Piwnica i poddasze -- zaaranżuj je z pomysłem

Piwnica i poddasze — zaaranżuj je z pomysłem

Strych i piwnica to nieco niedoceniane miejsca w domu. Na strych najczęściej trafia wszystko to, co w zasadzie jest niepotrzebne, ale może kiedyś się przyda. W piwnicy mamy nie mniejszy bałagan, wychodząc z niesłusznego założenia, że niektórych pomieszczeń nie warto sprzątać.

Nie chomikuj – naucz się wyrzucać

Jeśli chcesz w praktyczny sposób wykorzystać najwyższą i najniższą przestrzeń w domu, pozbądź się nawyku zbierani wszelakich „przydasi”. Większość nie przyda się nigdy. Prawdopodobnie z czasem zapomnisz o ich istnieniu i gdy będziesz czegoś potrzebować, po prostu pójdziesz do sklepu. Na strychach i w piwnicach leżą na ogół stare sprzęty „bo jeszcze działa, to na wszelki wypadek nie wyrzucajmy”, ubrania, które nie mieszczą się w szafie a „i tak w nich nie chodzę, to niech idą na strych”, zabawki, z których dziecko wyrosło, a które „może przydadzą się innym dzieciom, jeśli takowe się jeszcze pojawią”, stare meble „bo można w nich coś schować”, i cała masa bliżej nieokreślonych gratów. Nie zbieraj – wyrzucaj. Piwnicę i strych możesz zagospodarować zupełnie inaczej.

Piwnica – znajdź dla niej dobre przeznaczenie

Piwnica to niekoniecznie miejsce na rower, zapasowe opony i półkę na przetwory. Wersja „wszytko w jednym” sprawia, że tak naprawdę w piwnicy nie ma na nic miejsca. Zastanów się, czym ma być twoja piwnica. Spiżarnią, suszarnią, czy może zapleczem dla garażu. Możesz też urządzić w niej domową siłownię, mini kino lub warsztat majsterkowicza. W każdym przypadku musisz zacząć od opróżnienia piwnicy ze wszystkiego, co się w niej znajduje. Sprzątanie w Warszawie na ogół polega na zamówieniu kontenera, do którego wyrzucimy wszystkie niepotrzebne rzeczy. W niektórych miastach trzeba się dostosować do planu wywożenia tzw. gabarytów.

Oczyszczoną piwnicę dobrze jest odnowić – wygładzić i pomalować ściany, zadbać o drożne przewody wentylacyjne, sprawną instalację elektryczną, a jeśli przeznaczenie piwnicy tego wymaga – także hydrauliczną. Kolejnym krokiem jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie. Piwnica to takie samo pomieszczenie w domu, jak każde inne i warto zadbać, by było urządzone z równie dużym pietyzmem.

Poddasze – sypialnia, pracownia, loft

Najwyższa kondygnacja domu nie musi być miejscem, gdzie wynosimy wszystko, co niepotrzebne. Oczywiście, jeśli chcemy, możemy zrobić tam zapasową garderobę. Ale czy nie ciekawiej będzie urządzić na strychu sypialnię z oknem wycelowanym prosto w niebo? Takie rozwiązanie ma dwie Tematyka artykułu: Sprzątaniezalety – po pierwsze zyskujemy przytulne miejsce do spania z niebanalnym widokiem (któż nie lubi patrzeć na spadające gwiazdy?), po drugie – pokój, który do tej pory służył nam za sypialnię, możemy wykorzystać w inny, ciekawszy sposób. Na strychu można urządzić też cichy kącik do pracy, przestronny pokój gościnny typu loft, albo po prostu takie pomieszczenie, jakiego akurat potrzebujemy.

Poszczególne etapy remontu są podobne jak przy urządzaniu piwnicy. Na początek musimy posprzątać. Na stronie www.pomocedomowe.pl na pewno znajdziemy osobę lub osoby, które zechcą nam w tym odpłatnie pomóc. Kolejne etapy zależą od przeznaczenia strychu, jednak zazwyczaj pierwszym krokiem jest wstawienie nowych okien. Później kładziemy niezbędne instalacje i podłogi, malujemy ściany, meblujemy. Przy odrobinie wysiłku uda nam się zamienić ciemny i ponury strych w jasne i przyjazne miejsce do pracy lub odpoczynku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij