Trudno wyobrazić sobie nie wykorzystanie budynku w domu jednorodzinnym, wszak mieszkalne poddasze obecnie jest bardzo modne, ale i funkcjonalne. Jednak oczywiście wymaga też ocieplenia. I tutaj może pojawić się dylemat, czy postawić na sprawdzoną już wełnę, czy możecie wykonać ocieplenie poddasz pianką? Postanowiliśmy to sprawdzić i oto, co ustaliliśmy.
Ocieplenie poddasza wełną – co trzeba wiedzieć?
Brak odpowiedniej termoizolacyjności może powodować naprawdę duże straty finansowe, które spowodowane są ucieczką ciepła. Niestety nie decydując się na docieplenie poddasza trzeba też liczyć się z faktem, że na ścianie może pojawić się zarówno pleśń, jak i grzyb, a przecież tego chcemy uniknąć. Zatem to oczywiste, że ocieplenie jest konieczne, ale czym? Pierwsze, co nam się kojarzy, to ocieplenie poddasza wełną mineralną. Trudno zresztą się temu dziwić, wszak wełna zapewnia naprawdę doskonałą izolację ciepła. Tutaj musimy podjąć decyzję, czy decydujemy się na wełnę mineralną, czy też szklaną. Obie są nienasiąkliwe, ale znaczenie ma współczynnik przewodzenia ciepła, otóż wełna szklana wyróżnia się niższym współczynnikiem, zatem jest też skuteczniejszym materiałem izolacyjnym.
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową
Stosunkowo nową metodą jest ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Obecnie można rzec, że ten materiał szturmem zdobywa swoich zwolenników. Tutaj mamy do wyboru piankę zamkniętokomórkową, o współczynniku x=0,021-0,024 W/(mK) i otwartokomórkową, której x wynosi 0,036-0,040 W/(mK). Warto oczywiście zwrócić uwagę, że pianka poliuretanowa jest elastyczna, dzięki temu dotrze w każde nawet trudno dostępne miejsce. Pianka otwartokomórkowa jest bardziej nasiąkliwa, dlatego właśnie tę stosuje się do ocieplenia poddasza. Jednocześnie zapewnia świetną izolację.
Czy możemy wskazać zwycięzcę?
Niewątpliwie oba materiały są doskonałym wyborem, kiedy decydujemy się na ocieplenie poddasza. Wełna mineralna do tej pory cieszyła się największą popularnością, ale obecnie trendy zaczynają się zmieniać. Biorąc pod uwagę jakość ocieplenia poddasza to tak naprawdę trudno byłoby wskazać zwycięzcę. Wszak zarówno pianka, jak i wełna zapewniają świetna izolację cieplną i jednocześnie zapewniają ucieczką ciepła, choć pianka dociera nawet w trudno dostępne miejsca. Warto także zwrócić uwagę na montaż. Otóż piankę montuje się poprzez natrysk, sama praca jest bardzo szybka i jednocześnie niezwykle precyzyjna. Z kolei montaż wełny mineralnej jest znacznie trudniejszy i jednocześnie czasochłonny i wymaga wykonania paroizolacji. Otóż na krokwi należy zamontować wieszaki do montażu profili. Muszą być one wysunięte na odpowiednią długość. Zawsze pierwszą warstwę należy umieścić między krokwiami i montować ją od dołu. Płyty muszą ściśle przylegać, a to dlatego, aby nie doszło do pojawienia się mostków termicznych. Warto oczywiście jeszcze wspomnieć o kosztach. A mianowicie pianka poliuretanowa jest droższa niż wełna mineralna. Ale cena nie powinna być tylko kryterium wyboru.
O bezpieczeństwie słów kilka
Jak wiadomo bezpieczeństwo rzecz najważniejsza. Zatem koniecznie porównamy dla was oba te materiały pod tym kątem. Otóż wełna mineralna wykazuje większą odporność ogniową niż pianka poliuretanowa, ale z kolei pianka jest antyalergiczna. Niestety o wełnie, czy to szklanej, czy mineralnej można usłyszeć, że jest rakotwórcza, choć producenci zaprzeczają temu, to wiadomo na pewno, że może powodować uczulenia i nie jest bardzo polecana dla osób cierpiących na ostrą formę astmy.
Docieplenie poddaszy – jaki materiał wybrać?
Decydując się na docieplenie poddasza również możemy stanąć przed dylematem, czy wybrać piankę, czy wełnę. Tutaj także możemy mieć duży dylemat. Otóż pianka jest zdecydowanie lżejsza niż wełna mineralna, zatem jeżeli wasz dom należy do starszych i krokwie są już w niebyt dobrym stanie, to oczywiście jedynym słusznym wyborem jest pianka poliuretanowa. Natomiast wełna mineralna jest grubsza, przez to i cięższa. Zapewnia jednak zdecydowanie lepszą ochronę przed hałasem.
Wybrać ocieplenie poddasza pianką, czy wełną? Oto jest pytanie i to dodatkowo bardzo trudne pytanie. Mamy dla was najlepszą radę i sami zdecydujcie, na jakich parametrach wam najbardziej zależy. Jedno, co jest pewne to fakt, że oba te materiały są wysokiej jakości.