Segmentowe, uchylne czy rolowane? Plusy i minusy bram dostępnych na rynku
Pasująca do wyglądu budynku i otoczenia, szczelna, zajmująca możliwie mało miejsca – oczekiwania wobec bram są bardzo wysokie. Wraz z upływem lat i rozwojem nowych technologii rosną coraz bardziej. Dziś klienci chcą, by bramy spełniały nie tylko swoje podstawowe zadanie, a mianowicie ochronę mienia, ale przede wszystkim – nadążały za dzisiejszym światem. Nowoczesne systemy obsługi, automatyzacja, zintegrowane systemy sterujące: mrzonka czy zapowiedź przyszłości? Zanim zastanowimy się nad nowymi technologiami w świecie bram, przejdźmy krótki przegląd najpopularniejszych typów produktów na rynku.
Bramy segmentowe
Bramy segmentowe cechują się bardzo dużą estetyką. Klienci szczególnie cenią je za to, że doskonale wpasowują się w wygląd budynku i robią bardzo dobre wrażenie, idealnie współgrając z otoczeniem. Są swego rodzaju „kropką nad i” – nadają niezwykłego charakteru fasadzie domu.
Chcesz utrzymać wysoką temperaturę w garażu? Bramy segmentowe są dla Ciebie! Dzięki niskiej przenikalności cieplnej pozwalają na zatrzymanie ciepła w środku pomieszczenia. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędnościach, ponieważ inwestycja w tego typu bramy jednoznaczna jest z niemal minimalnym wskaźnikiem utraty ciepła.
Bardzo cenionym przez klientów rozwiązaniem jest możliwość zamontowania drzwi. Znacznie zwiększa to funkcjonalność bram segmentowych – przestają być tylko i wyłącznie wyjazdem dla samochodów, stają się także bardzo wygodnym wyjściem, z którego na co dzień korzystać mogą mieszkańcy domu czy pracownicy zakładu. Dodatkowy atut to okna, które można wstawić w bramy segmentowe. Wpuszczają do pomieszczenia dodatkowe światło, pozwalają na kontrolę tego, co dzieje się w środku, mają walory estetyczne.
Bramy segmentowe mają też wady, które mogą sprawić, że niektórzy klienci nie będą chętni, aby je zakupić. Najważniejszy minus związany jest z faktem, że montaż takich bram wymaga ingerencji w wewnętrzną przestrzeń garażu, co nie każdemu odpowiada. Bramy segmentowe zajmują także cały sufit pomieszczenia. Ostatnia wada bram segmentowych to drogi serwis, który może zniechęcać do inwestycji w to rozwiązanie.
Bramy uchylne
Najważniejszą zaletą bram uchylnych jest ich prosta konstrukcja, która zapewnia niemal bezawaryjne działanie. Wspomniana prostota konstrukcji wpływa też na relatywnie niską cenę bram uchylnych.
Zdarza się, że bramy uchylne wykonane są z materiału pozwalającego na zatrzymanie ciepła, jednak mimo wszystko nawet wtedy nie są zbyt dobrym izolatorem.
Czynnikiem najczęściej decydującym o tym, że klienci nie decydują się na zakup bramy uchylnej jest fakt, że jej konstrukcja jest nieco przestarzała – wymaga pozostawienia miejsca pod sufitem. Tego typu bramy otwierają się wzdłuż prowadnic, których montaż może być dodatkowym czynnikiem działającym na niekorzyść tego rozwiązania.
Brama uchylna wychodzi poza światło bryły przy otwieraniu i zamykaniu jej, więc zajmuje teren przed podjazdem.
Bramy rolowane
Bramy rolowane cenione są za swoją konstrukcję, dzięki którym nie zabierają zbyt wiele miejsca w garażu. Zwijają się nad garażem, nie wymagają instalacji prowadnic, nie zajmują terenu na podjeździe. Te zalety są bardzo istotne dla klientów, dla których ważne jest to, aby brama nie zabierała przestrzeni, a jej otwieranie nie było kłopotliwe.
Tego typu produkty odznaczają się wysoką odpornością na włamanie – są bezpieczne i pozwalają chronić dobytek. Dodatkowo nie ulegają korozji. Co istotne, bramy rolowane da się z dużą łatwością obsługiwać. Najczęściej służy do tego automatyczny pilot, dzięki któremu użytkownik nie musi używać siły.
Jedną z najistotniejszych zalet bram rolowanych jest tani serwis dający pewność, że w razie jakichkolwiek kłopotów problemy będą natychmiastowo rozwiązywane.
Mimo wielu plusów, bramy rolowane mają także swoją ciemniejszą stronę. Przede wszystkim, w porównaniu z innymi, cechują się gorszym współczynnikiem przenikalności cieplnej, przez co narażają garaż klientów na wychłodzenie.
Na rynku bram rolowanych brak też innowacji, które wpływałyby na dynamiczny rozwój produktów.
Podsumowanie
Na rynku bram jest dostępnych wiele modeli, które różnią się sposobem otwierania, montażu, bezpieczeństwem. Każdy klient ma inne wymagania, jednak jedno jest pewne: spośród tak dużej oferty z pewnością każdemu uda się coś wybrać. Rynek jednak rozwija się w bardzo dużym tempie. Już niedługo może nie być gotowy na wciąż rosnące potrzeby klientów. Dziś trendów należy upatrywać w nowych technologiach pozwalających użytkownikom na automatyczne sterowanie bramami zgodnie ze swoimi potrzebami. Czy któryś z producentów bram odpowie na to zapotrzebowanie? Czas pokaże.