Rola inwestora i inspektora nadzoru na budowie

Rola inwestora i inspektora nadzoru na budowie

Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie całego procesu budowy. Konieczne jest wzięcie pod uwagę wszystkich przepisów  dotyczących zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Inwestor jest odpowiedzialny za opracowanie projektu budowlanego  oraz zależnie od potrzeb także innych projektów.

Powinien on także dopilnować, aby kierownik budowy objął kierownictwo na inwestycji. Inwestor musi też przygotować plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Warto też dodać, że jest on zobowiązany do wykonania i odbioru robót budowlanych zgodnie z założeniami. Inwestor powinien też powołać do pracy osoby o odpowiednich kwalifikacjach np. inspektora nadzoru budowlanego, jeśli inwestycja jest bardzo skomplikowana lub prowadzona w trudnych warunkach.

Kiedy wymagany jest nadzór inwestorski?

Nadzór inwestorski niezbędny jest przede wszystkim na dużych i skomplikowanych budowach. Niektóre inwestycje muszą mieć inspektora nadzoru inwestorskiego ze względu na charakter i funkcję. Jest tak w przypadku dróg kołowych i szynowych, elektrowni, wałów przeciwpowodziowych itp. Obowiązek powołania inspektora nadzoru inwestorskiego jest nakładany również w przypadku obiektów, których powstanie wiąże się z dużą ingerencją w środowisko naturalne. Nadzór inwestorski może być wyznaczony przez organ wydający pozwolenie na budowę, a także dobrowolnie ustanowiony przez inwestora.  

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

Inspektor na budowie reprezentuje interesy inwestora. Jego zadaniem jest przede wszystkim kontrolowanie przebiegu prac budowlanych oraz używanych materiałów. Nadzór inwestorski ma także za zadanie zapewnić zgodność z przepisami prawa budowlanego, warunkami wydanego pozwolenia na budowę oraz projektu. Inspektor ma obowiązek wykonywania odbiorów wszystkich instalacji, zwłaszcza, jeśli efekt prac będzie zakryty w następnym etapie budowy. W przypadku bardzo dużych i rozległych inwestycji nadzór inwestorski prowadzony jest przez zespół specjalistów inżynierów różnych dziedzin.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij