Jak długo deweloper odpowiada za budynek

Jak długo deweloper odpowiada za budynek?

Deweloperzy, którzy odnoszą sukcesy ponoszą pełną odpowiedzialność za budynek. Co to oznacza w praktyce? Odpowiedzialny deweloper zna siebie i swoje ograniczenia, jednocześnie zachowując świadomość tego, czego wymaga od niego potencjalny najemca – piszą specjaliści z https://republikawnetrz.pl/.

Odpowiedzialny deweloper, czyli jaki?

Odpowiedzialni deweloperzy działają proaktywnie. Poprzez swoje działania przyczyniają się do wzrostu świadomości najemców na temat budownictwa i praw każdego z nas. Odpowiedzialny deweloper może być dla nas wzorem do naśladowania również ze względu na swoje działania z korzyścią dla lokalnej społeczności. Deweloperzy mają z reguły nastawienie na wzrost. Po wybudowaniu biurowca czy apartamentowca ego zadaniem jest przede wszystkim sprzedaż powierzchni bądź całego budynku. Ale w przypadku nieoczekiwanych defektów jak długo deweloper odpowiada za budynek?

(Sprawdź pewne inwestycje – https://republikawnetrz.pl/inwestycje-w-trakcie-sprzedazy/)

Zmiany w prawie po 2014 roku

Po 2014 roku w życie weszło nowe prawo, które reguluje okres czasu w jakim deweloper odpowiada za budynek.  Nowelizacja ustawy między innymi zmienia okres obowiązywania rękojmi za wady fizyczne i prawne lokali oraz gruntów. Dotychczas odpowiedzialność dewelopera ustawała po upływie 3 lat, nowa ustawa wydłuża ten czas do 5 lat od chwili wydania nieruchomości kupującemu. 5 lat to dość długi okres czasu, w którym najemca może zgłosić wszelkie nieprawidłowości, a nawet wykryć wady konstrukcyjne. W przypadku, gdy już po dokonaniu transakcji kupujący zauważy wady wynikające z niedopełnienia przez dewelopera obowiązków ma prawo żądać naprawy, obniżenia ceny nieruchomości, czyli w praktyce zwrotu części wpłaconych środków lub odstąpić od umowy.

(Zobacz więcej fachowych porad – https://republikawnetrz.pl/blog/)

Rękojmia i gwarancja pomogą kupującemu

Rękojmia to ochrona kupującego, nakładająca na dewelopera (jako sprzedającego lokal) odpowiedzialność za wady fizyczne lub prawne sprzedanej nieruchomości. Kiedy można ubiegać się o swoje prawa z rękojmi? W sytuacji, gdy deweloper oddał budynek w stanie niezupełnym, np. w planach był parking podziemny, a nie został wykonany. Również w przypadku, gdy brakuje właściwości jakie pierwotnie zakładano, np. w lokalu mieszkalnym jest niewłaściwa izolacja termiczna, a co za tym idzie temperatura w pomieszczeniach jest za niska. Kupujący może mieć również zastrzeżenia do izolacji akustycznej – gdy ściany wydają nam się tak cienkie, iż słyszymy każdy szept sąsiadów. Z rękojmi można również skorzystać, gdy lokal nie nadaje się do celu, w jakim został pierwotnie zakupiony, np. sala do ćwiczeń nie jest odpowiednich rozmiarów i ma złą akustykę. Rękojmia nadaje prawa z ustawy. A czym jest gwarancja? To dobrowolna umowa pomiędzy deweloperem a kupującym. Umowa może być sporządzona w różny sposób i zawierać listę usterek, za które odpowiada deweloper. Z reguły umowy obowiązują przez rok od odbioru lokalu, choć jest to dobrowolnie ustalany okres.

Kiedy deweloper nie ponosi odpowiedzialności za budynek?

Istnieją sytuacje, gdy deweloper nie ponosi odpowiedzialności za budynek. Kiedy? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy najemca na własną rękę ingerował w konstrukcję budynku, co w konsekwencji doprowadziło do jego zniszczenia. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi podczas samodzielnych remontów, które mocno ingerują w konstrukcję ścian czy sufitów. Zatem jeśli planujemy generalny remont lepiej wcześniej upewnić się, że nie uszkodzimy konstrukcji naszego mieszkania i – przede wszystkim – zasięgnąć rady specjalistów z zakresu budownictwa, którzy doradzą nam, jak odpowiednio i bezpiecznie przeprowadzić wymarzony remont.

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij