płyty betonowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyt betonowych?

Branża budowlana od wielu lat nie stoi w miejscu. Tworzone są wciąż nowe materiały, bądź ulepszone konstrukcje, a wszystko po to, by materiały były niezawodne. Istotne znaczenie ma ich nasiąkliwość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego szukając trwałych i niezawodnych materiałów budowlanych, warto zwrócić uwagę na ofertę producenta płyt betonowych.

Zastosowanie ma znaczenie

płyty z betonuPrace budowlane obejmują naprawdę szeroki zakres różnych usług. Niezastąpionym materiałem jest tutaj beton. Choć znany jest on już od wielu lat, to wciąż jest ulepszany. Dzięki temu jest jeszcze trwalszy i mocniejszy, zatem staje się swoistym materiałem nie do zdarcia. Warto zauważyć, że rodzaj płyt betonowych należy dobierać do rodzaju wykonywanej pracy. Zatem mają one zastosowanie w budownictwie do budowy dróg tymczasowych, a także dróg dojazdowych. Takie zastosowanie potrzebne jest na większych budowach, gdzie dojeżdża ciężki sprzęt. Płyty betonowe są odporne na pękanie, nawet przy dużym obciążeniu, a dodatkowo są łatwe w montażu i demontażu. Drugim zastosowaniem płyt betonowych może być wykończenie obejścia domu. Ponieważ płyty betonowe są materiałem mało nasiąkliwym nadają się do wykończenia powierzchni wokół basenów, a wiele osób używa ich również do wykończenia tarasu. Tu stosuje się płyty z betonu architektonicznego. Oczywiście płyty betonowe mogą być wykorzystane do wykończenia elewacji, zarówno fasad jak i cokołów. Płyty betonowe ażurowe doskonale nadają się do stworzenia efektownego i zarazem trwałego podjazdu i można je wypełnić np. drobnym kruszywem. Tak więc zastosowania płyt betonowych w zależności od ich rodzaju może być naprawdę wiele.

Klasa ekspozycji betonu – o czym trzeba wiedzieć?

Decydując się na zakup płyt betonowych koniecznie należy zwrócić uwagę do jakiej klasy ekspozycji płyty się zaliczają. Owa klasa ekspozycji informuje nas, jak czynniki środowiskowe działają na beton, bądź konstrukcje się w nim znajdujące. Zatem dotyczy agresywności wody, środków odladzających, czy też chlorków z wody morskiej, a także tych nie pochodzących z wody morskiej bądź też karbonatyzacji albo agresywności chemicznej. Dlatego należy umieć odczytać czy występują jakiekolwiek zagrożenia. I tak najlepiej sprawdzają się np. płyty betonowe X0, w przypadku których nie występuje żadne zagrożenie. Zatem na tej podstawie można określić wytrzymałość konstrukcji. Otóż decydując się np. na użycie płyt betonowych do wykończenia tarasu trzeba wybierać takie, które są odporne na wodę i na wilgoć.

Wytrzymałość betonu na ściskanie

betonowe konkstukcjeKolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze płyt betonowych jest klasa wytrzymałości na ściskanie. Owa wytrzymałość jest niezwykle ważna. Najbardziej wytrzymałe płyty betonowe mogą być wykorzystywane nawet do budowy mostów. Nie każdy beton nadaje się jako beton konstrukcyjny, dlatego tak ważna jest jego klasa wytrzymałości na ściskanie. Ową wytrzymałość mierzy się przed okres 28 dni, gdyż w takim czasie beton dojrzewa. Beton klasy C8/10 do C12/15 jest traktowany jako beton lekki, zatem świetnie sprawdza się jako stabilizator gruntów, a także ma zastosowanie w przypadku wykończenia posadzek. Normę mostową spełnia natomiast beton C30/37.

Walory estetyczne – niecodzienne zastosowanie betonu

Decydując się na zakup płyt betonowych warto zwrócić uwagę również na ich walory estetyczne. W tym przypadku warto postawić na beton architektoniczny, nie tylko w celach konstrukcyjnych, ale i dekoracyjnych, zatem tutaj należy zwrócić uwagę na powierzchnię, która może być gładka albo porowata. Płyty z betonu architektonicznego mogą być świetnym materiałem ogrodzeniowym, a to również za sprawą swojej wytrzymałości i faktu, że są trudno palne. Zaletą jest również fakt, że beton można mieszać z barwnikiem, co pozwala na otrzymanie różnorodnych kolorów.

Na samym końcu należy także pamiętać o cenie. Otóż nie może być ona ani za wysoka ani zbyt niska. Promocyjne ceny mogą być związane z zastosowanie gorszej jakości mieszanki betonowej, a zatem na płytach betonowych mogą pojawić się pęknięcia. Warto zatem korzystać z oferty renomowanego producenta płyt betonowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij