Materiały do polerowania metalu – co wybrać?
Metale to materiały, które w dłuższym okresie są bardzo nietrwałe. Upływ czasu, zmienne warunki pogodowe, stopień zawilgocenia – to tylko niektóre czynniki, które prowadzą do rdzewienia metali. Każdy, kto próbował odrestaurować bardzo zniszczony kawałek metalu zdaje sobie świetnie sprawę, że nie jest to zadanie łatwe. Oczyszczanie oraz usuwanie skorodowanej warstwy metalu potrafi zając bardzo dużo czasu. Jednym z ostatnich etapów odnawiania starego metalu jest polerowanie go. Jakimi narzędziami posłużyć się, aby uzyskać możliwie jak najlepszy efekt?
Materiały polerskie – jakie stosować w przypadku aluminium?
Aluminium to materiał, w którego polerowanie nie należy wkładać zbyt dużego wysiłku, ponieważ łatwo może dojść do przerwania ciągłości materiału w kilku punktach, a to z kolei doprowadzi do całkowitego zniszczenia kawałka aluminium. Jeżeli utlenienie tego materiału nastąpiło jedynie w bardzo cienkiej warstwie, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie ze specjalnego preparatu, który usunie skorodowaną powierzchnię. Jeżeli jednak preparat do czyszczenia powierzchni metalicznych okaże się mały skuteczny, warto skorzystać z mechanicznej szczotki polerskiej. Przed przystąpieniem do polerowania należy ustawić ją na około 1200 do maksymalnie 1500 RPM. Inne materiały polerskie będą w przypadku aluminium nieodpowiednie, ponieważ tak jak zostało wspomniane wcześniej, jest to materiał bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia mechaniczne.
Materiały ścierne a polerowanie chromu
Polerowanie chromu jest czynnością bardzo satysfakcjonującą, ponieważ po skończonej pracy efekt jest bardzo spektakularny. Wiąże się to z tym, że chrom jest metalem posrebrzanym, a więc bardzo łatwo uzyskać doskonale wypolerowaną powierzchnię. Jak polerować skorodowaną powierzchnię wykonaną z chromu? Pierwszym etapem jest ocena stopnia utlenienia metalu. Jeżeli warstwa skorodowana jest bardzo gruba, niezbędne mogą okazać się materiały ścierne. Najczęściej stosowanym materiałem do polerowania tego rodzaju powierzchni jest klasyczny papier ścierny. Łatwość stosowania oraz niska cena również przemawiają za stosowaniem tego właśnie materiału ściernego. Usuwanie bardzo skorodowanej warstwy może wymagać nieco więcej wysiłku, Jednak bez obaw. Chrom jest niezwykle wytrzymałym materiałem i bardzo trudno go uszkodzić. Po skończeniu usuwaniu warstwy rdzy, należy przystąpić do usuwania resztek korodowanego materiału oraz innych zabrudzeń, które na pewno znajdują się na powierzchni metalu. Czy ściernica będzie odpowiednim narzędziem do usuwania resztek zabrudzeń z powierzchni chromu? Tak, ale tylko w przypadku bardzo trudnych zabrudzeń. Lepszym sposobem na wypolerowanie powierzchni metalu jest zastosowanie specjalnego środka do czyszczenia właśnie takich powierzchni. Wybór odpowiedniego środka nie powinien stanowić najmniejszego problemu, ponieważ ich liczba na rynku jest ogromna. Płyn do czyszczenia powierzchni chromowanych należy dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni, a następnie odczekać około 10 minut. W tym czasie środek zacznie reagować z powierzchnią metalu. Po upływie tego czasu metal należy dokładnie wyczyścić ręcznikami. Do tego celu można z powodzeniem wykorzystać także elektryczną polerkę.
Stal nierdzewna a ściernice. Producent ściernic do powierzchni stalowych – który najlepszy?
Stal nierdzewna jest z kolei metalem, który bardzo trudno ulega procesom utleniania. Warto jednak wiedzieć, że uzyskanie zadowalającego efektu polerowania powierzchni stalowych, zwłaszcza w przypadku stali nierdzewnych, może być bardzo trudne. Polerowanie w przypadku stali nierdzewnej musi przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy z nich to dokładne oczyszczenie metalu ze skorodowanej powierzchni. W przypadku stali nierdzewnej będą to niewielkie obszary, które miały największy kontakt ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Najlepiej wykorzystać do tego ściernice. Producent tego materiału polerskiego zapewnia, że jest on skuteczny również w przypadku stali nierdzewnej. Kolejnym etapem polerowania stali nierdzewnej jest użycie sealanta, który sprawi, że efekt polerowania będzie bardzo trwały. Jest to substancja, która konserwuje powierzchnię metalu, a dodatkowo zwiększa połysk.