jaka-pilarke-tarczowa-wybrac_3

Jaką pilarkę tarczową wybrać?

W sklepach można wybierać spośród kilkudziesięciu rodzajów renomowanych pilarek tarczowych. Które sprawdzają się najlepiej do sporadycznego majsterkowania, a które przydadzą się profesjonalistom?

Najważniejszym elementem każdej piły elektrycznej jest jej tarcza. To od tego, z jakiego materiału jest ona wykonana i czy jest solidna, zależy czy długo posłuży. Niektóre pilarki wykonane są ze stopów magnezowych, które są wyjątkowo lekkie i trwałe. To rozwiązanie dla kogoś, kto chce ciąć w terenie bez konieczności dźwigania ciężkiego sprzętu.

Ważne przy zakupie

Kupując renomowane pilarki tarczowe, warto zwrócić uwagę na moc. To dzięki niej ostrze może szybko się obracać i w efekcie skuteczniej ciąć. Największe znaczenie ma to wtedy, gdy piła elektryczna ma być wykorzystywana na co dzień w ważnych pracach warsztatowych. Przy okazjonalnym tworzeniu drobnych domowych sprzętów z drewna nie jest to aż tak istotne, choć porównując dwie pilarki w podobnej cenie, zawsze warto sprawdzić,w której deklarowana maksymalna ilość obrotów jest wyższa.

jaka-pilarke-tarczowa-wybrac

Kolejnym parametrem tarczy jest jej średnica. Najmniejsza to ok. 20 mm średnicy, podczas gdy większe mogą mieć nawet 400 mm i więcej. Do uniwersalnych zastosowań idealna będzie taka o średnicy 80 – 160 mm, pozwalająca wygodnie ciąć zarówno mniejsze, jak i większe elementy. W profesjonalnym warsztacie czy tartaku zastosowanie znajdą większe średnice. Przydatne mogą być tam również tarcze widiowe, które pozwalają ciąć drewno w poprzek. Osobom, które używają pilarki do drobnych prac dekoracyjno-remontowych w domu, najwygodniej będzie pracować z pilarką o mniejszej średnicy lub ze specjalną tarczą do cięcia precyzyjnego. Czasem w przypadku droższych renomowanych pilarek tarczowych w zestawie są też dodatkowe tarcze.

Stołowa czy ręczna?

Warto też sprawdzić na opakowaniu, jakie materiały można ciąć daną piłą elektryczną. Jeśli szukasz sprzętu do cięcia samego drewna, nie ma to dużego znaczenia. Jeśli jednak wyposażasz swój warsztat od podstaw, zakup pilarki służącej do cięcia laminatu, bloczków betonowych czy aluminium może pozwolić zaoszczędzić sporo pieniędzy – nie będziesz już musiał kupować dodatkowego sprzętu. To ważne, bo wykorzystywanie piły wbrew przeznaczeniu może uszkodzić ostrze, przez co będzie ono nadawało się już tylko do wymiany. Osobnym rodzajem piły jest pilarka stołowa. Przede wszystkim zajmuje ona sporo miejsca, więc nie sprawdzi się w mieszkaniu w bloku. Znajdzie zastosowanie głównie w warsztatach, w których tnie się dużo i często. Sprawdź, jakie jeszcze renomowane pilarki tarczowe znajdziesz w sklepach.

jaka-pilarke-tarczowa-wybrac_2

Przy okazji warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych kwestii. Pierwszą jest dostępność ładowarek i akumulatorów w zestawie – nie wszystkie pilarki je mają. Poza tym oglądając pilarki, dobrze jest pomyśleć o bezpieczeństwie. Szczególnie wybierając pilarkę na prezent dla osoby bez dużego doświadczenia w cięciu drewna, warto wybrać takie ostrze, które jest dobrze zabezpieczone, by trudno było się nim skaleczyć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij