Kiedy wymagane jest palowanie fundamentów

Kiedy wymagane jest palowanie fundamentów?

Bez względu na to, czy planowana jest budowa domu jednorodzinnego, czy dużego obiektu przemysłowego/handlowego, konieczne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych gruntu. Na ich podstawie określa się, jaki będzie sposób wykonania fundamentów. A co oznacza, że należy wykonać palowanie?

Palowanie fundamentów – co to oznacza?

Palowanie fundamentów to inaczej zastępowanie tradycyjnych fundamentów na rzecz palowania gruntów. Brzmi to niezrozumiale? Nie martw się, zaraz wytłumaczymy, o co chodzi.

Jest to nowoczesna, zaawansowana technologia umożliwiająca przenoszenie obciążenia budynku na grunt. W jaki sposób? Osadza się w nim pale, które pośrednio przekazują obciążenia.

Nadal jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane? Wszystko stanie się jasne, gdy dowiesz się, na jakich terenach konieczne jest zastosowanie tego rozwiązania. I nie martw się, ponieważ prace te i tak musisz powierzyć profesjonalnym firmom zewnętrznym. Palowanie fundamentów przeprowadzane przez firmę keller.com.pl odbywa się z pomocą doświadczonych pracowników, którzy wiedzą, jak zrealizować ten proces krok po kroku, niezależnie od warunków.

Kiedy palowanie fundamentów jest konieczne?

Wyobraź sobie, że budynek ma zostać postawiony na obszarze, na którym występuje wysoki poziom wód gruntowych lub grunt jest niejednorodny, deformowany. Wtedy znacząco obniża się jego nośność, a zastosowanie tradycyjnych fundamentów nie byłoby możliwe. Obiekt mógłby osiadać, jego konstrukcja szybko uległaby uszkodzeniu. Tak samo jest również wtedy, gdy na terenie występują duże spadki.

Natomiast dzięki palom fundamentowym możliwe jest posadowienie tych budynków, niezależnie od tego, jaki rodzaj gruntu występuje w danym obszarze.

Dzięki temu można wykonać fundamenty nawet na torfach czy… w wodzie (przykładem są konstrukcje hydrotechniczne). Tylko należy dobrze dobrać rodzaj pali fundamentowych do warunków gruntowych oraz lokalizacyjnych.

Pale fundamentowe – rodzaje i zastosowanie

Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są pale CFA. Umożliwiają wiercenie i betonowanie na mokro w gruncie. A czemu są tak uniwersalne? Ponieważ w trakcie prowadzenia prac nie występują wibracje, a co za tym idzie – nie dochodzi do uszkodzenia budynków znajdujących się w pobliżu. Emitowany poziom hałasu też jest niski. Pale CFA znajdą zastosowanie na obszarze zabudowanym, a także w przypadku budowy dróg, mostów i tuneli.

Jeśli fundamenty stawiane są w miejscu, do którego dostęp jest ograniczony, można wykorzystać mikropale. Charakteryzują się one stosunkowo małą średnicą w porównaniu do długości. Mogą stanowić podparcie konstrukcji, są alternatywą dla fundamentów tradycyjnych w przypadku posadowienia domów jednorodzinnych.

Jeśli warunki gruntowe są agresywne lub zmienne, stosuje się pale wbijane. Są prefabrykowane, zagłębia się je w grunt przy użyciu specjalistycznych maszyn. Mogą służyć zarówno do wykonania fundamentów domów, lekkich budynków, jak i budowli hydrotechnicznych. Na koniec chcielibyśmy przedstawić pale rurowe wbijane, które są odmianą pali prefabrykowanych. Zapewniają dużą nośność, a w trakcie ich wykonania nie powstaje urobek. Zwykle sprawdzają się, gdy chodzi o posadowienie budynków hydrotechnicznych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij