Nie daj się wykiwać – jak panować nad pomiarem ciepłomierza

Jak pokazują dane statystyczne, aż do 70 % zużywanej przez budynki mieszkalne energii idzie na cele grzewcze i dlatego koszty c.o. stanowią sporą część opłat za wynajem lokalu, zwłaszcza zimą. Dla określenia ilości energii cieplnej pobranej przez danego użytkownika instalowane są ciepłomierze.

Obowiązek zakładania tych urządzeń służących do indywidualnego rozliczania ciepła w budynku wielolokalowym wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jak działają ciepłomierze?

Ciepłomierze określają ilość ciepła oddanego przez przepływający czynnik grzewczy podając wyniki pomiaru w gigadżulach. Niezależnie od różnic konstrukcyjnych, wszystkie urządzenia działają na tej samej zasadzie. Składają się z przetwornika przepływu (mechanicznego lub ultradźwiękowego), czujnika temperatury oraz przelicznika wskazującego, który oblicza ilość zużytego ciepła przez daną jednostkę. 

Rodzaje ciepłomierzy

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ciepłomierzy: tradycyjne modele mechaniczne i bardziej nowoczesne urządzenia ultradźwiękowe. Ciepłomierze mechaniczne działają w oparciu o przetwornik przepływu z wirnikiem, który wprawiany jest w ruch przez strumień wodny.

Następnie przelicznik dokonuje transformacji ruchu obrotowego licznika na informację cyfrową, a ta wraz z pomiarami temperatury ulega przetworzeniu w układzie mikroprocesorowym licznika. Ciepłomierze mechaniczne cieszą się ciągle sporą popularnością, którą zawdzięczają dobremu stosunkowi ceny do jakości.

Cechą wyróżniającą ciepłomierze ultradźwiękowe jest brak jakichkolwiek elementów ruchomych. W tym wypadku pomiar dokonywany jest poprzez określenie objętości przepływającej wody. Jest to możliwe dzięki dwóm głowicom ultradźwiękowym, które w tym samym czasie wysyłają dwa sygnały: jeden w kierunku zgodnym z przepływem wody, drugi w przeciwnym. Na ostatnim etapie dokonywane jest przeliczenie różnicy występującej między tymi sygnałami na prędkość i objętość wody. 

Zalety ciepłomierzy

Prawnemu obowiązkowi instalowania ciepłomierzy podlegają jedynie właściciele lokali przeznaczonych pod wynajem. W przypadku domów jednorodzinnych, mieszkańcy często rezygnują z tego kierując się względami finansowymi. W końcu koszt tych urządzeń, zwłaszcza ultradźwiękowych, cechujących się większą precyzją pomiaru, jest niemały. Wyjątkiem od reguły są te domy, do których ciepło dostarczane jest z sieci cieplnej lub przez innego dostawcę i mierniki są niezbędne do rozliczenia.

Okazuje się jednak, że montaż ciepłomierzy, oferowany przez takie firmy jak Visterma, może być źródłem wielu korzyści, a związane z tym nakłady finansowe zwykle szybko się zwracają. Urządzenia te dają szanse na dokładne monitorowanie zużycia ciepła w domu i tym samym mogą pomóc w określeniu momentu, kiedy należy przejść na tryb oszczędnościowy. Ponadto nowoczesne mierniki ciepła posiadają szereg użytecznych funkcji pozwalających określić źródło strat energii i tym samym pomagają w minimalizacji strat.

Dobry ciepłomierz mieszkaniowy może nawet wykryć i zasygnalizować wystąpienie stanu awaryjnego (brak impulsu z wodomierza, nagły wzrost przepływu lub spadek napięcia baterii itp.), dając tym samym szansę na szybkie wyeliminowanie usterki i uniknięcie dodatkowych kosztów w przyszłości.

Z tą kwestią wiąże się też zagadnienie bezpieczeństwa – długo nie zdemaskowane usterki mogą nawet doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia mieszkańców. Wreszcie, istnieje możliwość podłączenia do ciepłomierzy innych urządzeń pomiarowych wyposażonych w funkcje alarmowe na wypadek przecieków a nawet włamania. 

Montaż ciepłomierza

Prawidłowy montaż ciepłomierzy to przysłowiowy klucz do sukcesu. Tylko wtedy urządzenie będzie działało bezawaryjnie przez długie lata i dostarczało nam precyzyjnych pomiarów. Dlatego, instalując urządzenie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
– ciepłomierz powinien znajdować się w miejscu umożliwiającym dokonanie swobodnego odczytu,
– nie powinien być narażony na uderzenia ani inne uszkodzenia mechaniczne,
– nie może być narażony na działanie pola elektromagnetycznego,
– musi być zainstalowany zgodnie ze wskazaną w instrukcji orientacją (poziomą lub pionową),
– filtry najlepiej instalować przed przetwornikiem,
– czujniki temperatury montuje się symetrycznie w stosunku do osi przewodu
– po zakończeniu montażu urządzenia powinny być zabezpieczone plombą,
– ewentualna wymiana ciepłomierzy powinna być potraktowana jak okazja do wymiany uszczelek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij