Malujemy elewację – farba sprawdzona na milionach metrów kwadratowych ścian

Malujemy elewację – farba sprawdzona na milionach metrów kwadratowych ścian

Wybór farby elewacyjnej to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć na etapie wykończenia budynku. Dobrze prezentująca się fasada dodatkowo podnosi wartość nieruchomości. Często jednak tak bardzo skupiamy się na walorach estetycznych budynku, że zapominamy o drugiej, bardzo istotnej właściwości powłoki malarskiej, jaką jest ochrona muru przed czynnikami zewnętrznymi.

Aby dokonać właściwego wyboru farby, warto poznać właściwości idealnego produktu. To zaś wymaga od nas zrozumienia tego, co na co dzień może uszkodzić lub oszpecić powierzchnię ściany zewnętrznej budynku.

Na co powinna być odporna dobra farba fasadowa?

Jak wspomnieliśmy, zadaniem nowoczesnej farby elewacyjnej silikonowej (bo ta farba jest używana najczęściej) jest nie tylko dekoracja ściany, ale też ochrona przed zagrożeniami z zewnątrz. Najpoważniejsze z nich to:

  • opady atmosferyczne – deszcz i śnieg mogą powodować namakanie elewacji. To bardzo groźny proces, bo gdy wchłonięta przez elewację woda zwiększy swoją objętość po zamarznięciu, prawdopodobnie doprowadzi to do powstawania pęknięć. W ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do odspajania się całych warstw tynku;
  • promieniowanie ultrafioletowe (UV) – słońce nie tylko nagrzewa mur, ale też powoduje blaknięcie kolorów farb elewacyjnych poprzez ciągłą emisję promieniowania UV. Wysokiej jakości farba fasadowa powinna więc być odporna na wieloletnie działanie słońca;
  • porastanie przez mikroorganizmy – zielono-brunatne nieestetyczne i szpecące wygląd całego budynku plamy to rozwijające się na elewacji kolonie mikroorganizmów, głównie alg i grzybów. Pojawiają się głównie w miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak ujścia rynien lub ściany skierowane w stronę niedaleko położonego zbiornika wodnego.

Jak widać, ochrona muru nie jest prostym zadaniem. Na uwadze należy mieć fakt, że malowanie elewacji przeprowadza się rzadko – mówimy tu nawet o kilkunastu lub więcej latach użytkowania.

Farba fasadowa silikonowa powinna też cieszyć oko użytkownika, a coraz częściej w projektach budynków uwzględnia się wyraziste kolory i ciemne akcenty – warto więc wybrać taką, która oprócz funkcji ochronnych, będzie zapewniała dobre krycie i szeroką gamę dostępnych kolorów. Dodatkowo wykonawcy usług zamawianych przez miasto muszą zaś mierzyć się z naprawdę dużym wyzwaniem, jakim jest kolorowy mural – do jego wykonania również używa się farb fasadowych najwyższej jakości.

Czy istnieje farba fasadowa spełniająca powyższe warunki?

Za przykład mogą posłużyć wybierane przez fachowców farby marki CaparolMuresko-Premium (oraz jej wariant używany do ciemnych elewacji, Muresko CoolProtect). Produkt ten został sprawdzony już na milionach metrów kwadratowych ścian i jest jedną z najchętniej kupowanych farb przez profesjonalistów.

Oba wspomniane produkty posiadają właściwości hydrofobowe, dzięki czemu doskonale chronią mur przed opadami atmosferycznymi. Zagnieżdżone metodą enkapsulacji biocydy chronią elewację przed porastaniem przez mikroorganizmy, a odporność na promienie UV i IR sprawia, że doskonale nadają się do tworzenia wielkoformatowych murali o wyrazistych i trwałych kolorach – dzieje się tak, ponieważ specjalne pigmenty zawarte w Muresko CoolProtect odbijają promienie podczerwone, przez co elewacja nie jest wystawiona na zbyt dynamiczne szoki temperaturowe.

Jeżeli planujesz więc remont elewacji lub szukasz produktu, dzięki którym prace wykończeniowe w najnowszej inwestycji przebiegną sprawnie, wypróbuj farby Muresko i przekonaj się, dlaczego profesjonaliści wybierają właśnie te produkty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij