Malowanie ściany gra kolorów czy celowy zabieg?

Barwa, czyli kolor naszego wnętrza jest bardzo istotny, ponieważ za pomocą rozmaitych odcieni jesteśmy w stanie na wiele różnych sposobów odbierać przestrzeń. W ten sposób osoba zajmująca się projektowaniem wnętrza jest w stanie optycznie powiększyć wymiary naszego mieszkania. Oczywiście jest to jedynie iluzja optyczna, ale jak się okazuje to naprawdę działa i należy się temu sposobowi dokładnie przyjrzeć.

Pozwala to przede wszystkim na urozmaiceniu całego wnętrza, dzięki czemu dobrze dopasowany kolor, pozwala nam zupełnie inaczej odbierać całe pomieszczenie. Należy zauważyć, że ściany w pomieszczeniu mogą być przytulne i zachęcać nas do przebywania w danym miejscu, ale do tego wszystkiego należy pamiętać, że źle dobrany kolor spowoduje zupełnie odwrotną reakcję i chłodny kolor może być niezbyt zachęcający, zwłaszcza w nowoczesnym domu, którego wnętrze powinno się szczególnie wyróżniać.

Jak odbierać kolory?

Czasem kolor nadaje pomieszczeniu zupełnie innego wyrazu. Jeśli zastosujemy pomarańczowy odcień, to w ten sposób jesteśmy w stanie optycznie poprawić wygląd naszego pomieszczenia. W wielu przypadkach pomalowanie całego wnętrza sprawi, że będzie się ono wydawało bardziej wszechstronne niż dawniej. Co więcej, warto nawet zrezygnować z kilku zbędnych mebli, aby pogłębić takie wrażenie. Tylko ciepłe barwy doskonale nadają się do takiego optycznego powiększenia. Może to być czerwień, a nawet kolor żółty, to naprawdę poprawia estetykę całego wnętrza i takie zabiegi wydają się uzasadnione.Jeśli chcemy nieco złagodzić ostrość koloru, to dobrze jest zastosować nieco rozbielone kolory. Warto zauważyć, że pomimo lekkiej zmiany efekt powiększenia pomieszczenia pozostanie, a same kolory nie będą tak raziły w oczy. Zimne kolory sprawiają odwrotne wrażenie, ponieważ wtedy pomieszczenie wydaje się mniejsze, niż w rzeczywistości jest i nie wpływa to zbyt dobrze na wygląd wnętrza. Dlatego trzeba odpuścić sobie kolor zielony czy niebieski, ponieważ zepsuje on całkowicie kompozycję wizualną naszego wnętrza. Dobrze zastosowane barwy o przyjaznym ciepłym odcieniu, są w stanie stworzyć naprawdę ciekawy i oryginalny klimat.

Gdzie unikamy mieszania kolorów?

Jeśli posiadamy niskie wnętrza, to powinniśmy unikać szczególnego nasycenia wielu kolorów. W ten sposób nieświadomie stosowanie wielu barw może skończyć się optycznym zmniejszeniem pomieszczenia. Oczywiście można to poprawić na wiele sposobów, ponieważ wystarczy podnieść sufit, czy też namalować biały pas na ścianie, ale ostatecznie lepiej po prostu skupić się na jednym, ale charakterystycznym kolorze, który będzie konkretną wizytówką dla wnętrza, nie wpływając jednocześnie negatywnie na przestrzeń w samym pomieszczeniu.Warto więc postawić na jednolity kolor i najlepszym rozwiązaniem wydaje się kolor biały, ponieważ jest on uniwersalny i doskonale dopasuje się do tak ograniczonych wnętrz.

Jak stosować wyraziste kolory?

Decydując się na wyrazisty kolor, musimy mieć świadomość, że powinno robić się to głównie tam, gdzie łączą się ze sobą dwie przestrzenie. Takie miejsca są po prostu bardzo charakterystyczne i na pewien sposób wyróżniają się, dzięki czemu jest to często zabieg artystyczny, podkreślający jakość naszego wnętrza.Kolor zawsze podkreśla kształt ściany oraz powoduje optyczne obniżenie sufitu, dzięki czemu całość wygląda o wiele lepiej niż przed malowaniem. Takie drobne zabiegi w naszym domu, są proste do wykonania pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią farbę i wiedzę, tylko w taki sposób jesteśmy w stanie odnowić całe mieszkanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij