Uszkodzona membrana dachowa

Czasem zdarza się tak, że prace związane z wykończeniem dachu nie zostają sfinalizowane w pełni. Jeśli przychodzi szybka zima to mamy bardzo duży problem, ponieważ silne podmuchy wiatru, ujemna temperatura oraz wiele innych czynników mogą doprowadzić do tego, że membrana dachowa ulegnie poważnemu uszkodzeniu.

Tak w praktyce nie jest to jakiś rzadki problem, ponieważ przerwanie folii membranowej zdarza się bardzo często, zwłaszcza jeśli jest ona rozpinana na całym dachu. W takich wypadkach należy po prostu wykorzystać odpowiednią taśmę reperacyjną, która posiada samoprzylepny klej, dzięki czemu materiał naprawczy doskonale radzi sobie z takimi uszkodzeniami. Co najważniejsze tego typu działanie sprawdza się również w przypadku przedziurawienia folii i właśnie dlatego rozwiązanie to na swój sposób wydaje się bardzo uniwersalne, pod każdym względem.

Stopień uszkodzenia membrany

Oczywiście nie w każdym przypadku należy od razu zając się zdejmowaniem dachówek, aby naprawić uszkodzoną membranę. W niektórych rozwiązaniach możemy bez problemu poradzić sobie z takim kłopotem bez jakiejkolwiek ingerencji w podłoże dachowe.

W praktyce chodzi tu przede wszystkim o naprawę małych rozdarć materiału, wtedy dachówki mogą pozostać na swoim miejscu. W przypadku nieco większych problemów musimy ściągnąć wszystko i dopiero naprawić problem. Warto zauważyć, że w niektórych wypadkach ogólna folia jest zniszczona w takim stopniu, że sama taśma ochronna nic nam nie da. W takich wypadkach musimy postawić na specjalne łatki, wykonane z dociętych kawałków samej membrany i odpowiednio je wsunąć w uszkodzone miejsca folii. To najlepszy sposób na samo naprawę dachu nie ma lepszego rozwiązania w tym aspekcie.

Membrana zabezpiecza dach

Należy zawsze mieć na uwadze fakt, że ogólna folia membranowa ma za zadanie zabezpieczyć całe poszycie dachowe wraz z dachówkami, czy też innym równie ważnym materiałem znajdującym się jako podłoże. W praktyce szczelność membrany sprawia, że siła wiatru, deszczu oraz inne warunki atmosferyczne w żaden sposób nie wpływają na ogólną strukturę dachu.

Jest to bardzo ważna zaleta, zwłaszcza z konstrukcyjnego punktu widzenia, ponieważ taki dach, jest już na tyle solidny, że może spełniać w pełni swoje funkcje ochronne. Dobrze zabezpieczona więźba dachowa, chroni przede wszystkim poddasze, jak i całym dom przed zalanie. Dobrze osłonięty okap dachowy jest całkowicie odporny na zacieki, które w przypadku złego zabezpieczenia pojawiają się na krokwiach, mocno naruszając wytrzymałość całej konstrukcji.

Zły rozkład naprężenia folii

Tak naprawdę to uszkodzenie folii statystycznie następuje, wtedy gdy, bardzo mocno naprężona zostaje membrana. W wielu przypadkach może to być spowodowane błędem dekarza, który przypadkiem upuści coś ciężkiego na zabezpieczenie dachowe i folia zwyczajnie rozerwie się i to będzie widać. W takich wypadkach trzeba po prostu automatycznie naprawić wszystkie szkody. Najważniejsze to pozbyć się problemu od razu i nie czekać na nic, ponieważ brak naprawy spowoduje poważne zagrożenie dla stabilności całego dachu.

Nawet mikrouszkodzenia niewidoczne gołym okiem są poważnym zagrożeniem dla folii dachowej, dlatego nie wolno nam o tym zapomnieć, zawsze starajmy się unikać naprężeń, po to, aby folia spełniła swoje zadanie, we właściwy sposób. Przede wszystkim nie wolno zapominać o jakości folii. Zły materiał niespełniający określonych wymagań technicznych jest bardzo poważnym zagrożeniem, nawet dla solidnego dachu. Nie wolno nam o tym zapominać i dlatego warto zwracać uwagę na materiał, który wykorzystujemy do takich trudnych zadań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij