Jak zaaranżować ogród? Pięć porad eksperta

Jak zaaranżować ogród? Pięć porad eksperta

Wraz z nastaniem wiosny wiele osób posiadających własny ogród nabiera ochoty na zmiany. Ich zakres zależy od ilości posiadanego czasu oraz często także środków finansowych, które możemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie. Zanim jednak przystąpimy do działania, warto zastanowić się nad kilkoma sprawami, które są kluczowe, aby nowopowstała przestrzeń ogrodowa spełniała pokładane w niej nadzieje i była idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Podpowiadamy, na co zwrócić uwag!

Po co nam ogród?

To zasadnicze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć najlepiej na etapie planowania ogrodu. Jeśli jednak nie zastanawialiśmy się nad tym w tamtym czasie, to dobrym momentem jest także planowana reorganizacja. Czy ogród ma nam służyć jako miejsce do wypoczynku? Czy powinniśmy zorganizować w nim miejsce do zabaw dla dzieci? A może ma pełnić funkcję typowo użytkową z dużą liczbą drzew oraz krzewów owocowych? Może się też zdarzyć, że na ograniczonej przestrzeni zasadniczo zechcemy zmieścić wszystko. Warto wtedy zastanowić się, jak zrobić to mądrze, aby jej nie przeładować. W przeciwnym wypadku osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego i miejsce do wypoczynku przestanie spełniać swoje pierwotne założenia.

Jak zaprojektować ogród?

Tutaj sprawdzi się zasada, że najprostsze rozwiązania są z reguły najlepsze, ponieważ ogród warto na wstępie zaplanować na kartce. Tak, kartka i ołówek wystarczą, aby wszystko rozsądnie rozrysować. Dzięki temu nasz ogród nabierze realnego kształtu, a my zdamy sobie sprawę, czy po wykorzystaniu wszystkich pomysłów i zasadzeniu wszystkich roślin przestrzeń nadal będzie nam odpowiadać, czy może powinniśmy z czegoś zrezygnować albo coś zmienić.

Gdzie szukać inspiracji do aranżacji ogrodu?

Internet stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla wszystkich, którzy planują zmiany w swoim ogrodzie lub chcą nadać mu zupełnie nowego stylu. Porady znajdziemy zarówno na fachowych portalach, jak i w serwisach które skupiają zdjęcia dodawane przez użytkowników np. Pinterest czy Instagram. Przy okazji możemy także znaleźć ciekawe osoby, które, podobnie jak my, pasjonują się ogrodnictwem.

Co może nam pomóc?

Samodzielna aranżacja ogrodu nie musi być trudna. Aby wydzielić atrakcyjne rabaty kwiatowe czy ścieżki ogrodowe, nie musimy już używać ciężkich i nieporęcznych krawężników, których sama dostawa nastręcza wiele problemów. Możemy w tym celu wykorzystać lekkie, elastyczne oraz niezwykle funkcjonalne obrzeża ogrodowe, dzięki którym oddzielenie od siebie poszczególnych części ogrodu stanie się banalnie proste.

Obrzeża posiadają zaczepy, które łączą je ze sobą, a możliwość wygięcia ich w obie strony sprawia, że wykonanie nawet najbardziej fantazyjnego kształtu jest szybkie i łatwe. Obrzeża ogrodowe to zdecydowanie najprostsza metoda na wydzielenie stref w każdym nowoczesnym ogrodzie – mówi ekspert z firmy geoPRODUCT

Nie zapomnij o radości

Drobiazgowo planując zmiany w ogrodzie, starajmy się ciągle pamiętać o jednym: ogród ma być idealny dla nas, nam i naszym bliskim ma dawać radość, do naszych potrzeb ma pasować. Jak dodaje specjalista z geoPRODUCT: – Zorganizujmy więc przestrzeń, w której nasza rodzina będzie się czuła doskonale i w której będziemy wypoczywać z przyjemnością. Cała reszta jest sprawą drugorzędną. Nigdy o tym nie zapominajmy!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij