Schody na poddasze – gdzie umieścić, jakie wybrać, na co zwracać uwagę

Schody na poddasze – gdzie umieścić, jakie wybrać, na co zwracać uwagę?

Wybór schodów to jeden w ważniejszych elementów związanych nie tylko z estetyka wnętrza, ale przede wszystkim z komfortem korzystania z domu. Decydując się na projekt domu z poddaszem czy to użytkowym, do adaptacji, w formie strychu lub schowka koniecznym będzie wybór schodów.

Jedno- czy dwubiegowe? Zabiegowe, spiralne lub modułowe? Nożycowe a może młynarskie? Każdy typ znajduje swoje zastosowanie przy innym przeznaczeniu pomieszczeń, do jakich ma prowadzić. Inaczej tez będą prezentować się we wnętrzu – dominować lub uzupełniać.

Pierwszym, decydującym czynnikiem powinien być aspekt praktyczny. O tym, czy schody będą wygodne w użytkowaniu decyduje przede wszystkim:

  • kształt (np. niezbyt popularne proste, eleganckie i wygodne zabiegowe),
  • wysokość i szerokość stopni, która określona jest w przepisach Prawa Budowlanego,
  • szerokość biegu czyli połączonych ze sobą stopni,
  • zlokalizowanie wewnątrz domu,

Mniejszy wpływ na komfort użytkowania ma materiał. Jednak nie jest on bez znaczenia. Beton, metal, drewno, lub coraz częściej spotykane szkło pozwalają na budowę schodów bezpiecznych i pięknych, ale niepozbawionych wad np. skrzypienie, czy głośne kroki na metalowej konstrukcji. 

Estetyka i styl

Projekty domów z poddaszem nie obejmują jedynie stylu nowoczesnego. Choć ten typ projektów dawno zdetronizował domy piętrowe, są one dostępne zarówno dla miłośników klasycznego budownictwa jednorodzinnego, rustykalnych wiejskich rezydencji czy właśnie nowoczesnej odsłony projektowania. Podobnie prawie wszystkie typy schodów można wykonać w stylu dostosowanym do całego domu. Nie ma, więc przeciwwskazań czy by nowoczesne schody spiralne wykonać z pięknego drewna, lub elegancko giętego metalu. Gdy zdecydujemy się na estetyczny eksperyment warto skorzystać z opinii specjalisty. Architekt doradzi nie tylko w kwestii wygody, ale i wyglądu. To, co podoba nam się w katalogu niekoniecznie zachowa swoje estetyczne walory w naszym domu a schody to element, który w pozostanie z nami na długie lata.

Z myślą o budownictwie energooszczędnym producenci stworzyli np. schody na strychy czy do schowków posiadające specjalne uszczelki, które zapewniają szczelność.

Wybór projektu domu z poddaszem użytkowym to nie tylko kłopot związany ze schodami, ale też możliwość nadaniu wnętrzom wyjątkowego i niebanalnego charakteru. Schody coraz częściej stają się rodzajem nowoczesnej rzeźby, która poza oczywistą funkcjonalnością jest po prostu piękna.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *