Karaczany i karaluchy – czy mogą pojawić się w twoim mieszkaniu i jak je wytępić

Karaczany i karaluchy – czy mogą pojawić się w twoim mieszkaniu i jak je wytępić?

Wiele osób sądzi, że dbanie o czystość uchroni je przed bliższym kontaktem z insektami. Rzeczywiście karaluchy i karaczany chętniej wybierają na miejsca czasowego pobytu mieszkania i lokale, które są trochę zapuszczone. Jednak nie jest to regułą. Gdy populacja karaczanów wyraźnie wzrasta wysyłają one swojego szpiega, aby znalazł im dobrą kolejną lokalizację. Nie zawsze jest to miejsce, w którym rzadko się sprząta, a karaluchy do wysprzątanych mieszkań mogą dostać się kanałem wentylacyjnym, po elewacji budynku, dzięki wykształconym, chwytnym przylgom i pazurkom, nieszczelnymi drzwiami czy pionami rur kanalizacyjnych.

Musisz wiedzieć, że…karaczany są w zasadzie wszystkożerne

Karaczany i karaluchy zjedzą wszystko co będą miały pod ręką, a jeśli będą naprawdę wybredne, to bez jedzenia wytrzymają nawet 30 dni, bez wody krócej, bo tylko 7 dni. Zatem jeśli jakimś cudem odetniesz je od jakiegokolwiek źródła pożywienia to być może przeniosą się do sąsiada. Jednak karaczany mogą żywić się nawet larwami i martwymi szczątkami innych owadów, czy nawet odchodami. W związku z tym przenoszą wiele bakterii, wirusy, a także pasożyty, np. glisty. Stąd uważane są za jedne z gorszych szkodników.

Gdzie mieszkają karaczany?

Karaczany lubią ciepło wybierają więc miejsca dobrze ogrzane centralnym ogrzewaniem. Karaczany rzadko opuszczają swoje kryjówki, znajdujące się blisko źródła wody w kuchni lub łazience. Najczęściej robią to samce, które wabią samice własnymi odchodami. Karaczany wychodzą ze swoich kryjówek także w poszukiwaniu pożywienia i wody. Mogą bytować pod lodówką, boazerią, zlewozmywakiem, czy zmywarką, a także za listwami podłogowymi. Wiedza na temat ich trybu życia pozwala skuteczniej z nimi walczyć.

Jak wypłoszyć karaczany naturalnymi sposobami?

Są pewne sposoby na wypłoszenie karaluchów i karaczanów z mieszkania. Mogą to spowodować pewne zapachy, na które mają one awersję. Należą do nich: amoniak, kocimiętka, a także mieszanka cukru i proszku do pieczenia. Jednak nie koniecznie zadziałają na wszystkie osobniki. Poza tym nawet jeśli wyniosą się z mieszkania, to pewnie przeniosą się do któregoś z sąsiadów i problem pozostanie nie rozwiązany. Humanitarne traktowanie szkodników, które nie przynoszą żadnych korzyści raczej mija się z celem, zwłaszcza, że mogą one przenosić groźne choroby, a najbardziej podatne w pierwszej kolejności są dzieci, u których bardzo prawdopodobne, że wystąpi alergia skórna.

Skuteczne pozbycie się karaczanów dzięki dezynsekcji

Aby wytępić populację karaluchów lub karaczanów, które zalęgły się w domu, warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się profesjonalnym zwalczaniem szkodników, takiej jak Stander. Jej pracownicy wykorzystują tylko najlepszej jakości środki biobójcze, które jednocześnie nie są szkodliwe dla ludzi, również dzieci i osób cierpiących na alergie. Takie środki są rozprowadzane przez wykwalifikowaną ekipę wszędzie tam gdzie karaczany mogą bytować. Karaluchy i karaczany po kilku godzinach od zjedzenia żelu kończą swój żywot. Należy pamiętać, że żel nie działa na kokony karaluchów i karaczanów. Dopiero kiedy wyjdą z nich młode karaczany i zjedzą żel podzielą los dorosłych osobników. Jeśli żel nie zostanie wytarty to może działać nawet przez 12 miesięcy, co pozwoli skutecznie pozbyć się problemu. Dodatkowo pracownicy Stander zabezpieczą kratki kanalizacyjne, dzięki czemu karaczany będą miały utrudnione zadanie, by ponownie się zadomowić po pewnym czasie.

Zakup żelów biobójczych na rynku nie zagwarantuje takiego efektu, jak w przypadku profesjonalnej usługi dezynsekcyjnej. Dlatego, by mieć problem z głowy, warto się na nie zdecydować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij