Tanie źródła światła – co wybrać, by nie przepłacać?
Ceny energii elektrycznej są wysokie, dlatego należy wybierać rozwiązania, które pozwolą znacząco zaoszczędzić na rachunkach. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne. Wystarczy tylko wybrać żarówki led. Można także wybrać inne źródła światła i dziś właśnie zajmiemy się tematyką jak znaleźć wydajne, a jednocześnie niezawodne żarówki.
Żarówka led – ekonomia i ekologia w najlepszym wydaniu
Wraz z dyrektywą Unii Europejskiej, która wprowadziła zakaz sprzedaży żarówek wolframowych, wśród wielu osób nastał wielki popłoch, gdyż obawiali się, że wprowadzone regulacje obciążą ich portfel, a jednocześnie nie zapewnią należytego oświetlenia. Stąd jeszcze przed wejściem tego prawa nabywali oni duże ilości starych żarówek, aby zgromadzić sobie zapas. Jednak wszystkich sceptyków przekonujemy, że żarówki led są najlepszym wyborem, gdyż dzięki nim zaoszczędzimy na rachunkach, a jednocześnie oddamy przysługę środowisku. Warto wiedzieć, że nawet jedna żarówka led może skutecznie oświetlić pomieszczenie, a wszystko zależy od rodzaju oprawy, mocy żarówki i odpowiedniego rozproszenia światła. Warto tutaj docenić rozwiązania technologiczne, które zapewniają aż 25-krotnie dłuższy czas eksploatacji w porównaniu ze starym źródłem światła. Ponadto wbrew obawom ceny takich żarówek nie są wcale wysokie, a rosnąca konkurencja sprawia, że ciągle maleją. Należy jeszcze zwrócić uwagę na ich kompaktową budowę. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oświetlenie led to zatem doskonała inwestycja.
Żarówki halogenowe – idealne do małych i dużych pomieszczeń
Świetnie sprawdzą się także żarówki halogenowe. Posiadają one żarnik wolframowy. Jest on wypełniony gazem z dodatkiem halogenu. Brzmi to dość skomplikowanie, jednak wbrew pozorom są one tanie, ale i energooszczędne. Na samym początku warto zauważyć, że zużywają do 30% mniej energii elektrycznej od zwykłych modeli wolframowych. Ich kolejną zaletą jest fakt, że sprawdzą się do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego kubatury, przy czym trzeba pamiętać, że tam, gdzie instalacje mają wysokie napięcie warto wybierać modele wyposażone w transformator. Warto również wiedzieć, że ich światło jest bielsze, a ponadto nie występuje przyciemnienie bańki źródła. Wiernie oddają one także kolor, a ponadto występują w bogatej gamie opraw i oprawek. Niestety mają też jedną wadę w porównaniu do żarówek led, otóż bardzo mocno się nagrzewają.
Świetlówki – dużo światła w krótkim czasie
Kolejnym świetnym wyborem mogą być świetlówki. One z kolei należą do tzw. grupy lamp wyładowczych. Bańka w tym przypadku pokryta jest luminoforem i wypełniona argonem lub neonem oraz niestety rtęcią. Świetlówki również są bardziej energooszczędne od klasycznych źródeł światła. Dzięki temu można znacząco zaoszczędzić na rachunkach. Na pewno ich zaletą jest fakt, że produkują większą ilość światła w krótszym czasie, a jednocześnie przy tym nie zużywają się szybko.
Diody i taśmy ledowe – czy to dobry wybór?
Osoby, które chcą ograniczyć rachunki za energię elektryczną mogą również zdecydować się na taśmy i diody ledowe. Ich praca opiera się na diodach elekroluminescencyjnych. Dzięki temu zużywają niewiele energii, a jednocześnie są bardzo wydajne. Najczęściej wybierane są tutaj taśmy led, które można umieścić niemal wszędzie. Nie tylko na suficie, ale również w zakamarkach mebli. Tutaj można postawić na klasyczne taśmy, ale również te, które zmieniają kolor. Niewątpliwie taśmy led są ciekawym wyborem, jednak trzeba tutaj pamiętać, że mają one bardziej dekoracyjny charakter i raczej sprawdzają się jako uzupełnienie głównego oświetlenia. Kolejną ich wadą jest to, że zmieniające się kolory światła, a jednocześnie jego intensywna kolorystyka mogą męczyć wzrok. Jednak jest to z pewnością świetna dekoracja każdego pomieszczenia, która nada mu odmienny charakter.
Spośród tanich źródeł światła pod każdym względem najlepsze jest oświetlenie led. Z kolei gdy zależy nam na oświetleniu np. garażu, to można zastosować promienniki podczerwieni, które są nie tylko energooszczędne, ale również nie emitują szkodliwego promieniowania.