Jak zaplanować piękny ogród

Jak zaplanować piękny ogród?

Posiadamy ogród w pobliżu naszego domu i jesteśmy z niego naprawdę dumni. Zdajemy przecież sobie sprawę z tego, że to nasza ziemia. Na niej możemy posadzić drzewa, piękne rośliny, kwiaty i cokolwiek innego. To nasza własność, która daje nam dużo zadowolenia. Dobrze więc przekonać się, jak zaplanować swój ogród, aby sprawiał nam jeszcze więcej satysfakcji? Oto kilka pomysłów.

Pomysły na planowanie ogrodu

Jaki pomysł na projekt ogrodu?

Projekt ogrodu powstaje wtedy, gdy decydujemy się poświęcić na to swój czas, pieniądze, a zarazem swoje siły. Musimy być pod tym względem dobrze nastawieni. Tylko dzięki temu nadejdzie pora na ocenienie przestrzeni ogrodu i przemyślenie stylu, który chcielibyśmy w nim zachować. Można wtedy myśleć o kolorach, ocenić nasze zastosowanie ogrodu.

Zawsze jest możliwość skorzystania z pomocy architekta krajobrazu, który na ogrodach i ich projektowaniu zna się bardzo dobrze. On może wybrać się do naszego ogrodu, ocenić również nasz dom jednorodzinny. I na tej podstawie przedstawia nam ciekawe rozwiązania. Dobrze jest takiego specjalistę zaprosić również na konsultację, gdy sami chcemy zadbać o przestrzeń w takim miejscu.

Tworzymy mapę ogrodu

Projektowanie ogrodu - tworzenie mapy i projektu

Zaplanowanie przestrzeni ogrodu zaczyna się od mapy. Zaznaczamy na niej już to, co znajduje się w ogrodzie. Takie elementy, jak budynki, dodatkowe warsztaty, ważne miejsca, piaskownicę, grill czy wiatę. Te elementy ogrodu chcemy przecież odpowiednio wyeksponować. Dodatkowo dokładnie ustalamy położenie drzew w takim ogrodzie. Nie chcemy, aby ich położenie było przypadkowe. Jeśli będziemy pod tym względem uważać, to po pewnym czasie zbierzemy wspaniałe rezultaty. Ocenimy przecież, że w danym miejscu ogrodu należy postarać się o dodatkowe drzewa czy krzewy.

Od razu wybierzmy się do szkółki drzew i roślin, ponieważ ona pozwoli nam otrzymać takie drzewa i krzewy już w dobrym stanie. My tylko je sadzimy i posiadają one już naprawdę ciekawa wysokość. Po roku czy dwóch przyjmują się w naszym ogrodzie i kwitną coraz lepiej.

Oceniamy nasze potrzeby i oczekiwania

Projektowanie ogrodu - ocena naszych oczekiwań i potrzeb

Posiadamy swój pomysł na ogród i dlatego dobrze byłoby przemyśleć, jaki ma posiadać styl, jakie elementy oraz kto i jak ma z niego korzystać? To oczywiście nie wszystko. Liczy się również to, w jaki sposób chcemy dbać o pielęgnację ogrodu. Możliwe, że nie posiadamy doświadczenia w tym temacie, a chcielibyśmy posadzić rośliny, których pielęgnacja jest dość trudna. Innym razem dobrze jest ocenić, jaki odpoczynek preferujemy w ogrodzie. Jeśli czynny, to muszą się w nim pojawić pewne elementy sportowe, na przykład trawa na grę w badmintona czy piłkę nożną, siatkówkę. A jeśli interesuje nas bierny odpoczynek w ogrodzie, to przyda się hamak w cieniu czy leżaki.

Jeśli posiadamy dzieci, to również dla nich chcemy odpowiednio przygotować taki ogród. W tym celu możemy zamontować odpowiednie zamki ogrodowe dla dzieci. Są one przygotowane przez profesjonalistów, więc mamy pewność, że okażą się w pełni bezpieczne dla naszych pociech.

Dobór roślin

W ogrodzie pojawia się wspaniałe miejsce na różnorodne rośliny. Ale jakie mają być, ich rozmiary, ilość, wymagania pielęgnacyjne. Należy również i temu się dobrze przyjrzeć. To sprawi, że zdecydujemy się na rośliny, z którymi później zawsze sobie poradzimy.

Architekci projektów ogrodów radzą nam, aby nigdy nie tworzyć jednego projektu, który jest sztywny przez cały czas. O wiele lepiej, jeśli będziemy starali się go urozmaicać. Dzięki temu dostosujemy go do naszych aktualnych oczekiwań.

Podsumowanie: Poznaliśmy trafne wskazówki na temat projektowania ogrodu oraz jego pielęgnacji. Jeśli chcemy w tym kierunku zawsze mieć dostęp do najlepszych roślin, drzew i krzewów, to powinniśmy nawiązać współpracę z odpowiednią szkółką roślin. W naszych kraju jest ich naprawdę wiele, a pewne z nich wysilają się już online. Prowadzą własny sklep internetowy, w którym bez problemu wyszukamy interesujące nasz nasiona, byliny, a zarazem kwiaty do ogrodu, drzewa, krzewy. Zdarza się, że w taki sposób udaje się nam zakupić podstawowy i bardziej zaawansowany projekt ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij