klasyczny dom

Paski, bonie, a może tynk baranek? Jaką elewację wybrać i dobrać do stylu domu

Czy wnętrze domu powinno współgrać z jego zewnętrzną aranżacją i odwrotnie? Naszym zdaniem można posłużyć się tu zarówno zasadą dopełnienia, jak i kontrastu. W drugim przypadku patrząc na dom spodziewamy się zupełnie innego wnętrza, co może być zarówno atutem, jak i wadą w sytuacji, gdy dom poddawany jest remontowi przed sprzedażą. Jeśli to ty będziesz go użytkować, to przede wszystkim takie zestawienie musi się podobać Tobie, choć pewne rozwiązania zawsze się sprawdzają. Są to geometryzm, boniowanie i tynk baranek. My spróbujemy podpowiedzieć, jaką elewację wybrać w zależności od stylistyki domu.

Paski – modna alternatywa dla boni, efektowna i nowoczesna

osiedle-blizniakowZamiast decydować się na zatapianie siatki i tworzenie boni, bądź naklejanie pseudoboni możesz wybrać malowanie pasów i pasków na elewacji. Oczywiście najpierw trzeba zdecydować się na odpowiedni tynk. Tutaj można zasugerować się otaczającymi domostwo budynkami i zastosować dopełniający lub dobrze kontrastujący kolor. Zatem jeśli domy utrzymane są w przeważającej ilości w odcieniach beżu, to można wybrać np. brąz albo ceglaną czerwień. Wszystko zależy od tego czy chcemy się wyróżnić. Nawet jeżeli tynk będzie stonowany, to paski sprawią, że stanie się niepowtarzalny. Oczywiście warto w tej sytuacji rozrysować projekt, aby ten element dekoracyjny nie był rozmieszczony przypadkowo. Trzeba znaleźć również sprawnego fachowca, który wykona elewację zewnętrzną domu w takim kształcie. Paski na elewacji świetnie skomponują się z drewnianym wykończeniem dachu i będą odpowiednie do stylistyki opartej na geometryzmie, a więc skandynawskiej, slow fashion, czy też op-art. Bryła budynku w tym przypadku powinna być dość prosta bez wielu uskoków, czyli wykuszy lub ryzalitów.

Bonie – idealny element do budynków o dworkowym charakterze

Każda elewacja zewnętrzna domu wymaga mnóstwo pracy, niezależnie od tego czy zajmujemy się renowacją czy też wykończeniem nowego budynku. Jeśli bryła jest niezwykle urozmaicona, to warto postawić na tradycyjne elementy wykończeniowe. Świetnie sprawdzą się bonie, choć można również skorzystać z naklejanych pseudoboni, których wykonanie będzie szybsze, zatem na pewno zaoszczędzisz nieco na robociźnie. Charakterystyczne żłobienia i wypukłości można było podziwiać na zabytkowych kamienicach, czy domostwach, dlatego do domu w dworkowym stylu takie materiały doskonale się sprawdzą.

Czy tynk baranek sprawdzi się na całej elewacji?

elewacja williTradycyjny tynk cementowo-wapienny nazywany barankiem, do dziś jest często wybierany, choć inwestorzy decydują się także na tynki strukturalne i dekoracyjne. W drugim przypadku mamy do czynienia z szeroką paletą kolorystyczną, a tynk tradycyjny najczęściej jest biały. Jego barwienie jest możliwe, jednak może to wykonać tylko sprawny fachowiec. Częściej jednak taki tynk maluje się na wybrany kolor. Niewątpliwie zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łatwego szybkiego odnowienia tynku, w przypadku braku widocznych ubytków. Można go po prostu ponownie odmalować lub zmienić jego kolor. Tynk baranek warto uzupełnić o tynk mozaikowy, który sprawdza się na cokołach. Takie rozwiązania będą odpowiednie w przypadku aranżacji minimalistycznych z nutą tradycji.

Materiały idealnie uzupełniające stylistykę rustykalną i glamour – co wybrać?

Poza wyżej wymienionymi materiałami, możliwości wykończenia elewacji zewnętrznej domu jest bez liku. W przypadku dopełnienia rustykalnej aranżacji, warto wybrać płytkę klinkierową, która obok cegły klinkierowej najlepiej podkreśla tradycyjny charakter tego stylu. Istotne znaczenie ma fakt, że płytkę klinkierową można wybrać zarówno w przypadku budynków o konstrukcji szkieletowej, jak i murowanych czy betonowych. W stylistyce glamour nie trzeba długo szukać. Elewacja pięknie będzie się prezentować w wielkoformatowych płytkach gresowych, które są odporne na działanie promieniowania UV, a także wilgoć. To doskonała alternatywa dla klasycznego tynku, choć można również połączyć obydwa rodzaje wykończenia, zwłaszcza jeśli elementem frontu budynku jest wykusz. W takiej sytuacji oczywiście wszystkie wyróżniające bryłę fragmenty pokrywa się w płytkach, a proste ściany w tynku.

Dobranie materiałów do stylu domu przy wykończeniu elewacji nie musi być trudne. Do industrialnej pasować będą wszelkie materiały oparte na betonie, zarówno płyty betonowe, jak i beton dekoracyjny. Spośród wielu możliwości z pewnością znajdziesz tę idealną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij