Inne wykorzystanie piwnicy

Piwnica bardzo często kojarzy nam się z pomieszczeniem, gdzie trzymamy różne graty i szpargały. W wielu mieszkaniach piwnica jako osobne pomieszczenie robi za przechowalnie konfitur, soków oraz wielu innych przetworów, dobrych na zimowe przeziębienie.

Oczywiście rola piwnicy jako pomieszczenia jest bardzo istotna. Istnieją jednak takie rozwiązania, które pozwalają nam wykorzystać piwnicę w nieco nietypowy sposób. Kto by się spodziewał, że to pomieszczenie może nam posłużyć jako miejsce, na stworzenie nowych pokoi. Takie rozwiązania wydają się bardzo ciekawe, zwłaszcza jeśli czujemy ogarniający nas brak miejsca w całym domu. W wielu przypadkach zapomina się, że piwnica sprawdza się tak samo dobrze jako pomieszczenie adaptacyjne co poddasze, więc możemy wykorzystać wolne miejsce w bardzo kreatywny i niekoniecznie popularny sposób. Z piwnicy można stworzyć bardzo ciekawe, a jednocześnie praktyczne wnętrza, które będą się na swój sposób wyróżniać.

Dlaczego piwnica?

Warto zwrócić uwagę, na pewien schemat dotyczący wielu domów jednorodzinnych. Piwnica w tego typu domach to bardzo często pomieszczenie podpiwniczone w całkowity lub częściowy sposób.

Wiele metrów kwadratowych powierzchni w samej piwnicy nie jest zbyt właściwie wykorzystane, przez co zostaje nam spory kawałek wolnej przestrzeni, którą możemy na wiele różnych sposobów zagospodarować. W niektórych piwnicach samo pomieszczenie pełni rolę kotłowni lub suszarni, ale są też takie obiekty, które wydają się zbędne, ponieważ są w pełni puste. To właśnie tego typu pomieszczenia doskonale nadają się pod adaptację, dzięki czemu zyskujemy możliwość stworzenia nowego i bardzo oryginalnego pokoju, na własne potrzeby.

Problemy z adaptacją

Należy pamiętać, że piwnica jest z reguły pomieszczeniem zimnym, gdzie mamy do czynienia ze sporą ilością wilgoci. Takie warunki nie wydają się zbyt komfortowe, zwłaszcza jeśli planujemy stworzyć tutaj całodobowy pokój. Procesy adaptacyjne w takich pomieszczeniach wymagają przede wszystkim instalacji dodatkowego ogrzewania, a także bezpośredniej izolacji ścian, najlepiej poprzez płyty re-gipsowe, które na tym polu sprawdzają się bardzo dobrze, ponieważ chronią automatycznie przed wilgocią. W piwnicy potrzebny będzie nam również sprzęt, umożliwiający nam lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, ponieważ piwnica jako obiekt jest z reguły pomieszczeniem posiadającym małą ilość powietrza.

Zaduch oraz inne nieprzyjemne zapachy muszą być zlikwidowane, po to, aby pomieszczenie zyskało więcej komfortu. W piwnicy bez problemu możemy stworzyć sobie specjalne miejsce do ćwiczenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na stworzenie typowego pokoju mieszkalnego, będzie to bardzo trudne zadanie, ponieważ adaptacja dolnych części piwnicy, jest bardzo trudna w samym wykonaniu.

Potrzebny specjalista od adaptacji

Na pewno sami w żaden sposób nie powinniśmy podchodzić do tego typu prac. Nie posiadamy kwalifikacji oraz wiedzy, która umożliwiałaby nam, chociaż częściową zmianę. Pamiętajmy, że w praktyce dobrą osobą zajmującą się adaptacją trudnych pomieszczeń wydaje się architekt. To właśnie taka wykwalifikowana osoba, powinna zająć się naszym problemem.

W przypadku adaptacji tak skomplikowanego pomieszczenia będą nam potrzebne odpowiednie zezwolenia, ponieważ ogólna adaptacja piwnicy wymaga zmiany struktury ścian w taki sposób, aby najbardziej pasowały do typowego pomieszczenia mieszkalnego. Po ciężkiej pracy i długim czasie na pewno uda się nam uzyskać wyniki, ale pamiętajmy, że adaptacja piwnicy jest zawsze trudna, niezależnie od okoliczności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij