Grzejnik idealny do domu… czyli jaki?
Stoisz przed wymianą grzejników w domu. Czy wiesz, na jaki model powinieneś się zdecydować? Wybierz taki kaloryfer, który będzie łatwy w montażu, tani w użytkowaniu, a także estetyczny. Sprawdź, jakie rodzaje masz do wyboru i dowiedz się, na co zwracać uwagę.
Wybór kaloryfera – na co patrzeć?
Przeglądając ofertę grzejników różnych marek trafimy na modele stalowe, aluminiowe, miedziane i żeliwne. Różnią się one ceną, co może skłonić nas do wybrania stalowego, ale nie tylko – popularne są również kaloryfery z aluminium.
Wymiana grzejnika łączy się z koniecznością przerobienia istniejącej instalacji – odmienne modele mogą mieć niepasujące rozstawy podłączeń – a w bloku również zdobyciem pozwolenia. Zanim wymieni się kaloryfer w jednym mieszkaniu, należy spuścić wodę z całego pionu – to dodatkowy koszt. W okresie grzewczym nie dostaniemy na to zgody. Kaloryfer należy montować właściwie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Grzejniki stalowe – w czym tkwi sekret ich popularności?
Kaloryfery ze stali są wybierane często i chętnie, ponieważ cechuje je różnorodność w rozmiarach i modelach. W budynkach użyteczności publicznej – aptekach, przychodniach, sklepach – można trafić na atrakcyjne grzejniki płytowe. Jeśli zależy nam na większej mocy i większym cieple, możemy wybrać grzejnik o zwielokrotnionej liczbie płyt.
Zaleta grzejników ze stali to szybka reakcja na zmiany temperatur w pokoju, dzięki czemu łatwiej je regulować. Grzejniki stalowe nie są jednak pozbawione wad. Cechuje je wrażliwość na wilgoć – nie nadają się do pomieszczeń typu łazienka, toaleta, pralnia. Ponadto ich trwałość ulega zmniejszeniu, gdy do wnętrza dostanie się powietrze.
Grzejniki aluminiowe – to warto o nich wiedzieć
Aluminiowe kaloryfery są tylko odrobinę mniej popularne od stalowych. Wyróżnia je budowa członowa – żeberka. Rzadziej spotyka się modele dekoracyjne, których wybór związany jest z wyższą ceną.
Grzejniki aluminiowe są lekkie i doskonale przewodzą ciepło. Wyprofilowane elementy żeberek gwarantują większą powierzchnię wymiany ciepła. Ich popularność w dużej mierze opiera się na kompatybilności rozstawu przyłączy z grzejnikami starego typu: żeliwnymi. Sprawia to, że wymiana starych kaloryferów na nowe nie wymaga ingerencji w instalację.
Grzejniki miedziane – niepopularne rozwiązanie
Kaloryfery wykonane z miedzy cechuje niewielka pojemność woda, co sprawia, że reagują na zmianę temperatury w pomieszczeniu jeszcze szybciej niż modele ze stali. W przeciwieństwie do nich nie korodują, więc mogą być stosowane we wnętrzach, w których panuje wilgoć.
Miedź wykorzystuje się do produkcji grzejników konwektorowych, kanałowych i tradycyjnych – na ścianę. Wykonuje się z niej rurę doprowadzającą ciepło, ożebrowanie zaś jest aluminiowe.
Grzejniki żeliwne – do czterech razy sztuka
Kaloryfery żeliwne zna każdy – to najstarszy rodzaj grzejników, dziś stosowany rzadko i występujący raczej jako pozostałość po dawnych czasach. Charakteryzuje się żebrową budową. Jest toporny i niezbyt estetyczny, jednak niezwykle trwały. Dzięki odporności na wilgoć nadaje się do każdego pomieszczenia. Nie koroduje od wewnątrz, dzięki czemu z powodzeniem przetrwa kilkadziesiąt lat.
Grube żebra grzejnika żeliwnego nagrzewają się długo, ale i dłużej utrzymują ciepło. Pozwalają na ekonomiczną pracę i mniej zużycie energii. Niestety nie dostosowują się szybko do zmian temperatur we wnętrzu. Obecnie bywają kupowane jako element aranżacji w stylu retro.