Jak poprawić efektywność energetyczną w firmie?

Koszty energii dla firm mogą być bardzo wysokie. Co również przekłada się na zyski. Jak wiadomo energia elektryczna do tanich nie należy. Dlatego nie można jej marnować. Zatem należy dokonać wszelkich starań i wdrożyć odpowiedni plan, aby poprawić efektywność energetyczną. Jednak inwestycja w nią wymaga poniesienia pewnych kosztów, które oczywiście bardzo szybko się zwrócą.

Jednak niewiele firm ma dodatkowe pieniądze na wdrażanie nowych programów, na szczęście dostępne są kredyty dla firm, które mają bardzo korzystne warunki.

Efektywność energetyczna – co trzeba wiedzieć?

Na samym początku warto zastanowić się, czym jest owa efektywność energetyczna. Można ją określić, jako oszczędzanie energii. Z tego tytułu ponosi się tylko zyski.

Otóż rachunki zdecydowanie się zmniejszają, a przy tym jednocześnie chroni się środowisko. Warto tutaj również wiedzieć, że najwięcej energii zużywa ogrzewanie budynków.

Zapotrzebowanie na energie ciągle wzrasta, a to niestety również przekłada się na większą emisję spalin do środowiska. Istotne znaczenie ma także obniżanie emisji CO2.

Jednak nie może na tym ucierpieć wentylacja pomieszczeń. Aby uzyskać większą efektywność energetyczną należy dokonać wielu zmian, na szczęście dostępne są pożyczki dla firm.

Jak zdecydowanie zwiększyć efektywność energetyczną w firmie?

Dokonanie kompleksowej modernizacji zdecydowanie poprawia efektywność energetyczną. Jej wdrożenie polega na instalacji urządzeń, które wykorzystują odnawialną energię.

Mogą to być najwyższej jakości kolektory słoneczne, czy też baterie słoneczne. Ważne, aby zdecydowanie zmniejszyć emisję CO2.

Tutaj bardzo ważne znaczenie ma również zmniejszenie zużycia prądu, poprzez wymianę starych urządzeń na energooszczędne. Trzeba także wdrożyć systemy zarządzania energią.

Zatem wprowadza się politykę energetyczną, która następnie jest wdrożona i realizowana. Potem dochodzi już do oceny wyników. Również pracownicy powinni zdawać sobie sprawę, jak ważna jest efektywność energetyczna.

Jak dokonać modernizacji energetycznej firm?

Wiele firm ma swoje siedziby w starych budynkach. Warto jednak wiedzieć, że choćby przez nieocieplenie traci się wiele energii, zatem ponosi dodatkowe koszty.

Stąd warto wymienić okna, czy też drzwi zewnętrzne. Kluczowe tutaj jest ocieplenie budynku. Można również zdecydować się na przebudowę systemów grzewczych, na pobierające mniej energii i jednocześnie ekologiczne.

Niestety także wiele energii traci się poprzez mostki termiczne, mogą one być spowodowane złym doborem materiałów budowlanych, bądź też fuszerką firmy budowlanej. Jednak również ich można się pozbyć, stosując odpowiednią izolację. Ponadto, aby zmniejszyć zużycie energii można przebudować instalacje odbiorcze.

Oczywiście istotną rolę tutaj odgrywa odpowiedni system. Jest to system automatyki i zarządzania budynkiem. Steruje on urządzeniami wykonawczymi. Dzięki niemu zmniejsza się koszty eksploatacji, ale również ogranicza się emisję zanieczyszczeń.

Koszty i zyski

Aby zdecydowanie poprawić efektywność energetyczną, trzeba zainwestować. Jeżeli nie ma się na to kapitału warto zdecydować się na skorzystanie z funduszu pożyczkowego. Udziela on pożyczek dla firm zarówno mikro, jak i małych, czy średnich.

Muszą one być w całości przeznaczone na zwiększenie efektywności energetycznej. Kredyt dla firm ma prowizję 0%, również jego oprocentowanie jest stałe i wynosi od 0,28% do 0,56% i zależy tylko i wyłącznie od tego, o ile firma chce zwiększyć efektywność energetyczną.

Tutaj również nie trzeba mieć wkładu własnego, gdzie maksymalna kwota wynosi, aż milion złotych. Kredyty dla firm udzielane są na maksymalnie 120 miesięcy. Jednak należy pamiętać, ze wymagane jest zabezpieczenie. Może być to weksel in blanco albo hipoteka.

Zatem warto zainwestować w termomodernizację, gdyż można naprawdę wiele zyskać. Przede wszystkim zmniejszają się rachunki, co oczywiście przekłada się na większe zyski w firmie.

To również ochrona środowiska i powietrza, którym my wszyscy przecież oddychamy. Jednak termomodernizacja może być droga, a nie zawsze firma dysponuje takimi nakładami, wtedy warto skorzystać z funduszu pożyczkowego.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *