podłoga w kuchni

Trwałe i odporne na zabrudzenia wykończenie podłogi w kuchni

Obecnie produkuje się materiały do wykończenia podłogi dedykowane do wnętrz kuchni. Nawet jeśli materiał nie posiada odpowiednich właściwości można go zaimpregnować i mu je nadać. Tak jest w przypadku kamienia, drewna, niektórych gresów, a także cegły. Materiały o porowatej strukturze nie są jednak najlepszym wyborem do kuchni, ze względu na to, że wnika w nie tłuszcz i zabrudzenia są trudne do usunięcia. Warto zatem zastanowić się, jakie będzie najlepsze wykończenie podłogi, pod względem trwałości i odporności na zabrudzenia. Do wyboru mamy kilka rodzajów materiału, np. panele winylowe. Zatem, co wybrać?

Wylewka betonowa – idealna do stylu industrialnego

Jeśli chce się wybrać wykończenie podłogi w kuchni, które będzie miało surowy charakter i pasowało do stylu industrialnego, to dobrym wyborem będzie wylewka betonowa. Mamy tu do czynienia z jednolitą strukturą, bezspoinową. Dzięki temu zanieczyszczenia nie wnikają w głąb materiału. Do tego trzeba przyznać, że sama kolorystyka betonu sprawia, że zabrudzenia są na nim mniej widoczne. Zatem z pewnością to dobry wybór do kuchni. Wadą jest tu jednak zimna powierzchnia. Jeśli nie masz w domu systemu ogrzewania podłogowego to dyskomfort chodzenia po takiej powierzchni może być problemem.

Żywica epoksydowa – efektowne wykończenie kuchennej podłogi

Ostatnio do łask wraca wykończenie z mieszanki żywicy i masy epoksydowej. Dzięki temu powstaje podłoga z widocznym uziarnieniem, która jednak nie przepuszcza wilgoci i nie potrzebuje stosowania spoinowania. Minusem jest tu na pewno czas wykonania. Taką podłogę wylewa się w kilku etapach, a każda warstwa musi odpowiednio przeschnąć. To sprawia, że wszystko trwa nawet do tygodnia. Wadą jest także to, że trudno znaleźć fachowca, który potrafiłby wykonać ją dobrze, bez widocznych pęcherzy powietrza. Taką podłogę łatwo utrzymać w czystości, jednak czasochłonność wykonania dla wielu osób ją dyskwalifikuje.

Gres szkliwiony – powierzchnia, która nie wymaga impregnacji

gres w kuchniWiele osób do wykończenia kuchni wybiera płytki ceramiczne. To doskonały pomysł przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż odpowiednio i równomiernie rozprowadzają ciepło. Jednak bez takiego systemu ogrzewania, podobnie jak w przypadku betonu, trzeba liczyć się z zimną posadzką. Tutaj oczywiście konieczne jest wykonanie spoin, a jak wiadomo w nie wnikają wszelkie zabrudzenia. Choć samą płytkę czyści się dobrze, to białe fugi z czasem szarzeją, a ich czyszczenie jest czasochłonne i trudne.

Panele winylowe najlepszym rozwiązaniem do kuchni

winyle w kuchniPanel winylowy pod każdym względem ma najlepsze parametry. Niezwykle łatwo się go montuje i nie potrzeba do tego specjalistycznego szkolenia. Może imitować dowolny materiał, zatem kwestia dopasowania do określonej stylistyki również nie jest problematyczna. Winylowe panele są jednorodne, a po ich położeniu nie ma konieczności fugowania. Tu jest ich pierwsza przewaga nad gresem. Panele winylowe mają także znacznie lepsze właściwości termiczne niż większość materiałów. Zapewniają przyjemnie ciepłą podłogę, nawet kiedy nie dysponuje się ogrzewaniem podłogowym. Są odporne na zawilgocenie, a także łatwo usuwa się z nich wszelkie zabrudzenia. Kuchnia jest miejscem, gdzie stale panuje podwyższona wilgotność, nie raz przez nieuwagę naczynia upadają na podłogę, nie mówiąc już o plamach powstałych w czasie przygotowywania posiłków i ich spożywania. Podłoga musi naprawdę wiele znieść. Właśnie dlatego trzeba dużą wagę przywiązywać do odpowiedniego doboru materiału, a nie jedynie dopasowania go do wybranej aranżacji wnętrza. Winylowe panele zdają się spełniać wszystkie najważniejsze kryteria.

Jeśli lubisz drewniane wykończenie, jednak ze względu na podwyższoną wilgotność w kuchni i butwienie materiału, a także konieczność impregnacji ten pomysł wydaje Ci się mało realny, to podobny efekt i podłogę świetnie zastępującą drewno pod względem wizualnym zapewnisz sobie wybierając panele winylowe. Jeśli pociąga Cię pomysł stworzenia industrialnej kuchni, to nie musisz już obawiać się zimnej podłogi, wybierając do jej wykończenia materiał lvt. Dzięki panelom winylowym uzyskasz również kamienny efekt kuchennego podłoża. Czy można chcieć więcej?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij