Zagospodarowanie poddasza to najlepszy sposób na znaczące zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Inwestycja ta wiąże się z pewnymi wydatkami, pozwala jednak na całkowite wykorzystanie potencjału budynku. To, na jakie wydatki trzeba się przygotować i co wchodzi w zakres prac, da się oszacować jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy. Sprawdź, ile kosztuje adaptacja poddasza i na co należy się przygotować.
Od czego zacząć adaptację poddasza?
Pierwszy krok poprzedzający jakiekolwiek prace związane z adaptacją poddasza to zgłoszenie tego faktu w odpowiednim urzędzie. O chęci zmiany sposobu użytkowania lokalu należy powiadomić starostwo powiatowe, gdyż adaptacja poddasza bez pozwolenia to kary rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Kolejny krok to udanie się do profesjonalnego architekta, który tworzy indywidualny projekt adaptacji poddasza wraz ze wstępną wyceną. Uwzględnia on planowany zakres prac i wydatków związanych z przystosowaniem przestrzeni nieużytkowej do części mieszkalnej budynku. To ile kosztuje adaptacja poddasza, zależy przede wszystkim od powierzchni i specyficznych cech danego domu.
Ile kosztuje adaptacja poddasza?
Trudno jednoznacznie określić jakie wydatki przyniesie adaptacja poddasza. Cena uzależniona jest od zakresu prac budowlanych oraz oceny stanu poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje:
Strop – adaptacja poddasza na przestrzeń użytkową wiąże się z dodatkowym obciążeniem stropu, dlatego należy sprawdzić jego rodzaj, wytrzymałość i stan w danym momencie. W razie potrzeby, do kosztów adaptacji należy doliczyć dodatkowe wzmocnienia lub wymianę belek stropowych.
Ścianka kolankowa – niektóre poddasza mogą okazać się zbyt niskie do zaadaptowania ich na cele użytkowe. Wówczas istnieje możliwość podniesienia ścianki kolankowej, co ze względu na konieczność zdjęcia dachu i zamontowania nowego wiąże się ze sporym dodatkowym wydatkiem.
Dach – następstwem wzmocnienia stropu jest ocieplenie dachu. Na początek należy sprawdzić szczelność i jakość pokrycia oraz obróbek, a następnie przystąpić do całego procesu, będącego ważnym elementem adaptacji poddasza. Cena ocieplenia uzależniona jest od powierzchni dachu oraz wybranego materiału.
Instalacja – ważnym elementem, wpływającym na to, ile kosztuje adaptacja poddasza, jest doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. Należy podliczyć wydatki na materiały takie jak gniazdka czy rury oraz doliczyć koszt wykonania pracy przez fachowców.
Adaptacja poddasza – cena okien
Wstawienie lub wymiana okien dachowych to wyjątkowo ważny element adaptacji poddasza. To one decydują bowiem o funkcjonalności pomieszczenia, odpowiedniej wentylacji, komforcie cieplnym oraz dostępie do światła dziennego. Najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest wstawienie wysokiej jakości okien dachowych do wykonanej na nowo wnęki okiennej. Okna dachowe Dakea mają doskonałe parametry techniczne przy zachowaniu wyjątkowo korzystnej ceny. Przystosowane są do każdego poddasza i rodzaju pomieszczenia. Charakteryzują się niską wartością przenikania ciepła, dzięki czemu zapewniają komfortową temperaturę zarówno latem, jak i podczas mroźnej zimy. Wykonane są z drewna lub spolimeryzowanego chlorku winylu PCV i występują w kilku wariantach, różniących się od siebie dodatkowymi funkcjami i właściwościami. Jeśli chcesz sprawdzić, ile kosztuje adaptacja poddasza uwzględniająca okna dachowe, skorzystaj z konfiguratora okien dachowych w celu dobrania odpowiedniego okna do Twoich potrzeb (konfigurator dostępny jest na stronie producenta), następnie sprawdź wpis na blogu:
https://dakea.pl/artykuly/co-wplywa-na-koszty-adaptacji-poddasza/
W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji, okna dachowe Dakea warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak rolety solarne, moskitiery lub markizy. Pozwolą one kontrolować ilość światła, wpadającego do pomieszczeń i zapewnią maksymalny komfort.
undefined