Zabezpieczenie przeciwpożarowe silosów ze zbożem

Zapewnienie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne i wymagane przez przepisy we wszystkich przedsiębiorstwach także tych zajmujących się przechowywaniem zbóż w silosach zbożowych. Dla nich w ramach przestrzegania przepisów BHP najważniejsze znaczenie ma zastosowanie ścian ogniowych, chroniących sąsiednie zabudowania w razie wybuchu pożaru.

Obliczenie obciążenia ogniowego to podstawa

Aby wprowadzić skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe należy obliczyć gęstość obciążenia ogniowego, zatem warto zastanowić się czym jest owo obciążenie ogniowe. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta przedstawia ono ilość materiału palnego, który zgromadzony jest na danej powierzchni. Tutaj zastosowanie ma wzór: [MJ/m2]. Oznacza energię cieplną wyrażoną w megadżulach. Jeżeli obliczamy gęstość obciążenia ogniowego należy pamiętać, aby uwzględnić materiały palne składowane, które muszą być rozłożone równomiernie. Ponadto zawsze uwzględnia się tylko 10% masy rzeczywistej materiałów palnych. Dotyczy to również zboża w silosach. Dopiero po dokładnym wyliczeniu gęstości obciążenia ogniowego można zastosować zabezpieczenia.

Bloki ognioodporne to podstawa

We wszystkich silosach zbożowych koniecznie należy zastosować bloki ognioodporne. Doskonałym wyborem są tutaj mobilne, które mają odpowiedni certyfikat REI 360. Dzięki zastosowaniu bloków ognioodpornych nie trzeba także oddalać od siebie pryzm zboża. Niebagatelne znaczenie mają także ogniochronne ściany, które chronią sąsiadujące z silosami zabudowania przed rozprzestrzenianiem się ognia i dymu. Warto zauważyć, że betony ogniotrwałe są w stanie zatrzymać ognisko pożaru na 3 godziny. Najczęściej pożary silosów zbożowych związane są z awarią urządzeń służących do suszenia zboża. Jeśli osiągnie ono zbyt dużą temperaturę bardzo szybko dochodzi do zaognienia i rozprzestrzenienia się pożaru. W zamkniętym zbiorniku jest to bardzo niebezpieczne, gdyż tworzy się duże ciśnienie i może dojść do wybuchu pyłu zbożowego. Dlatego strażacy opanowujący pożar muszą wykonać odwierty w silosach, aby wydostać część żarzącego się zboża i móc dogasić pożar. Zatem niebagatelne znaczenie mają nie tylko zabezpieczenia zewnętrzne, ale również monitorowanie pracy urządzeń służących do suszenia zboża.

Nadzór pracowników i kontrola wilgotności ziarna

W silosach, gdzie składowane jest zboże pracownicy muszą dokonywać kontroli jego przechowywania. Wilgotność ziarna powinna być odpowiednio niska, aby zapewnić bezpieczeństwo jego przechowywania. Może bowiem dochodzić do migracji wilgotności i powstawania zbyt suchych ognisk, co staje się zarzewiem pożaru. Jak wiadomo zagrożenie pożarowe w silosach jest bardzo duże, gdyż zboże może dynamicznie rozprzestrzenić ogień. Dlatego należy sprawdzić udział procentowy wilgotności, a więc zastosować odpowiednią aparaturę pomiarową. Bardzo ważna jest ilość tlenu znajdującego się w silosach, gdyż jak wiadomo tlen jest niezbędny do spalania, ale może również zmienić kąt nachylenia płomieni.

Systemy przeciwpożarowe są niezwykle ważne

Aby pożary powodowały relatywnie niskie straty bądź nie miały w ogóle miejsca, konieczne jest zastosowanie systemów przeciwpożarowych. Tutaj możemy zastosować zabezpieczenia przeciwpożarowe czynne, jak i bierne. Oczywiście zabezpieczenia czynne mają największe znaczenie dla ograniczenia pożaru, z kolei bierne powinny być wykorzystywane już podczas budowy silosu, czyli należy używać takich materiałów, które są ognioodporne. Doskonałym wyborem są systemy detekcji dymu, które analizują powietrze i mogą bardzo szybko wykryć dym, co również pozwala na szybkie i bezpieczne ugaszenie pożaru. Dzięki uruchomieniu alarmu bardzo szybko można ewakuować wszystkich pracowników, a także zawiadomić odpowiednie służby. Bardzo ważne są jeszcze zabezpieczenia przeciwpożarowe, które odprowadzają dym i jednocześnie gaszą pożar. Są to wszelkiego rodzaj natryski.

Kilka słów o wyposażeniu

Każdy budynek niezależnie czy służy do przechowywania czy pracują w nim ludzie musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, zatem w każdym miejscu powinny znajdować się gaśnice, koce, a jeżeli przy silosach znajdują się budynki biurowe konieczne jest także wyznaczenie dróg ewakuacyjnych w razie gdyby pożar rozprzestrzeniał się niezwykle szybko.

Aby ograniczyć możliwość pożaru należy stosować odpowiednie zabezpieczenia. Dzięki nim straty będą mniejsze, a życie ludzkie nie będzie zagrożone.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij