Nadchodzą wiosenne burze - pomyśl o ubezpieczeniu nieruchomości

Nadchodzą wiosenne burze – pomyśl o ubezpieczeniu nieruchomości

Przed nami wiosna – okres dużej, burzowej aktywności. Chmury będą pojawiać się nagle, jednocześnie przynosząc ulewne deszcze, gradobicia, a nawet trąby powietrzne. Przy tak obfitych i gwałtownych opadach trzeba się też liczyć z powodziami i podtopieniami. Skutkiem burzy mogą być również pożary, wybite szyby, czy złamane drzewo, które uszkodzi dach…

Na gwałtowne zjawiska atmosferyczne trudno się przygotować. W strefie ryzyka może się znaleźć każdy z nas, w każdym momencie. Ubezpieczenie domu może jednak sprawić, że będziemy ze spokojem śledzić nawet najgroźniej brzmiące prognozy o nadchodzącym załamaniu pogody. Uzyskanie odszkodowania to często jedyna szansa na odbudowanie lub wyremontowanie domu zniszczonego podczas burzy, wichury lub gradobicia. Nie warto ryzykować, zwłaszcza że zmiany klimatycznie nie pozostawiają wątpliwości: ekstremalne zjawiska pogodowe będą w Polsce coraz częstsze i intensywniejsze.

Burze potrafią być groźne

Kiedy zbliża się wiosenny front burzowy, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej często wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia. W przypadku burz oznacza to, że przewidywane są zjawiska meteorologiczne zaliczane do niebezpiecznych, takie jak niszczące porywy wiatru albo silne  wyładowania elektryczne, które mogą powodować duże straty materialne oraz stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

Polscy łowcy burz przestrzegają, że podczas wyładowań atmosferycznych najbezpieczniejsze są budynki wyposażone w instalację odgromową. Piorunochrony wykonane są z materiałów przewodzących prąd i w wielkim uproszeniu „sprowadzają pioruny na ziemię”. Ale nawet w domu z piorunochronem – podczas burzy – nie powinno się rozmawiać przez telefon stacjonarny i korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linie energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników. Na czas burzy część cenniejszych urządzeń elektrycznych lepiej też odpiąć od instalacji.

Pierwszą wiosenną burzę można więc potraktować jako „alarm” albo „przypomnienie”, że najwyższy czas pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia domu online. Za oknem szaleć będzie wichura, niebo rozświetlą spektakularne pioruny, a Ty zaszyjesz się ze smartfonem na kanapie i w ciągu kilku minut przejrzysz najlepsze oferty ubezpieczycieli, szybko i łatwo porównując oferty oraz wysokość składek. Bez wychodzenia z domu!

Jak ubezpieczyć dom

Polisa ubezpieczeniowa domu określa zakres ubezpieczenia. Warto więc sprawdzić, czy obejmuje ona uderzenie pioruna, wichury, czy gradobicia. Nie zawsze te zjawiska są w tzw. pakiecie podstawowym, ale może okazać się, że za niewielką kwotę da się go skutecznie rozszerzyć, np. o przepięcia, co pozwoli uniknąć kosztów związanych z uszkodzeniami sprzętów RTV i AGD. Przed wybraniem najkorzystniejszego ubezpieczenia koniecznie trzeba dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), zwłaszcza definicje ekstremalnych zjawisk pogodowych, żeby w razie zdarzenia, uniknąć nieścisłości.

Cisza przed burzą

Podsumowanie najbardziej gwałtownych i niszczycielskich burz ostatnich dziesięciu lat pokazuje, że Polska również jest narażona na tak ekstremalne zjawiska, jak tornado albo wielodniowe burze, czy  huragany z ulewami i gradobiciem. Oto tylko kilka przykładów od łowców burz. W 2002 burza zniszczyła las i miejscowości na powierzchni 44 tysięcy (!) hektarów. W 2007 burza spowodowała opady gradu o średnicy 7 cm i uformowała silne tornado. W tym samym roku gwałtowna burza na Mazurach spowodowała śmierć 12 żeglarzy. Rok później relacje z innej burzy przypominały dramatyczne ujęcia z filmu „Twister”. Zniszczone domy i samochody zepchnięte z drogi budziły przerażenie. W 2010 na Mazowszu spadł gigantyczny grad z rekordową 10-centymetrowa bryłą! Dwa lata później intensywne i długotrwałe opady burzowe spowodowały powodzie błyskawiczne na Dolnym Śląsku… Za każdym razem zniszczenia spowodowane przez gwałtowne zjawiska pogodowe pokazywały, jak ważne jest ubezpieczenie domu. Wielokrotnie straty były nieporównywalnie większe od kosztów polisy, a czasem oznaczały nawet utratę dachu nad głową.

Ubezpieczenie domu od burzy

Ważne, by przeglądając oferty ubezpieczenia domu zwracać uwagę na przedmiot ubezpieczenia i definicje zdarzeń, a także na limity odpowiedzialności. Warto więc dokładnie przeanalizować listę zdarzeń losowych związanych z burzą, a także sprawdzić, czy ubezpieczamy tylko elementy stałe, takie jak mury domu czy także mienie ruchome, jak np. telewizor, meble. Taką listę powinniśmy mieć gotową – to po prostu spis sprzętu narażonego na działanie zdarzeń losowych związanych z burzą. Należy ją zgłosić do ubezpieczyciela na etapie kupowania polisy. Równie istotna jest suma ubezpieczenia, czyli odszkodowanie, które maksymalnie dostaniemy w przypadku szkody całkowitej. Trzeba pamiętać, że wartość odszkodowania odzwierciedla wartość rzeczywistą, czyli tyle, ile wart jest dom. To oczywiście zależy od wieku i stanu naszej nieruchomości. Oferty ubezpieczycieli można porównać, korzystając np. z kalkulatora lub dzwoniąc na infolinię. Samo wyliczenie składek zajmie kilka minut i jest opcją bezpłatną, a ubezpieczenie nieruchomości online, można sfinalizować w kilka chwil.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *