Uszkodzona membrana dachowa

Czasem zdarza się tak, że prace związane z wykończeniem dachu nie zostają sfinalizowane w pełni. Jeśli przychodzi szybka zima to mamy bardzo duży problem, ponieważ silne podmuchy wiatru, ujemna temperatura oraz wiele innych czynników mogą doprowadzić do tego, że membrana dachowa ulegnie poważnemu uszkodzeniu.

Tak w praktyce nie jest to jakiś rzadki problem, ponieważ przerwanie folii membranowej zdarza się bardzo często, zwłaszcza jeśli jest ona rozpinana na całym dachu. W takich wypadkach należy po prostu wykorzystać odpowiednią taśmę reperacyjną, która posiada samoprzylepny klej, dzięki czemu materiał naprawczy doskonale radzi sobie z takimi uszkodzeniami. Co najważniejsze tego typu działanie sprawdza się również w przypadku przedziurawienia folii i właśnie dlatego rozwiązanie to na swój sposób wydaje się bardzo uniwersalne, pod każdym względem.

Stopień uszkodzenia membrany

Oczywiście nie w każdym przypadku należy od razu zając się zdejmowaniem dachówek, aby naprawić uszkodzoną membranę. W niektórych rozwiązaniach możemy bez problemu poradzić sobie z takim kłopotem bez jakiejkolwiek ingerencji w podłoże dachowe.

W praktyce chodzi tu przede wszystkim o naprawę małych rozdarć materiału, wtedy dachówki mogą pozostać na swoim miejscu. W przypadku nieco większych problemów musimy ściągnąć wszystko i dopiero naprawić problem. Warto zauważyć, że w niektórych wypadkach ogólna folia jest zniszczona w takim stopniu, że sama taśma ochronna nic nam nie da. W takich wypadkach musimy postawić na specjalne łatki, wykonane z dociętych kawałków samej membrany i odpowiednio je wsunąć w uszkodzone miejsca folii. To najlepszy sposób na samo naprawę dachu nie ma lepszego rozwiązania w tym aspekcie.

Membrana zabezpiecza dach

Należy zawsze mieć na uwadze fakt, że ogólna folia membranowa ma za zadanie zabezpieczyć całe poszycie dachowe wraz z dachówkami, czy też innym równie ważnym materiałem znajdującym się jako podłoże. W praktyce szczelność membrany sprawia, że siła wiatru, deszczu oraz inne warunki atmosferyczne w żaden sposób nie wpływają na ogólną strukturę dachu.

SPRAWDŹ:  Jak oszacować koszt adaptacji poddasza?

Jest to bardzo ważna zaleta, zwłaszcza z konstrukcyjnego punktu widzenia, ponieważ taki dach, jest już na tyle solidny, że może spełniać w pełni swoje funkcje ochronne. Dobrze zabezpieczona więźba dachowa, chroni przede wszystkim poddasze, jak i całym dom przed zalanie. Dobrze osłonięty okap dachowy jest całkowicie odporny na zacieki, które w przypadku złego zabezpieczenia pojawiają się na krokwiach, mocno naruszając wytrzymałość całej konstrukcji.

Zły rozkład naprężenia folii

Tak naprawdę to uszkodzenie folii statystycznie następuje, wtedy gdy, bardzo mocno naprężona zostaje membrana. W wielu przypadkach może to być spowodowane błędem dekarza, który przypadkiem upuści coś ciężkiego na zabezpieczenie dachowe i folia zwyczajnie rozerwie się i to będzie widać. W takich wypadkach trzeba po prostu automatycznie naprawić wszystkie szkody. Najważniejsze to pozbyć się problemu od razu i nie czekać na nic, ponieważ brak naprawy spowoduje poważne zagrożenie dla stabilności całego dachu.

Nawet mikrouszkodzenia niewidoczne gołym okiem są poważnym zagrożeniem dla folii dachowej, dlatego nie wolno nam o tym zapomnieć, zawsze starajmy się unikać naprężeń, po to, aby folia spełniła swoje zadanie, we właściwy sposób. Przede wszystkim nie wolno zapominać o jakości folii. Zły materiał niespełniający określonych wymagań technicznych jest bardzo poważnym zagrożeniem, nawet dla solidnego dachu. Nie wolno nam o tym zapominać i dlatego warto zwracać uwagę na materiał, który wykorzystujemy do takich trudnych zadań.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *