Łyżka do koparki i szyby do koparek. Jak o nie zadbać?
Koparka jest narażona na wiele rodzajów usterek i uszkodzeń. W największym stopniu dotyczy to łyżki i szyby. Jak prawidłowo zatroszczyć o te części?
Od sprawności koparki zależy nie tylko efektywność prowadzonych prac, ale też bezpieczeństwo operatora i innych znajdujących się na placu budowy osób. Należy więc zadbać o to, by wszystkie jej elementy były w dobrym stanie i na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiają się żadne oznaki uszkodzenia bądź zużycia. Niektóre usterki można wykryć tylko podczas przeglądu wykonanego w profesjonalnym serwisie, inne zaś mogą być ujawnione przez samego operatora.
Jeśli chodzi o tę drugą grupę, warto wspomnieć przede wszystkim o łyżce oraz szybie, które ze względu na kontakt z różnymi niekorzystnymi czynnikami są w największym stopniu narażone na uszkodzenie. Warto zatem dowiedzieć się, jak kompleksowo zadbać o te elementy.
Jak zadbać o łyżkę do koparki? Dobór odpowiedniego rodzaju
Łyżka do koparki to bez wątpienia kluczowy element każdej tego typu maszyny. Zakres ich zastosowań jest naprawdę szeroki i obejmuje nie tylko niwelację nierówności terenu czy wykonywanie wykopów, ale też prace wodne czy oczyszczanie gruntu. Każdy z tych rodzajów prac wymaga wykorzystania innego typu łyżki.
Użycie nieodpowiedniej łyżki może skończyć się jej uszkodzeniem. Duże obciążenia, które znosi ten element, w przypadku nieprawidłowego doboru prędzej czy później doprowadzą do wygięcia lub ułamania zębów. W zależności od tego, jakie prace musimy wykonać, możemy sięgnąć między innymi po:
-
łyżki standardowe: używane do większości mało wymagających prac ziemnych;
-
łyżki o wzmocnionej konstrukcji: ich użycie jest zalecane, jeśli w gruncie mogą znajdować się przeszkody zdolne uszkodzić ich poszczególne elementy;
-
łyżki ażurowe: doskonale sprawdzają się w przypadkach, gdy wstępny podział gruzu na dwie frakcje (drobną i większą) jest wymagany już na etapie prowadzenia prac ziemnych lub rozbiórkowych;
-
łyżki-grabie: służą do sprawnego zagrabienia większego terenu;
-
łyżki plantujące: przeznaczone do wyrównywania gruntu w momencie, gdy zasadnicza część prac jest już ukończona;
-
łyżki skalne: ze względu na dużą wytrzymałość, są dobrze przystosowane do pracy z podłożem skalnym – na przykład w kamieniołomach.
Prawidłowa eksploatacja łyżki do koparki. Jak przedłużyć jej żywotność?
Dla dłuższego zachowania właściwości łyżki do koparki duże znaczenie ma też sposób, w jaki ona pracuje. By służyła jak najdłuższej, warto przestrzegać następujących zasad:
-
prowadzić łyżkę pod niewielkim kątem w stosunku do gruntu;
-
ustawiać łyżkę pod kątem prostym do wysięgnika.
Użytkowanie koparki niezgodnie z tymi regułami może skutkować uszkodzeniem nie tylko samej łyżki. Zagrożone są również pozostałe elementy osprzętu mające za zadanie sterowanie nią i wprawienie jej w ruch. Ich usterki mogą być dużo poważniejsze od tych dotyczących jedynie łyżki i pociągają za sobą dużo większe wydatki. Nieprawidłowe ustawienie kąta między łyżką, a wysięgnikiem zwiększa ponadto zużycie energii przez maszynę, co z kolei wpływa niekorzystnie na koszty jej eksploatacji.
Awarie szyb do koparki. Które zdarzają się najczęściej i jak im zapobiegać?
Kolejnym, obok łyżki, elementem narażonym na uszkodzenie w warunkach normalnej eksploatacji jest szyba. Jej pęknięcia lub stłuczenia najczęściej spowodowane są przez kamienie spadające z łyżki podczas prac ziemnych. Inne przyczyny do między innymi gradobicie, wjechanie w gałęzie lub elementy budynku, zbyt szybkie odmrażanie oraz upadki różnych przedmiotów na placu budowy.
Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest zachowanie pełnej ostrożności przez operatora. Ważne są też częste przeglądy mające na celu wykrycie ewentualnych niewielkich pęknięć, które przy następnym uderzeniu mogą doprowadzić do stłuczenia całej szyby do koparki.