Adaptujemy poddasze

Małe mieszkania, posiadające niewielką liczbę pokoi i mały metraż, nie zawsze są wygodne i komfortowe dla ich użytkowników. Nic dziwnego, że wiele ludzi poszukuje sposobów na powiększenie powierzchni własnego mieszkania. Coraz częściej mniejsze mieszkania są poszerzane o strych, który po odpowiedniej adaptacji całego poddasza może stać się z powodzeniem pełnoprawnym pokojem. W tym wszystkim ludzie dopatrują się też pewnej innowacyjności, która jest równie ważna i należy o tym bezwzględnie pamiętać, ponieważ może to być naprawdę oryginalny pomysł na nowoczesne mieszkanie. Co najważniejsze, adaptacja takich pomieszczeń strychowych wcale nie jest taka skomplikowana, jak mogłoby się nam to wydawać. Jest to kolejna zaleta, dająca nam do zrozumienia, że możemy posiadać dodatkowy pokój niewielkim kosztem pod warunkiem, że potrafimy stworzyć z naszego strychu pokój.

Adaptacja strychu wymaga remontu

W przypadku podjęcia decyzji o adaptacji strychu, musimy pamiętać o jak najszybszym rozpoczęciu prac remontowych. Najważniejsze to, aby danych czynności nie wykonywać w zimie, ponieważ utrudnia to w znaczący sposób naszą pracę. Jeśli planujemy adaptację poddasza, to najlepiej zrobić to w czerwcu, kiedy są do tego wszystkiego komfortowe warunki. Oczywiście nie obejdzie się bez załatwienia niezbędnych formalności. Musimy pamiętać o tym, że właściciel nie może robić niczego na własną rękę. Aby dokonać przekształcenia, wymaga się zaświadczenia o zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń. Niestety nie każda konstrukcja strychowa zachowana jest w nienagannym stanie, a prace remontowe mogą doprowadzić do jej uszkodzenia, a w konsekwencji naruszymy stabilność całego budynku. To właśnie dlatego wymaga się pozwolenia budowlanego na przeprowadzenie takich zmian. Jeśli chcemy kompletnie przebudować całe pomieszczenie strychowe, to z kolei musimy mieć odpowiedni projekt, a dopiero wraz z dołączonym rysunkiem i wnioskiem, starać się o pozwolenie na budowę.

Projekt- istotny element planu

Tego typu projekt musi wykonać znający się na rzeczy architekt, przy uwzględnieniu stanu całej konstrukcji. Gdy już uda nam się załatwić niezbędne formalności, musimy określić wysokość całego pomieszczenia. Musi to być przynajmniej 200 cm, tyle ile wynosi średnia wysokość poddasza w pomieszczeniach strychowych. Niższa wysokość nie wchodzi w grę. Jeśli jesteśmy dokładni i sumienni w tym, co robimy, to powinniśmy skonsultować naszą wizję z konstruktorem. Tylko taka osoba jest w stanie określić w pełni czy przeprowadzone przez nas zmiany nie wpłyną na wytrzymałość stropu. W przypadku stropów drewnianych zaleca się ich odpowiednie wzmocnienie, ponieważ bardzo źle znoszą one jakiekolwiek zmiany. Jeśli posiadamy strop wykonany z żelbetonu lub ceramiki, to dodatkowe wzmacnianie nie jest potrzebne.

Poprawiamy aspekty techniczne

W następnym etapie pracy musimy przeprowadzić uszczelnianie dachu. Oczywiście przed wykonaniem takiego zadania warto zwrócić uwagę, na jego stan techniczny. Jeśli jest on bardzo zniszczony, całość może wymagać wymiany, ponieważ odnowienie nie da odpowiedniego efektu. Izolacja przeciwwilgociowa to podstawa, ponieważ tylko w takich warunkach można przeprowadzić prace mające na celu ocieplenie dachu, jak i całego pomieszczenia. Dobrze w tym celu wykorzystać płyty z wełny mineralnej, ponieważ tego typu materiał dobrze utrzymuje ciepło. Oczywiście warunki wymagają również wykonania wentylacji oraz wyrównania stropu, jeśli zachodzi taka potrzeba. Potem wystarczy położyć podłoże, a następnie wykonać poszczególne prace wykończeniowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij