estetyczny. Sprawdź, jakie rodzaje masz do wyboru i dowiedz się, na co zwracać uwagę.

Wybór kaloryfera – na co patrzeć?

Przeglądając ofertę grzejników różnych marek trafimy na modele stalowe, aluminiowe, miedziane i żeliwne. Różnią się one ceną, co może skłonić nas do wybrania stalowego, ale nie tylko – popularne są również kaloryfery z aluminium.

Wymiana grzejnika łączy się z koniecznością przerobienia istniejącej instalacji – odmienne modele mogą mieć niepasujące rozstawy podłączeń – a w bloku również zdobyciem pozwolenia. Zanim wymieni się kaloryfer w jednym mieszkaniu, należy spuścić wodę z całego pionu – to dodatkowy koszt. W okresie grzewczym nie dostaniemy na to zgody. Kaloryfer należy montować właściwie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Grzejniki stalowe – w czym tkwi sekret ich popularności?

Kaloryfery ze stali są wybierane często i chętnie, ponieważ cechuje je różnorodność w rozmiarach i modelach. W budynkach użyteczności publicznej – aptekach, przychodniach, sklepach – można trafić na atrakcyjne grzejniki płytowe. Jeśli zależy nam na większej mocy i większym cieple, możemy wybrać grzejnik o zwielokrotnionej liczbie płyt.

Zaleta grzejników ze stali to szybka reakcja na zmiany temperatur w pokoju, dzięki czemu łatwiej je regulować. Grzejniki stalowe nie są jednak pozbawione wad. Cechuje je wrażliwość na wilgoć – nie nadają się do pomieszczeń typu łazienka, toaleta, pralnia. Ponadto ich trwałość ulega zmniejszeniu, gdy do wnętrza dostanie się powietrze.

grzejnik-idealny-do-domu-czyli-jaki-3

Grzejniki aluminiowe – to warto o nich wiedzieć

Aluminiowe kaloryfery są tylko odrobinę mniej popularne od stalowych. Wyróżnia je budowa członowa – żeberka. Rzadziej spotyka się modele dekoracyjne, których wybór związany jest z wyższą ceną.

Grzejniki aluminiowe są lekkie i doskonale przewodzą ciepło. Wyprofilowane elementy żeberek gwarantują większą powierzchnię wymiany ciepła. Ich popularność w dużej mierze opiera się na kompatybilności rozstawu przyłączy z grzejnikami starego typu: żeliwnymi. Sprawia to, że wymiana starych kaloryferów na nowe nie wymaga ingerencji w instalację.

grzejnik-idealny-do-domu-czyli-jaki-2

Grzejniki miedziane – niepopularne rozwiązanie

Kaloryfery wykonane z miedzy cechuje niewielka pojemność woda, co sprawia, że reagują na zmianę temperatury w pomieszczeniu jeszcze szybciej niż modele ze stali. W przeciwieństwie do nich nie korodują, więc mogą być stosowane we wnętrzach, w których panuje wilgoć.

Miedź wykorzystuje się do produkcji grzejników konwektorowych, kanałowych i tradycyjnych – na ścianę. Wykonuje się z niej rurę doprowadzającą ciepło, ożebrowanie zaś jest aluminiowe.

Grzejniki żeliwne – do czterech razy sztuka

Kaloryfery żeliwne zna każdy – to najstarszy rodzaj grzejników, dziś stosowany rzadko i występujący raczej jako pozostałość po dawnych czasach. Charakteryzuje się żebrową budową. Jest toporny i niezbyt estetyczny, jednak niezwykle trwały. Dzięki odporności na wilgoć nadaje się do każdego pomieszczenia. Nie koroduje od wewnątrz, dzięki czemu z powodzeniem przetrwa kilkadziesiąt lat.

Grube żebra grzejnika żeliwnego nagrzewają się długo, ale i dłużej utrzymują ciepło. Pozwalają na ekonomiczną pracę i mniej zużycie energii. Niestety nie dostosowują się szybko do zmian temperatur we wnętrzu. Obecnie bywają kupowane jako element aranżacji w stylu retro.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij