Krzewy owocowe, które zasadzisz na każdej działce

Krzewy owocowe to idealna alternatywa dla zwykłych roślin w ogrodzie. Podobnie jak one mogą pełnić funkcję dekoracyjną, a przy okazji być źródłem niezliczonej liczby zdrowych plonów. Nie wszystkie jednak z nich są łatwe w uprawie, co zniechęca młodych ogrodników, dlatego przegotowaliśmy listę kilku ogrodowych propozycji, które nie wymagają dużej uwagi, a przy okazji mogą stać się ozdobą każdej przestrzeni.

I. Maliny

Smak dzieciństwa, a przy okazji roślina, która nie wymaga wiele. Idealnie sprawdza się w nasłonecznionych pozycjach oraz nie wymaga nawożenia. Trzeba jednakże pamiętać, że w przypadku długotrwałych susz konieczne jest jej podlewanie, ponieważ te krzewy owocowe potrzebują naprawdę sporo wody do tego, aby wydawać soczyste owoce. Nie zaleca się jednak profilaktycznego podlewania, ponieważ może ono doprowadzić do powstawania grzyba. Większość odmian odporna jest na szkodniki, w tym na mszyce.

II. Jeżyny

Roślina wieloletnia, jak i inne krzewy owocowe do ogrodu wymagająca słonecznego miejsca. Najlepiej rośnie, gdy oparta jest o płot bądź pergole, ponieważ gałązki dość łatwo opadają pod ciężarem owoców. Dobrze, aby rosła osłonięta od wiatru. Krzewy owocowe jeżyny nie wymaga silnego nawożenia, wystarczające jest jednokrotne zasilenie w roku, zaraz po tym jak powróci z zimowego letargu. Wydaje niewielkie, ciemno-grafitowe owoce o ciekawym, intensywnym smaku.

III. Agrest

Żywozielone liście oraz krągłe owoce o niebanalnym smaku. Agrest jest rośliną wieloletnią, wymagającą osłonięcia od wiatru. Występuje w wielu odmianach, które różnią się kolorem wydawanych owoców. Najpopularniejsze żółtawe gatunki hodowane często ze względu na możliwość wykonywania z nich przetworów. Agrest aktualnie najczęściej szczepiony jest na palikach o wysokości dochodzącej do jednego metra. W przypadku długotrwałej suszy te zdrowe krzewy owocowe wymagają nawadniania.

IV. Porzeczki

Kolejną grupą krzewów owocowych do ogrodu, są porzeczki. To niewielkie rośliny, dorastające do około metra wysokości. Wydają niewielki owoce o mocnej, ciemnej barwie. Najpopularniejsze odmiany to te czerwone oraz czarne. Często wykorzystywane w przetworach, ze względu na ciekawy smak. Zdrowe krzewy owocowe tego gatunku charakteryzują się ciemnymi liśćmi, nieco przypominającymi te, należące do winogron. Przy ich pomocy można stworzyć nieregularny żywopłot, ponieważ mogą rosnąć również w miejscach połowicznie cienistych.

V. Winogrona

Zależnie od gatunku, winogrona różnią się znacząco między sobą. Wymagają silnych podpór, ponieważ tworzą ciężkie konary. Nieprzycinane zajmują coraz większą powierzchnię, dlatego konieczna jest coroczna pielęgnacja. W Polsce najpopularniejsze gatunki nie wymagają dużego nasłonecznienia oraz nawadniania. Zdrowe krzewy owocowe najlepiej owocują w miejscach pół cienistych oraz osłoniętych od wiatru.

VI. Borówka amerykańska

Krzewy owocowe tego gatunku wciąż nie są bardzo popularne w Polsce. Pozorna trudność ich hodowli wynika z faktu, że nigdy nie mogą rosnąć pojedynczą. Konieczne jest posiadanie w niewielkiej odległości co najmniej dwóch, a najlepiej trzech do pięciu osobników. W innym przypadku nie wydaje owoców. Borówka amerykańska, podobnie jak i inne odmiany z tej rodziny krzewów owocowych do ogrodu, wymaga nasłonecznionej pozycji oraz co bardzo ważne, osłoniętej od wiatru.

VII. Aronia czarna

Na każdej działce powinna znaleźć się ta roślina. Wszyscy, lubiący się w domowych nalewkach, wiedzą że te krzewy owoce do ogrodu, są źródłem jednego z najważniejszych składników, który może sprawić, że coroczne przetwory staną się lepsze niż zwykle. Aronia czarna nie ma wysokich wymagań stanowiskowych oraz glebowych. Dobrze rośnie na ziemiach neutralnych, ale wilgotnych. Sprawdzi się więc w pobliżu cieków wodnych bądź studni.

VIII. Jagoda kamczacka

Roślina o niebywale wysokich wymaganiach klimatycznych, które w Polsce spełnione są na tyle, aby mogła ona swobodnie u nas rosnąć oraz wydawać plony. Krzewy owocowe do ogrodu tego gatunku są ciekawą ozdobą, ponieważ nie są u nas jeszcze bardzo popularne. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, jagoda ta odnajdzie się bez wątpienia na każdej działce.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *