Wymiary stołów warsztatowych – jaki dobrać odpowiedni rozmiar do warsztatu?

Organizacja pracy ma fundamentalny wpływ na naszą wydajność, liczbę popełnianych błędów w trakcie działań serwisowych oraz bezpieczeństwo. Coraz więcej osób zauważa tę zależność i w efekcie wyposażają swoje prywatne lub firmowe warsztaty w wyspecjalizowane meble. Szczególnie istotne są wymiary stołów warsztatowych, które należy dopasować nie tylko do metrażu pomieszczenia, lecz także do rodzaju wykonywanej pracy.

Do czego służą stoły warsztatowe?

Stół warsztatowy to w praktyce najważniejszy element wyposażenia każdego warsztatu. To na nim realizuje się poszczególne prace i to za jego pomocą można zwiększyć wydajność pracownika. Biurko ma zatem ogromny wpływ na to, w jakim tempie można przeprowadzić naprawę danego podzespołu, jego montaż lub serwis czy też mechaniczną obróbkę. Inwestycja zakupu stołu warsztatowego z reguły bardzo szybko się zwraca każdemu przedsiębiorcy – nawet już po kilku tygodniach. Nie tyle pod postacią zwiększonych zarobków, a większej wydajności pracownika i mniejszych strat.

Nowoczesne stoły warsztatowe wysokiej klasy cechują się przede wszystkim ogromną wytrzymałością. Stabilna konstrukcja wszystkich modeli jest zasługą zastosowania przez producentów stalowych profili o dużej grubości. Dzięki nim wybrany mebel zachowuje swoją sztywność nawet w przypadku obciążenia do 1000 kg. To wartość idealna np. dla montażowni. Profile są zgrzewane, gięte i spawane, a w efekcie praktycznie niezniszczalne.

Na jaki wymiar stołu warsztatowego warto się zdecydować – wysokość jest bardzo istotna

Wszystkie wymiary stołów warsztatowych mają podstawowy wpływ na sposób ich użytkowania, dlatego podczas wyboru koniecznie zwróć na nie odpowiednią uwagę. Przede wszystkim liczy się właściwa wysokość. Należy ją dopasować do rodzaju wykonywanej pracy

Jeżeli pracujesz głównie na stojąco, zdecyduj się koniecznie na model dość wysoki, jeśli zaś wszystkie naprawy czy serwisy przeprowadzasz na siedząco – wybierz wariant nieco niższy niż standardowy. Oczywiście najlepsi producenci mają w swojej ofercie także biurka z regulowanymi nóżkami. Ze względu na ich zastosowanie, mogą jednak mieć nieco mniejszą wytrzymałość na obciążenia.

Wszystkie wymiary stołów warsztatowych mają znaczenie

Wymiar stołu warsztatowego powinien zapewnić pracownikom komfortową, bezpieczną i jednostajną pracę nawet przez wiele godzin. To złota zasada, którą warto się kierować w trakcie wyboru konkretnego modelu.

Zwróć uwagę na głębokość blatu i dostosuj ją do danej pracy. Nie wolno przesadzić – zbyt duży i głęboki stół, mimo np. dużej ilości wolnej przestrzeni dookoła, może być wbrew pozorom dość niewygodny w użytkowaniu. Dosięgnięcie do półki lub nadstawki umieszczonej na tylnej krawędzi mebla bywa bardzo uciążliwe, a już w szczególności dla niewysokich lub starszych osób.

Za płytkie blaty mogą z kolei zapewniać zbyt małą ilość wolnej przestrzeni do pracy. Ten problem wiąże się już nie tylko z pewnymi niedogodnościami i dyskomfortem, lecz także z niebezpieczeństwem np. upadku kosztownego elementu na podłogę. To może oznaczać już duże koszty, jak i niebezpieczeństwo dla pracownika.

Głębokość blatu warto uzależnić także od metrażu pomieszczenia. W dużych i wielkopowierzchniowych halach produkcyjnych można zdecydować się na praktycznie każdą szerokość – panuje w tej kwestii pełna dowolność. Właściciele małych i ciasnych warsztatów mają jednak znacznie większy kłopot, gdyż muszą zgodzić się na pewne ustępstwa. Warto, aby rozmiar stołu warsztatowego zapewniał przede wszystkim nieograniczony dostęp minimum do dwóch stron blatu. Dzięki temu przy jednym stole mogą pracować dwie osoby jednocześnie lub jeden pracownik może obsłużyć samodzielnie duże i ciężkie urządzenia bez zmiany ich położenia. Ponadto istotne jest to, aby żadna część stołu nie zasłaniała drogi ewakuacyjnej i ciągów komunikacyjnych.

Rozmiar stołu warsztatowego ma wpływ na całą pracę

Rozmiar stołu warsztatowego ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego warsztatu firmowego oraz prywatnego. To właśnie przy nim spędza się najwięcej czasu podczas skręcania, składania, montażu, obróbki mechanicznej czy lakierowania małych lub dużych elementów. Wiele osób o tym zapomina i wykorzystuje w swoich warsztatach niskiej klasy meble o wątpliwej wytrzymałości.

Biurko jest meblem bardzo intensywnie eksploatowanym. Blaty muszą sprostać obiciom, zarysowaniom i plamom powstającym na skutek wylania na ich powierzchnię olejów czy silnie żrących preparatów. Istotne jest także, aby konstrukcja była w pełni stabilna nawet przy jej maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu. Zbyt słabe i niewystarczająco sztywne, chwiejne stoły, mogą wręcz przeszkadzać, szczególnie w przypadku najbardziej precyzyjnych prac.

Wymiary stołów warsztatowych – czym się kierować w wyborze?

Wymiary stołów warsztatowych warto dopasować przede wszystkim do swoich oczekiwań, wielkości pomieszczenia i rodzaju wykonywanej pracy. Istotna jest także cena danego mebla w zależności od jego rozmiaru oraz ewentualna możliwość rozbudowy o kolejne funkcje i dodatki, np. nadstawkę, szafki, szuflady i inne akcesoria.

Czy rozmiar stołu warsztatowego jest najważniejszy?

Rozmiar stołu warsztatowego powinien mieć podstawowy wpływ na wybór danego mebla. W wielu przypadkach wymiary zewnętrzne są tak samo ważne, jak ich wytrzymałości czy rodzaj materiałów zastosowanych do produkcji blatów. Większość producentów biurek warsztatowych ma w swojej ofercie szeroki wybór rozmiarów – od niewielkich, kompaktowych modeli, aż po te duże, rozłożyste i masywne.

Niezależnie od oczekiwań, wybieraj wyłącznie stoły od producentów godnych zaufania i z renomą na rynku. Mebel ten ma podstawowy wpływ na wydajność całego zakładu pracy, dlatego warto zainwestować w jego zakup nieco większe fundusze i doposażyć w dodatkowe rozwiązania techniczne.

Partnerem artykułu jest firma metalfactor.pl.

Tomasz Wierzbicki

Tomasz Wierzbicki

Ekspert w zakresie narzędzi i technologii budowlanych, z bogatym doświadczeniem w doradztwie technicznym. Regularnie testuje nowości rynkowe, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach branżowych czasopism. Hobbystycznie zajmuje się majsterkowaniem i renowacją starych mebli.

Artykuły: 141

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *