Nowoczesny kocioł, który został zamontowany po wymianie kopciucha

Ogrzewanie w starym budynku – czym zastąpić „kopciucha”?

Ogrzewanie w starym budynku, takim jak np. kamienica może być wyzwaniem ze względu na wiek i charakterystykę obiektu. Zwykle budynki te nie mają odpowiedniej izolacji termicznej, posiadają nieszczelne okna i dodatkowo wysokie stropy mieszkań powodują, że niełatwo jest ogrzać taką powierzchnię i wybrać odpowiednie źródło ciepła. Mieszkańcy borykają się nie tylko z wysokimi rachunkami, ale również utrzymują niskie temperatury w swoich mieszkaniach. Podobny problem dotyczy starych przedwojennych budynków – z dużymi stratami ciepła, w których działają stare, nieefektywne urządzania grzewcze, potocznie zwane „kopciuchami”, czyli pozaklasowe kotły, niespełniające nawet podstawowych norm emisji.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie pierwsze kroki należy wykonać, modernizując źródło ciepła w kamienicy,
  • jak zaplanować pracę nad modernizacją w kamienicy,
  • jak zabrać się do modernizacji w starym domu.

Wymiana kopciuchów to teraz nie tylko obowiązek, ale również element zachowania atrakcyjności kamienic i starych budynków dla przyszłych pokoleń. Jeśli marzy Ci się bardziej zautomatyzowane ogrzewanie, a do tego czysta okolica bez pyłu i dymu, warto pomyśleć o modernizacji ogrzewania. W tym artykule dowiesz się, jak sprawnie przeprowadzić modernizację ogrzewania w starych budynkach.

Ogrzewanie gazowe w kamienicy – pierwsze kroki do modernizacji

Pierwszy krok do wymiany ogrzewania to sprawdzenie czy budynek nie posiada statusu budynku zabytkowego lub historycznego. Jeśli tak, należy uzyskać zgodę na przeprowadzenie robót budowlanych (np. na docieplenie budynku czy modernizację ogrzewania) wydane przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obowiązek dotyczy zarówno odbudowy, przebudowy, rozbudowy, jak i remontu takiego obiektu.

Inna kwestia dotyczy zmiany systemu grzewczego np. w mieszkaniu w kamienicy. Instalacja grzewcza jest objęta tzw. współwłasnością przymusową. Składnikiem tej współwłasności są zarówno elementy instalacji, które znajdują się poza poszczególnymi lokalami, jak i znajdujące się w wyodrębnionych lokalach. Montaż instalacji wymagający ingerencji we współwłasność przymusową wymaga uzyskania zgody wspólnoty, instalacja wewnątrz lokalu nie wymaga takiej zgody. Jednak trudno wykonać działającą instalację bez konieczności ingerencji w części wspólne budynku.

Kolejny krok to określenie zapotrzebowania na moc grzewczą, aby dobrać odpowiednie urządzenie, np. kocioł gazowy kondensacyjny. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej dokumentacji lub projektu, warto zamówić wykonanie audytu energetycznego budynku. Analiza to pomoże wskazać, które działania modernizacyjne – z punktu widzenia nakładów inwestycyjnych – przyniosą najwyższe korzyści. Może obejmować np. wskazanie przegród, które wymagają docieplenia, określenie właściwej grubości izolacji cieplnej czy określenie stanu i sprawności izolacji centralnego ogrzewania.

Jakie ogrzewanie w kamienicy wybrać? Plan pracy modernizacji w kamienicy

Jeśli budynek nie jest podłączony do miejskiego ogrzewania, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, takie jak np. gazowy system ogrzewania. System ten w pierwszej kolejności wymaga dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności i uzyskania pozwolenia na budowę. Jakie formalności są wymagane?

  • projekt instalacji gazowej i instalacji ogrzewania wykonany przez uprawnionego projektanta,
  • opinia kominiarska,
  • pozwolenie wspólnoty mieszkaniowej,
  • jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem komunalnym – pozwolenie inspektora z zarządu komunalnego.

Trudności techniczne, które mogą pojawić się w starych kamienicach to brak wolnych przewodów wentylacyjnych, w których możliwe będzie zamontowanie wkładu powietrzno-spalinowego, wymaganego przez kotły kondensacyjne. Dodatkowo wymagania wentylacji, jakie należy spełnić, to indywidualna wentylacja pomieszczenia, w której zlokalizowany będzie kocioł.

Wymiana kopciuchów i innych źródeł ogrzewania często wiąże się też z wymianą grzejników. Możliwe jest również zasilanie systemów płaszczyznowych, np. ściennych lub sufitowych bądź podłogowych. Jednak nie zawsze jest możliwość wykonania takiej instalacji w starym budownictwie. Po wykonaniu instalacji grzewczej konieczne jest przejście odbioru szczelności instalacji gazowej.

Lista koniecznych prac w starych kamienicach o wieloletnich zaniedbaniach remontowych bywa czasem bardzo długa. Jednak priorytetem zawsze powinny być prace, które zatrzymują przenikania do budynku niszczącej wilgoci i te, które prowadzą do osuszenia przegród. Dodatkowo ważna jest z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowników naprawa lub wymiana instalacji elektrycznej. Po zamknięciu kwestii eliminacji wilgoci i wymiany instalacji, powinno się rozpocząć ocieplenie budynku.  Po obliczeniu nowego, obniżonego zapotrzebowania na energię użytkową można przystąpić do doboru mocy nowego urządzenia grzewczego.

Modernizacja ogrzewania w starym domu

Modernizacja ogrzewania w starym domu powinna być również poprzedzona częściową lub kompleksową termomodernizacją budynku. Następnie można dokonać doboru i zakupu nowego urządzenia grzewczego. Nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy jak np. ecoTEC plus marki Vaillant dzięki swojej wysokiej sprawności, kompaktowej budowie i nowoczesnej automatyce sprawdzi się jako urządzenie grzewcze dostosowane do potrzeb każdego użytkownika.

Kocioł gazowy zwykle wykorzystuje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej (przy okazji modernizacji ogrzewania warto zastąpić nim służące do tego podgrzewacze elektryczne, ponieważ podgrzewanie wody gazem jest tańsze niż prądem). Kotły gazowe występują w wersji jednofunkcyjne, dwufunkcyjnej i kompaktowej. Kocioł jednofunkcyjny nie ma podgrzewacza wody użytkowej, ale można go do niego podłączyć. Dwufunkcyjny ma wbudowany przepływowy podgrzewacz wody – bez magazynowania w zbiorniku, natomiast wersja kompaktowa to kocioł wyposażony dodatkowo w zbiornik do magazynowania zapasu podgrzewanej wody.

Modernizacja ogrzewania w starym domu to nie tylko oszczędność w wydatkach – czyste powietrze w okolicy po modernizacji będzie dodatkowym wspaniałym „efektem ubocznym”. Należy jednak pamiętać, że wymiana ogrzewania w starym budynku wymaga dokładnego przygotowania i wyboru odpowiedniego wykonawcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę Vaillant i skorzystaj z fachowej wiedzy specjalistów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij