Poradnik ogrodnika – czym kierować się przy wyborze cebulek?

Stworzenie własnego ogrodu pełnego kwiatów, wymaga wyboru odpowiednich sadzonek lub cebulek kwiatowych. Ich wybór powinien być podyktowany kwestiami praktycznymi, to znaczy ilością czasu, jaki możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu. Różne gatunki potrzebują odmiennego traktowania, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę. Oczywiście istotna jest również kwestia wizualna i wygląd cebulek kwiatowych, aby wyrosły z nich piękne kwiaty.

Wybierz sprawdzoną hurtownię ogrodniczą

W przypadku cebulek kwiatowych, które kupujemy stacjonarnie w hurtowni ogrodniczej możemy przyjrzeć się ich opakowaniu. Trzeba sprawdzić czy torebka nie jest wyblakła, co mogłoby sugerować niewłaściwe warunki przechowywania w zbyt dużym nasłonecznieniu, nie służącym cebulkom kwiatowym. W przypadku torebek papierowych trzeba zwrócić uwagę na to czy papier nie jest pomarszczony, gdyż mogłoby to wskazywać na zawilgocenie, a ono bezpośrednio prowadzi do gnicia cebulek kwiatowych, które w takim przypadku do niczego już by się nie nadawały. Oczywiście najbezpieczniej jest wybrać sprawdzoną hurtownię ogrodniczą, która posiada dobre opinie. Obecnie kupowanie cebulek kwiatowych przez internet nie jest już obarczone ryzykiem, gdyż firmy dbają o swój prestiż, a opinie na temat produktów można znaleźć na ich stronie. Ponadto w hurtowni ogrodniczej online będziemy mieć znacznie większy wybór, dzięki któremu będziemy mogli stworzyć ogród naszych marzeń.

Sprawdź pochodzenie cebulek kwiatowych

Przy wyborze cebulek kwiatowych istotną rolę pełni również ich pochodzenie. Wiele cebulek kwiatowych pochodzi z rodzimych upraw, a także upraw holenderskich. To daje gwarancję, że są przystosowane do umiarkowanego klimatu, a uprawa czy to w ogrodzie czy na tarasie może się udać. Sklep ogrodniczy podaje zawsze producenta i pochodzenie cebulek kwiatowych w opisie produktu. Bywa, że cebulki kwiatowe pochodzą z Afryki. Sięganie po nie jest dosyć ryzykowne, gdyż ze względu na duże różnice klimatyczne mogą mieć trudności do zaadaptowania się do panujących warunków. Potrzeba dużej wiedzy i doświadczenia, by takim cebulkom zapewnić optymalne warunki do rozwoju, dlatego dla początkujących zdecydowanie bardziej polecane są rodzime cebulki kwiatowe z europejskich upraw a także z polski np. cebulki-kwiatowe.pl, tym bardziej, że spełniają one również wszystkie normy europejskie w zakresie używania w produkcji pestycydów i nawozów sztucznych.

Czy wielkość cebulek ma znaczenie?

Przy wyborze cebulek kwiatowych wiele osób sugeruje się przeświadczeniem, że im większe cebulki tym dorodniejsze kwiaty. Oczywiście jest w tym pewna racja. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że niektóre odmiany roślin cebulowych mają naturalnie mniejsze cebulki, a mimo to wyrastają z nich piękne i gęsto porastające rabaty czy donice kwiaty. Oczywiście, zwracając uwagę na odmianę, trzeba również zdecydować czy rośliny będziemy hodować na rabatach czy w donicach. Ma to bowiem znaczenie w przypadku niektórych gatunków, wśród których jest duża rozpiętość w wysokości. Tulipany sadzone w donicach muszą bowiem należeć do odmian niskich, w innym przypadku nie przyjmą się dobrze.

Zwróć uwagę na to czy cebulki należy wykopywać po okresie kwitnienia

Niektóre cebulki kwiatowe wymagają więcej pracy, inne mniej. Przebiśniegi dobrze znoszą mróz i ich cebul nie trzeba okrywać na zimę. Z kolei lilie nie wymagają wykopywania po zwiędnięciu liści każdego roku i cebulki mogą pozostać w ziemi. Takie kwestie są bardzo istotne przy wyborze cebulek kwiatowych. Najlepiej najpierw zasięgnąć informacji na ten temat. Może ich również udzielić sklep ogrodniczy. Czasem producenci podają również instrukcję dotyczącą pielęgnacji na opakowaniu. Trzeba na przykład pamiętać, że cebulki tulipanów nie lubią zbyt dużo wody, dlatego podlewać należy je wyłącznie w okresach suszy, w czasie kwitnienia. Ponadto warto wiedzieć, w jaki sposób przechowywać cebulki po okresie kwitnienia, w przypadku tych gatunków, których cebulki trzeba każdego roku wykopywać. Oczywiście musi to być miejsce w którym mają zapewnioną odpowiednią temperaturę i niezbyt dużo ilość światła, gdyż dzięki takim warunkom wegetacja nie jest przyspieszona.

Wybór cebulek kwiatowych to sprawa niełatwa. Trzeba wziąć pod uwagę czy będzie się miało wystarczająco czasu na pielęgnację bardziej wymagających gatunków. Oczywiście w przypadku roślin wieloletnich każdorazowo trzeba przeglądać wykopywane z ziemi cebulki pod kątem plam i pojawiającej się pleśni. Takie cebulki nadają się wyłącznie do wyrzucenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij