Totalna metamorfoza starego domu możliwie najniższym kosztem. Poznaj nasze sposoby

Kupno domu jest marzeniem wielu osób. Niektórzy z powodu niechęci do wielu formalności wolą kupić stary dom i go wyremontować niż budować od zera. Dzisiejszy poradnik jest dla nich, a także dla tych, którym wystrój starego domu się już opatrzył i chcą coś zmienić, jednak nie dysponują bardzo dużym budżetem. Jednak nawet niewielkim kosztem można zmienić oblicze starego domu, a pomóc w tym może nowe wykończenie ścian i podłóg, np. użycie kamienni naturalnych, a także odnowienie starych mebli. Zatem do dzieła.

Nowy tynk – niekoniecznie, być może wystarczy mycie i malowanie elewacji

Jak wiadomo remont elewacji należy do tych, który pochłania największe koszty, jednak jeśli tynk nie jet popękany i nie kruszy się, być może wystarczy umycie i odmalowanie elewacji. To znacznie tańsze rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, by jednak wybierać produkty wysokiej jakości. Sprawdzą się farby silikatowe i silikonowe na elewację. Są przede wszystkim wysoce odporne na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć i promieniowanie UV, dlatego odnawiając elewację masz pewność, że przez nawet ok. 10 lat może wyglądać dobrze. Oczywiście musisz wiedzieć, że na jej wygląd wpływa także otoczenie, zatem jeśli dym z kominów i pyły będą osiadać na elewacji, to z czasem będzie wymagała ponownego odnowienia, jednak to samo tyczy się nowo wytynkowanego budynku.

Wykończ ścianę w salonie kamieniem naturalnym i wybierz kominek wolnostojący

Odmiana przyda się w wykończeniu ścian. Możesz po prostu przemalować je na inny bardziej świeży i modny kolor, a jedną ze ścian wykończyć w kamieniach naturalnych. Świetnie może sprawdzić się tapeta kamienna, czyli warstwa kamienia na tapecie z włókna szklanego. Prezentuje się doskonale, a jedna ściana nie będzie horrendalnym kosztem, tym bardziej, że na klink.pl możesz znaleźć również okazje i promocje. Do salonu możesz wybrać również ciekawy element jakim jest kominek wolnostojący. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie pomyśleli o takim rozwiązaniu na etapie budowy domu, a zawsze marzyli o kominku w salonie. Kamienie naturalne mogą sprawdzić się także na podłodze, tym bardziej, że można wybrać kamienne panele, a także płytki. Świetnie sprawdzą się zarówno te z łupka, jak i granitu, czy ponadczasowego marmuru albo wapienia.

SPRAWDŹ:  Tynk maszynowy zawsze pomocny

Zamiast wymieniać meble odnów je sam lub oddaj do tapicera

Kolejną możliwością przeprowadzenia metamorfozy starego domu jest odnowienie starych mebli. Właściwie wcale nie musisz ich odnawiać, a nawet możesz je dodatkowo postarzyć, wystarczy, że użyjesz do tego papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Drewniane postarzane meble wpisują się w stylistykę schabby chic, która jest bardzo modna. Można oczywiście meble tapicerowane oddać do odnowienia. Wybór nowego materiału tapicerskiego całkowicie odmieni wygląd starej sofy czy narożnika, a będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowych mebli. W dodatku wpisuje się w trend ekologiczny. Nie wyrzucasz mebli, a dajesz im „nowe życie”. Apropos ciekawym pomysłem będzie także zajrzenie na targi staroci, kiedy tworzysz eklektyczne wnętrze.

Nowe oświetlenie i dodatki mogą zmienić oblicze starego domu

Jeśli bierzesz pod uwagę niewielki wydatek na zmiany w starym domu, możesz również postawić na nowe oświetlenie. Taśmy led podkreślające szklane półki albo lustro mogą doskonale się sprawdzić. Możesz postawić również na plafony bądź proste lampy z ażurowymi kloszami, które zachwycają swoim minimalizmem, a jednocześnie wprowadzają do wnętrza więcej światła. Ponadto pięknie mogą prezentować się dodatki na ścianie. Plakaty w antyramie to sposób na odmianę. Możesz nawet samodzielnie je wydrukować, wystarczy papier fotograficzny i dobrej klasy drukarka. Taką usługę możesz zrealizować również w dowolnej drukarni. Jednak łatwiej będzie zamówić plakat, który nawet z antyramą nie będzie stanowił dużego obciążenia budżetu. Zamiast niego sprawdzi się również zdjęcie w formie obrazu na płótnie.

Metamorfoza starego domu może dotyczyć zarówno elewacji, jak i wnętrza. Nie musi pochłaniać dużych kosztów. Czasem wykorzystanie starych mebli jest nawet atutem, gdyż stworzy się dzięki temu znacznie ciekawszą aranżację. Pozornie nieznaczące dodatki, jak oświetlenie czy zdjęcia także wpisują się w udaną przemianę domu.

SPRAWDŹ:  Kamień i inne sposoby na aranżacje
Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *