Budowa domu marzeń a zakup działki budowlanej

Budowa domu marzeń a zakup działki budowlanej

Wielu Polaków marzy o własnym domu z ogrodem, z odpowiednią przestrzenią do spędzania wspólnego czasu z najbliższymi i położonym w przyjaznej i atrakcyjnej okolicy. Zanim jednak nastąpi przejście od marzeń do realizacji, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak lokalizacja, ukształtowanie terenu, powierzchnia działki oraz sąsiedztwo. Sprawdź, jakie warunki powinna spełniać idealna działka budowlana.

Pierwszym etapem budowy domu jest zakup działki budowlanej, której powierzchnia będzie odpowiadać oczekiwaniom inwestorów. Warto przemyśleć, jakie są potrzeby wszystkich domowników, i zdecydować, czy lepiej sprawdzi się większy dom piętrowy, czy też funkcjonalny dom parterowy.

Liczba domowników oraz budżet, którym dysponujesz, stanowi ważne kryterium. Pamiętaj, że domy o prostej i zwartej konstrukcji oraz dwupołaciowym dachu zwykle są tańsze niż domy o bardziej rozbudowanej bryle i dachu złożonym z kilkunastu połaci. Dodatkowo możesz zdecydować się na indywidualny projekt domu od architekta bądź wybrać jeden z modeli dostępnych w biurze projektowym Dobre Domy.

Działka budowlana uzbrojona bądź działka z możliwością uzbrojenia

Działka uzbrojona to teren, na którym już wcześniej zostały fizycznie wykonane przyłącza prądu, wody, kanalizacji i gazu oraz jest udostępniony dojazd z drogi publicznej. Na takiej działce szybko można rozpocząć budowę, dlatego jeśli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty, zdecyduj się właśnie na zakup działki uzbrojonej.

Drugą nadal korzystną opcją jest zakup działki budowlanej z możliwością uzbrojenia. Na takiej działce nie ma fizycznie wykonanych przyłączy, jednak istnieje możliwość doprowadzenia mediów. W takim przypadku trzeba udać się do urzędu gminy, do której należy grunt, aby uzyskać informacje:

  • jak musi wyglądać sposób rozbudowania sieci,
  • jakie są parametry techniczne rur i przewodów,
  • czy są jakieś przeciwwskazania dotyczące przyłączenia mediów.

Następnie trzeba zadbać o uzyskanie pozwoleń od sieci elektrycznej, gazowej oraz wodno-kanalizacyjnej. Informacje o technicznych warunkach przyłączenia do sieci nie są wydawane bezterminowo – w przypadku sieci energetycznych i wodno-kanalizacyjnych obowiązują przez dwa lata, a sieci gazowej – rok.

Praktyczna lokalizacja działki budowlanej i rozbudowana infrastruktura

Kiedy zdecydujesz się na zakup konkretnej działki budowlanej, musisz mieć świadomość, że prawdopodobnie dużą część swojego życia spędzisz właśnie w tej lokalizacji. Warto więc upewnić się, czy jest to miejsce, które Ci naprawdę odpowiada.

  • Zwróć uwagę na infrastrukturę drogową, tak aby móc swobodnie poruszać się po okolicy samochodem bez narażania pojazdu na usterki związane np. z niegruntowaną i wyboistą drogą.
  • Sprawdź, czy w okolicy znajdują się sklepy, w których możesz kupić podstawowe produkty, czy też będzie konieczne pokonywanie dłużej trasy do innej dzielnicy czy miasta.
  • Z pewnością nie wszyscy domownicy mogą poruszać się samochodem, dlatego rozbudowany system transportu miejskiego również ma duże znaczenie.

Dodatkowo upewnij się, że w okolicy nie znajdują się fabryki bądź inne obiekty, które mogłyby mieć wpływ na komfort mieszkania w danym miejscu.

Ukształtowanie terenu oraz nasłonecznienie działki budowlanej

Czynnikiem, który ma wpływ na późniejsze rozwiązania architektoniczne podczas budowy domu, jest ukształtowanie terenu. Niekiedy trzeba go wyrównać, czyli dokonać tzw. niwelacji terenu pozwalającej na równomierne usadowienie budynku. Zdarza się także, że aby rozwiązać problem odpływu wód opadowych z działki, teren należy podnieść, co wymaga zgody ze strony miasta lub gminy. Ponadto budowa domu, garażu czy składziku nie może odbywać się przy granicy z działką sąsiada i musi zachowywać wymagane prawem odległości zabudowy od granic – powinna wynosić co najmniej 4 metry.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie działki, zwróć również uwagę, czy znajduje się ona na wzniesieniu oraz jakie jest jej położenie względem stron świata.

  • Najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy teren działki będzie położony od strony południowej lub południowo-zachodniej, ponieważ dzięki lepszemu nasłonecznieniu będziesz w stanie zaoszczędzić nawet do 10% energii.
  • Zwróć też uwagę, z której strony znajduje się droga dojazdowa do posesji, gdyż wpływa to na rozplanowanie pomieszczeń w domu. Od strony północnej do pomieszczeń zwykle dociera mniej słońca, przez co są one chłodniejsze, dlatego najczęściej to właśnie po tej stronie będzie ulokowana kuchnia, garaż czy łazienka. Sypialnie zwykle umieszcza się od strony wschodniej, a salon od strony południowej – najlepiej z wyjściem na ogród.

Zakup działki budowlanej – powierzchnia oraz kształt działki

Działka o nietypowym kształcie będzie wymagać indywidualnego projektu od architekta, co może zwiększyć koszt budowy. Dodatkowo, aby poznać pełną możliwość zabudowy terenu, należy sprawdzić, jaką powierzchnię masz do dyspozycji po odjęciu niezbędnych odległości, które należy zachować. Prawo budowlane ściśle określa odległości budynków i innych obiektów zarówno względem siebie, jak i ogrodzenia.

Co więcej gmina najczęściej określa procentowy wskaźnik powierzchni możliwej do zabudowy. A zatem im działka jest większa, tym będziesz mieć więcej swobody pod względem realizacji budowy swojego wymarzonego projektu domu. Zakłada się, że minimalna szerokość działki powinna wynosić 16 m, wtedy można będzie postawić na niej dom o szerokości 8 m. Powierzchnia działki pozwoli Ci zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy, czy parterowy.

Decyzja o budowie domu to dopiero początek wielu kolejnych spraw do rozwiązania, które napotkasz na swojej drodze. Warto zwrócić uwagę na wspomniane aspekty dotyczące działki budowlanej, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na projekt domu oraz cały proces jego powstawania. Zakup konkretnej działki budowlanej powinien być rozsądny i świadomy, gdyż nie jest to decyzja, którą później można będzie łatwo zmienić. W poszukiwaniu inspiracji oraz informacji o budowie domu zajrzyj do Poradnika Dobre Domy

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij