Niezniszczalna podłoga – sprawdzone pomysły

Lśniąca i czysta podłoga to wizytówka każdego szanującego się domu. Sprawia, że cała aranżacja wnętrza wygląda na piękną i zadbaną. Blask i funkcjonalność podłogi to coś, czym można się pochwalić tylko wtedy, jeżeli się o nią odpowiednio dba, i przede wszystkim, dobierze się ją odpowiednio do funkcji, które ma spełniać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sagar

Tak na przykład, drewniane panele nie nadają się do kuchni, gdzie panuje stale wilgoć, bo szybko puchną i niszczą się. Wykładzina za to jest tak wielofunkcyjna, nadaje się praktycznie na każdą powierzchnię.

Możemy zdecydować się też na podłogi wyłożone kafelkami czy kamieniem. Możliwości jest wiele. Pozostaje tylko pytanie, jak dbać o podłogę, by długo nam służyła?

Czy podłoga jest niezniszczalna?

Wybierając podłogę do domu, kierujemy się innymi czynnikami niż wybierając ją do biura. Jednak w dużym uproszczeniu podzielić można podłogi na te, które wymagają bardzo rzadkiej wymiany oraz te, które po kilku latach trzeba będzie zmienić.

I tak, podłoga kafelkowa posłuży zapewne aż do najbliższego generalnego remontu. Dobry glazurnik położy porządnie płytki i nie będą się one uszkadzać.

Ich wymiana to zazwyczaj wyłącznie chęć zmiany estetyki wnętrza. Inaczej , kiedy zdecydujemy się na wykładzinę. Ta podlega procesom naturalnego zużycia, i logicznym jest, że po kilku latach będzie wymagała wymiany.

Skupmy się na niej, bo właśnie to ciekawy przypadek podłogi, w którym możemy manipulować okresem jej przydatności. Jeżeli nie będziemy o nią dbać – szybko się zniszczy. Jeżeli zadbamy odpowiednio – posłuży przez lata.

O wykładzinie słów klika

Współcześnie mamy całe mnóstwo wykładzin, o różnych wzorach, kolorach i aranżacjach. Mają one różne możliwości, które zdecydowanie ułatwiają życie.

Mają dużą trwałość, a także często są antypoślizgowe, co sprawia, że nawet na mokrej powierzchni nikt nie zdoła się poślizgnąć i zrobić sobie krzywdy.

Jest to idealne rozwiązanie na przykład do kuchni, gdzie wilgoć, mimo że osiada na wykładzinie, nie staje się zagrożeniem, i można spokojnie chodzić po jej powierzchni.

Wykładziny obiektowe są doskonałym rozwiązaniem dla firm, których obiekty potrzebują odpowiedniej podłogi, pasującej zarówno do wnętrza i wystroju, jak i będąca praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem na co dzień.

Wykładziny obiektowe nie tylko mają różnoraką specyfikę, ale i bardzo przystępną cenę, co sprawia, że coraz więcej firm i budowli aranżując wnętrze, decyduje się na tego typu rozwiązanie.

Wykładziny sportowe są również z powodzeniem stosowane i kładzione na obiektach sportowych, w salach gimnastycznych czy na siłowniach, ponieważ ich odpowiednia specyfika i łatwość w utrzymaniu czystości sprawiają, że wykładziny obiektowe są coraz bardziej popularne i uważane. Uprawianie sportu na odpowiedniej wykładzinie i podłożu jest równocześnie dobre dla stawów, i bardzo wygodne.

Sposoby na niezniszczalność wykładziny

1 natłuszczanie

Każda wykładzina pod wpływem detergentów i codziennego użytkowania traci elastyczność i blask. Warto ją natłuszczać preparatami z olejkami, które będą pielęgnować i konserwować ją. Stosujemy jena umytą i osuszoną wykładzinę, wcierając czystą szmatką.

2 podkładki filcowe

Kosztują grosze – dosłownie! A tak bardzo pomagają w dbaniu o wykładzinę. Najwięcej uszkodzeń na podłodze jest spowodowanych krzesłami i meblami. Zwłaszcza te pierwsze, są w ciągłym ruchu, dodatkowo obciążone ciężarem człowieka, powodują wygniatanie i powstawanie dziur w wykładzinie.

Inwestując w podkładki filcowe minimalizujemy ten problem. To kluczowe, zwłaszcza w firmach i powierzchniach open space, gdzie położone są wykładziny obiektowe.

3 unikaj czyszczenia chemicznego

Każdą plamę czy nawet solne zabrudzenie, staraj się w pierwszej kolejności usunąć w sposób naturalny tj. nieinwazyjnym detergentem lub roztworem wody z sodą lub octem. Dopiero jeżeli to nie poskutkuje sięgnij po silniejsze środki. Dzięki temu ograniczysz możliwość niszczenia wykładziny chemią, która niekorzystnie na nią działa.

4 unikaj czarnej gumy

Znasz tę sytuację, kiedy nagle na wykładzinie pojawiają się czarne smugi od obuwia? To zazwyczaj gumowa podeszwa je powoduje. Niestety stosowana jest nie tylko przy produkcji butów, ale także zabezpiecza się nią spody niektórych mebli czy akcesoriów dekoracyjnych.

Unikaj jej, a nie tylko oszczędzisz sobie żmudnego czyszczenia, ale też zadbasz o wykładzinę. Tutaj warto wspomnieć, że często urządzenia do ćwiczeń np. atlasy czy rowery spinningowe, zabezpieczane są właśnie taką gumą. I o ile trudno pozbyć się tych gumowych nóżek, tak można zastosować specjalne wykładziny sportowe.

Umożliwiają one stabilizację sprzętu i jednocześnie zabezpieczają bazową podłogę. Wiele firm ma je w swojej ofercie, jak choćby ta firma z Opola: http://www.sagar.com.pl/wykladziny-sportowe.html.

5 wycieraczka

To ona ma być brudna, nie Twoja podłoga. Umieść ją przed drzwiami. Zostaną na niej brud i piasek, który rysuje podłogę. Dziś na rynku dostępne są naprawdę przepiękne wycieraczki, w różnych wzorach. Może ona być ozdobą Twojej strefy wejścia do mieszkania.

6 unikaj wysokich temperatur

Nie stawiaj gorących rzeczy na wykładzinie, zwłaszcza garnków. Gorąco może powodować topienie się włókien. Podłoga straci na wyglądzie i jakości, rozciągnie się, pofałduje.

Jeżeli możesz uniknąć mocnych promieni słonecznych, też to zrób. W najbardziej gorące dni, kiedy słońce świeci wprost na podłogę, zasuń zasłony, oszczędzając jej blaknięcia i rozgrzewania.

7 profesjonalny montaż

Jeżeli nie wiesz jak położyć wykładzinę, nie zabieraj się za to. Przybijanie jej na gwoździe czy klejenie na przypadkowy klej to duży błąd amatorów.

Każda podłoga, która jest źle zamontowana, będzie się wybrzuszać, powstaną pęcherzyki powietrza, będzie zbierać wilgoć. Zostaw to profesjonaliście, który przygotuje powierzchnię pod podłogą, jak i ją samą odpowiedni położy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij