Nitownica ręczna – jak używać nitownicy?
Nitownica ręczna – niewątpliwie przydatne narzędzie podczas majsterkowania i prac budowlano-remontowych. Ale czy lepsze niż nitownica pneumatyczna lub akumulatorowa? Czym ręczna wersja tego narzędzia się wyróżnia? Jakie są jej mocne strony?
Do czego służy nitownica?
Jak wskazuje sama nazwa, nitownica przeznaczona jest do nitowania. Majsterkowiczom i innym wtajemniczonym nie trzeba chyba więcej wyjaśnień. Ci zupełnie nieobeznani w temacie powinni natomiast się dowiedzieć, że nitowanie jest techniką łączenia za pomocą nitów lub nitonakrętek płaskich elementów.
Klasycznym zastosowaniem jest łączenie w ten sposób metalowych elementów w konstrukcjach budynków czy pojazdach, takich jak wsporniki, dźwigary czy blachy. Ale nie tylko metal można łączyć za pomocą nitów. Da się je z równym powodzeniem zastosować w przypadku tworzyw sztucznych, płyt kartonowo-gipsowych czy fragmentów skór.
Czym wyróżnia się nitownica ręczna?
Nitownice mogą być ręczne, pneumatyczne lub akumulatorowe. Nitownica pneumatyczna działa dzięki sprężonemu powietrzu, akumulatorowa – na co wyraźnie nazwa wskazuje – dzięki naładowanemu akumulatorowi. A nitownica ręczna? Tutaj wystarczy użyć siły nacisku naszych rąk. Nitownice ręczne, takie jak na http://incop.pl/c23,reczne, to narzędzia nie wymagające żadnego źródła zasilania.
Zalety nitownicy ręcznej
Na pierwszy rzut oka nitownica ręczna może nie wydawać się tak dobrym rozwiązaniem, jak pneumatyczna czy akumulatorowa, bo nie można z jej pomocą uzyskać równej im siły zacisku. Używając nitownicy ręcznej szybciej się też zmęczymy, nie poleca się więc stosowania jej w pracach, które wymagają mocowania nitów bądź nitonakrętek w ilościach hurtowych.
Nie ulega jednak wątpliwości, że na pewnych polach nitownica ręczna ma przewagę nad innymi typami tego narzędzia. Chyba największą zaletą jest fakt, że, jak wspomnieliśmy, takie urządzenie nie potrzebuje żadnego zasilania. To zapewnia nam w pracy pełną swobodę, bo oznacza, że w praktyce z nitownicy ręcznej możemy skorzystać zawsze i wszędzie.
Pozwala to na pełną mobilność, pod tym względem jest to więc lepsze narzędzie niż nitownica pneumatyczna, do której potrzeba kompresora, ograniczającego swobodę ruchów podczas pracy. A swoboda jest nam potrzebna, zwłaszcza wtedy, gdy musimy nitować w miejscu, do którego dostęp jest utrudniony. W takim przypadku to właśnie ręczna wersja narzędzia może oddać nam nieocenione zasługi. Oczywiście nitownica akumulatorowa też nie krępuje naszych ruchów, jednak ręczna jest z reguły narzędziem lżejszym, co dodatkowo działa na jej korzyść.
Dodatkową przewagą, o której nie można nie wspomnieć, jest to, że w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych technicznie wersji tego narzędzia, nitownica ręczna rzadko się psuje. Jeśli tylko użytkuje się ją prawidłowo, wykazuje się dużą trwałością.
Nitownica ręczna – instrukcja obsługi
Nitowanie nitownicą ręczną przebiega nieco inaczej w zależności od tego, czy używamy do tego celu nitów czy nitonakrętek. W przypadku nitonakrętek na początek musimy wywiercić w danym materiale otwór. Następnie wkładamy trzpień w nitownicę od jej tylnej strony w ten sposób, by jego wystająca z przodu część była równej długości co nitonakrętka, którą nakładamy na ten wystający trzpień. Wreszcie zaciskamy dźwignię. Potem pozostaje już tylko wykręcić trzpień z tyłu nitownicy.
Nitując za pomocą nitów zrywalnych, również na początek musimy wykonać otwór. Następnie wkładamy do niego nit. Naciskamy nitownicą na kołnierz, najlepiej kilkukrotnie, by część nitu spęczniała, a pręcik zaklinował się w kołnierzu. Kiedy połączenie będzie odpowiednio mocne, część pręta przerwie się w miejscu przewężenia i połączenie jest gotowe.